Direksiyon sınavından kalanlar ne yapacak?

Sınav Bilgileri Yorum Yap

10 Ocak 2015 Cumartesi günü yapılan MEB Teorik Ehliyet Sınavı’nın ardından İlk Yardım, Trafik ve Çevre ile Araç Tekniği derslerinden oluşan testden 70 ve üzeri puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanmışlardı. Akabinde Türkiye genelinde üç ayrı tarihte yapılan  (ilki 24-25 Ocak 2015, ikincisi 31 Ocak-1 Şubat 2015 ve üçüncüsü 7-8 Şubat 2015) direksiyon sınavından 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylar direksiyon sınavını geçmiş sayıldı. Ancak bu tarihlerin herhangi birindeki bir sınavdan 70′den düşük puan adaylar direksiyon sınavından başarısız olmuşlardır. Direksiyon sınavından kalan adaylar için tekrar bir direksiyon sınavı yapılacaktır. Sınav için tarih Türkiye genelinde 7-8 Şubat, 14-15 Şubat 2015‘tür. Ancak bu tarih şehirlere ve sürücü kurslarına bağlı olarak değişebilir. En doğru tarih için lütfen sürücü kursunuzla irtibata geçin. Direksiyon sınavından geçmek için aşağıdaki yazımız size yardımcı olabilir:

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“Direksiyon sınavından kalanlar ne yapacak?” yazısına 566 yorum yapılmış:

Sayfa: « 113 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23]

 1. 542
  muhammed

  17 18 ocak 2015 de direksyona girdim rampada birincide kaldırdım ikincide stop ettirdim sınavdan kalmışım bunlar nasıl insanlar ya biraz mehametli olmak gerekmiyor mu yani sonuçta kurallara uygun hareket ettim ama malasef bırakmışlar. birinci direksiyon hakkım ne zaman bilgisi olan var mı?


 2. 543
  muhammed

  ara ehliyet sınavları ne zaman?


 3. 544
  mert61

  Arkadaşlar mrb ben ilk hakkımda sınavı kazandım.çok şükür.şunu belirtmeliyim yaklaşık 10 yıldır trafik tecrübesi olan biriyim hiç sınav günü kdar gerildiğimi hatırlamıyorum.insan ister istemez strese giriyor.bu kadar katı olmaması gerekir.hataya yer yok.allah yardımcınız olsun.bol bol pratik yapın.kursun aracıyla 3-5 tur atmakla öğrenemezsiniz..


 4. 545
  yasin

  arkadaşlar kurslara sadece 60 tl verin. ders vermek zorunlu değil. direksiyondan kalınca sadece 60 tl sınav ücreti var. size 2 ders satıyolar ayaküstü. 147 arayın sorun. eşimim iki kere bıraktılar benden iyi araba sürer. resmen teşkilat olmuşlar.


 5. 546
  Selo Can

  ÖZEL MOTORLU TASIT SÜRÜCÜLERI KURSU DIREKSIYON EĞITIMI DERSI
  SINAV YÖNERGESI

  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
  Sınav Ücretleri
  Kursiyerlerden alınacak sınav ücretleri
  MADDE 10- (1) Sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için kursiyerlerden her yıl
  Ocak ayında Bakanlıkça belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Sınava girecek kursiyerler veya kurs yöneticileri sınav tarihinden 6 iş günü önce sınav ücretlerini millî eğitim müdürlüğünce belirlenen bir bankada açılan hesaba yatırır. Liste ve makbuz kurs tarafından il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne verilir. Bu ücret dışında kursiyerlerden direksiyon eğitimi sınavı için herhangi bir ad altında ücret alınmaz.

  ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_04/02055040_ynerge.pdf

  Direksiyon Sınavına girecek kursiyerlerden, direksiyon eğitimi sınavı için herhangi bir ad altında ücret alınmaz, bu ücreti Kurs yöneticileri öder ve bu ücret siz kursa kayıt yaptırırken anlaşıp ödediğiniz paranın içindedir. Sınava 5 gün kala istenen ücretler, ekstradan para koparma taktikleridir.


 6. 547
  emel

  17 ocaktaki sınava girdim bende komisyon olan yanımda oturan benim yapmamı beklemeden durduğum yerde vites 1 al gibilerinden yardım etti demeseydide unutmamıştım zaten 30km lik yolda bana gaza bas deyip durdular sürekli bende levhayı gösterdim 30 yazıyo bakın dedim parkur sıfır hatasız yaptım nerdeyse çok güzel sürdüğümü hepside söyledi durdu gelgelelim park yerine yanaştığımız sırada hocamız bana burda dur vites 1 de yavaşlayarak park yerine girmemi dubalara yanaşmamı öğretti komisyon beni durdurmadı vites 2 le gaza bas bas diyerek park yerine soktu aracın hakimiyetiyle ilgilenirken dubaları görmedim bile sonuçta sıfırdan öğrendim 12 saatlik kursla dubanın biri sağ köşede kalmış bakıyorum arkaya göremiyorum hocamız diyo düzeltme şansın var dışardayken diye dubayı görmediğim için ne demek istediğini anlamıyorum bana yolda yardım eden komisyon beyin yardım etmiceği tuttu orda kalmam için olduğunu düşünüyorum geri geri giderken dubaya değdim in olmadı dedi bende dedim sizin yüzünüzden biz vites2 le gaza basarak park yerine girmiyoruz siz beni öyle soktunuz hata benim değil sizin dedim yani arkadaşlar pisi pisine bi sınav gitti eşim diyoki para alıyolar onun için yapıyolar bilerek meb şikayet etmemi istedi bakalım şubat 7 de ne olcak inşallah alırım bunlara para yedirip durmayalım


 7. 548
  lütfiye

  arkadaşlar bende 17 ocak direksiyon sınavında kaldım kurs ısrarla 180tl vereceksin diyor meb deböğle bir zorunluluğumuzun olmadığını söylüyor resmen soyuyorlar şayet bu yazdıklarımızı meb dikkate alsa bu soygunculuk olmaz yazıklar olsun bunlara kul hakkından korkmayanlara laf geçirmek zor allah bildiği ğibi yapsın bunları


 8. 549
  lütfiye

  nihal arkadaşım bende147 hattına şikayette bulundum umarım dikkate alınır meb dekiler umarım uyumayıp dikkate alır


 9. 550
  şahin

  …ÖNEMLİ DUYURU…2015 yılı direksiyon sınav harcı bakanlık tarafından 60,00 TL olarak belirlendi. Sürücü kursları 80,00-110,00 TL arası talep etmekte,60,00 TL’sini MEB hesabına geri kalanı kendine kalıyor. Ucuza kayıt yaptıysa farkı kapatmaya çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı özel motorlu taşıt sürücüleri kursu yönetmeliği 29.05.2013 tarihli 28661 sayılı resmi gazete yayımlanan 17.maddesi ve diğer maddelerde kursların direksiyon eğitimi ve sınav zamanı görevleri bununla mükellef olduğu belirtilmekte dedir. 60,00 TL fazla vermeyin. İlçe milli eğitim müdürlüğüne giderek yatıracağınız harcın hesap numarasını alarak kendiniz yatırın. Bir nüsha kursa bir nüsha ilçe milli eğitim müdürlüğüne verin. Sınav tarihi açıklandıktan sonra.. sınavda kalanlar .sizin sınav aracınızı hazırlamak sorundalar..


 10. 551
  cemm

  60 lira sınav ücreti ama kalanların 2 saat ders alma zorunluluğu oldugunu söylüyor sürücü kursu.60 sınav+100 ders parasıymış.


 11. 552
  sahin

  …cemmm) eğer eğitim veriyorsa 60,00 tl fazla alıpta bir şey yapılamaz .ama eğitim vermeyip talep edemez.2 saatlik kurs 10,00 tl olabilir.150,00 tl de.isteğe bağlı yedek kurs alıp almamak.


 12. 553
  Ela

  arkadaşlar ben de 3.girişimde aldım.ilk sınavda stop ettirdim,kaldım.ki geçecek kadar da iyi değildim.2.sınav da geri geri giderken sarı çizgiye değdim ve birazcık zikzak çizdim,kaldım..3.girişimde yanımda giren hoca kursun en yaşlı,deneyimli ama çok sinirli eğitmen hocasıydı (ki bana bu adamı niye verdiler,sınava bu adamla girmek istemiyorum diye çok yaygara çıkardım)..neyse nasip dedim.ve şuan diyorum ki iyi ki onunla girmişim.çünkü komisyondakiler pasif tiplerdi.görüntü var ses yok (tabi bu da süper oldu bnm için) bnm yaşlı hoca yine sinirli,gergin,bağırmaya yatkın..pusturmuş komisyonu resmen.hem ben güzel sürdüm hem komisyon pısırıktı hem eğitmenim çok baskın bir tipti..bütün parkuru tamamladım ki sürüşüm gerçekten güzel,trafiğe felan da çıkıyorum.geri geri park etmede sorun yaşıyordum o da bazen.sınavda da eğitmenim yardım etti geri geri parkta.sağ yap sol yap =) ve geçtim.gerçekten Allah yardımcınız olsun,zor zamana denk geldik..


 13. 554
  ceyda

  Ela aynen bende bu anlattiklarini birebir yaşadim.önce dedim,bu egitmeni bana nedn verdiler.digerleri güle eglene kurs yapiyor.benimki bagiriyo,durmadan bana bas şu gaza diye bagriyor.ama sayesinde cesaretim geldi,panigimi attim.sinavda da komisyonun yaninda bile hep şunu yap,bunu yap dedi,park yaparken sag kır,sola topla falan dedi.tam önumuzde yolun kenarinda mufettisler oturmasina ragmen.diger 2 sinavimdaki hoca cok pasifti hoca,bu ise cok baskındı komisyona firsat bile vermedi :) sonra anladm neden öyle davrandgni ve tesekkur ettim.sonuc 3. sinavda gectim diger şakaci rahat ama pasif hoca olsa buyuk ihtimal yine kalcaktm.


 14. 555
  SAHİN

  ..önemli….ARKADAŞLAR..2,3,4 DİREKSİYON SINAVINA GİRECEK OLANLAR harç miktarı 60,00 tl başka ücret kurslara ödemeyin. gerekirse ilçe milli eğitim müd. gidin ..147 yi arayın. MEB SİTESİ
  ookgm.meb.gov.tr/www/ozel-motorlu-tasit-surucu-kurslari/icerik/185

  BURDAN DA BAKABİLİRSİNİZ.SINAVDA KALDIKDAN SONRA SİZLERE 2,SAAT EGİTİM vermek zorundalar.üçret talep etmeden….ispatı:Başarısız olduğum yazılı (teorik) sınavlar veya uygulama (Direksiyon) sınavlar için ekstra ücret ödemem gerekir mi?
  Sınavlarda başarısız olunması durumunda sadece sınav ücretleri tekrar ödenir. Bunun dışında herhangi bir ücret ödenmez. Ayrıca Mart 2014 döneminden itibaren, direksiyon uygulama sınavlarında başarısız olanlar her başarısız oldukları sınav için ücretini ödeyerek 2 saat direksiyon eğitimi dersi almak mecburiyetindedirler.


 15. 556
  Ela

  Yani seninle sınava girecek kurs eğitmeni de önemli(-ymiş..)..komisyonla gülüp,şakalaşıp bizi rahatlatmakla olmuyor sadece.en ufak hata da bizi indirtmeyecek kadar etkili de olmalı eğitmen.ve ben sol işaret parmağımın üst kısmına(yani hep görebileceğim bi yere) küçücük işaret koydum iki tane.biri 1 işareti (depriyaj frende-ışıkta 1e al)..diğeri S harfi..Sağ-Sol Sinyal =) ha bazen ışıkta durduğum an unutuyordum 1e almayı.elim hep direksiyonda olduğu için gözüme çarpıyordu.hemen 1e atıyordum.ve sınavda önünüzde başka bir sınav arabasının olması da iyi.sinyallerde faydalı oluyor bazı yerlerde ;)


 16. 557
  mersim

  Puanlama diye bir şey yok.heycanınızı farkedip anında eliyorlar. Buradaki tek amaç sürücü kurslarının ve meb in para tuzagıdır. Trafik kazalarını önlemek istiyorsanız karayollarina bol bol sivil trafik polisi koyun.Sinyal vermeyenleri, ışıkta geçenleri ,hız yapanları görüntüleyip ceza yazın. Böyle olursa kazalar azalır ve devletin kapısına daha çok para girer. Hiç olmazsa bizim gibi hakkıyla sınava girip başarilı olan,trafik kurallarını bilen ve uygulayan kişilerin başına kalmaz. Şunuda söylüyorum,komisyondakilerinde çogu ehliyetlerini bakkaldan alanlardır.


 17. 558
  Uğur yılmaz

  Arkadaşlar bende 17 ocaktaki sınava girdim ilkinde biraz heyecan yaptım Bi kaç sefer stop ettim doğal olarak bıraktılar ama ikincisinde gayet başarılıydım hataya pek iltimas geçmiyolar çünkü alanda müfettişler oluyor onun için bol bol kursunuzdan ders almanız gerek herkese başarılar diliyorum allah yardımcınız olsun direksiyon sınavı biraz zor yokuş ve parka çok önem veriyolar eğer yokuşda bi seferde kaldırırsanız yüzde yetmiş geçersiniz parkta önemli ama Yokuş kadar değil.


 18. 559
  MehmetAhmet

  Ben 10 ocak yazılı sınavından kaldım.Kurs harc parası dısında 50 tl hızmet parası ıstıyor varmı oyle bırsey ?


 19. 560
  Ebrue

  Arkadaşlar bende kaldım sınavdan tekrar sınav ücreti parası yatırmak için kurstan haber bekleyecek miyiz? Yoksa direk yatıracak mıyız? Kursu aradın yoğundu. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olur musunuz.
  Teşekkür ederim.


 20. 561
  Burcu

  GÜL, bende Eskişehirdeyim ve söylediğin ücretleri görünce ağzım açık kaldı bir de ders saatini az alan arkadaşları görünce. Ben kursa 350, sınava (teorik+direksiyon) 100 tl ödedim. Direksiyonda kaldım. Kurs kaldığınız teyit edildikten sonra biz haber vericez öyle tekrar sınav parası yatıracaksınız dedi. Ve bildiğim kadarıyla bu ayın sonuna kadar ücretlerin yatırılması gerek. Bu konuda bilgisi olanlar lütfen paylaşsın.


 21. 562
  gul

  Burcu Eskisehirde hangi kursa gidiyorsun?750tl ye anlastik sinavlardan kaldim.Yeniden dosya actimaya 360 400Arasi istiyor ehlliyet islemleri haric tahminim kursa 1500tl vermis olcam bibopyle kuzuolursak bunlarbeni zor gecirir sicak


 22. 563
  faruk gürbüz dalsarar

  Arkadaşlar öncelikle kursa gitmeden önce bende bilmiyordum hiç araba sürmesini ve 3. seferde aldım. Bende bıkmıştım sınavlardan kala kala ama pes etmeyin :) eğer arabanız varsa durumunuz kötüyse boş bir alanda eğer hafif hakimseniz arabaya seyrek araba geçen bir alan bulup alıştırma yapın. Kalkış yaparken acımayın basın gaza ben artık 3. seferde 5000 devirde felan kaldırdım arabayı stop etmesin diye :) sonra dururken felan ZANKKK diye durmayın . Sinyalleri kesinlikle unutmayın.Geri geri giderken ve park yapacagınız zaman dörtlülerinizi yakın. Komisyondakilerle sohbet etmeye calışın rahat olduğunuzu belli edin . VE SON OLARAK HERHANGİ BİR HATA YAPARSANIZ VE KOMİSYON SİZİ SAĞA ÇEK HOCAN BİNSİN DERSE KESİNLİKLE İNMEYİN . YOK BÖYLE BİR HAKLARI ” HOCAM YOK BÖYLE BİR YETKİNİZ BEN SINAVIMI TAMAMLIYACAĞIM ” DEYİN. Bir kere indirdiler beni ama bilmiyordum , böyle bir hakları var sanıyodum indim siz sınavınızı bitirmeden inmeyin hakaret etse daha nazik bir davranış olur o yolun ortasında indirmektense . İnşallah geçersiniz hepiniz hadi kolay gelsin :D


 23. 564
  zeliş

  Arkadaşlar mrb bende direksiyon sınavından kaldım. 2 kere stop ettim diye beni bıraktılar 8 şubatta ikinci kez gireceğim benden kurs 190 TL aldı yorumlardan çıkardığım benden fazla para almışlar.60 TL sınav ücreti 30 TL komisyon masraf ücreti 100 TL de mecbur iki derse girmeniz gerekiyor dediler. eğer yorumlar doğru ise şikayette bulunacam.


 24. 565
  Burcu

  Gül, ben Taşbaşına gidiyorum. Bugün aradım kursu yapmam gerekeni sordum. Biz size mesaj atacağız, o zaman sınav ücreti olarak 60 TL bankaya, 2 saat ders ücreti olarakta 80 TL kursa vereceksin dediler. Benim daha 2. olacağı için dosya açtırma olayım yok.


 25. 566
  ayse

  Arkadaslar Eskisehirden onerebileceginiz bir kurs varmi ?Fiyatlari egitimleri hakkainda bilgi verirseniz cok sevinirim.


Sayfa: « 113 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş