Direksiyon sınavından kalanlar ne yapacak?

Sınav Bilgileri Yorum Yap

22 Ağustos 2015 Cumartesi günü yapılan MEB Teorik Ehliyet Sınavı’nın ardından İlk Yardım, Trafik ve Çevre ile Araç Tekniği derslerinden oluşan testden 70 ve üzeri puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanmışlardı. Akabinde Türkiye genelinde üç ayrı tarihte yapılan  (ilki 19-20 Eylül 2015, ikincisi 3-4 Ekim 2015 ve üçüncüsü 10-11 Ekim 2015) direksiyon sınavından 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylar direksiyon sınavını geçmiş sayıldı. Ancak bu tarihlerin herhangi birindeki bir sınavdan 70′den düşük puan adaylar direksiyon sınavından başarısız olmuşlardır. Direksiyon sınavından kalan adaylar için tekrar bir direksiyon sınavı yapılacaktır. Sınav için tarih Türkiye genelinde 10-11 Ekim, 17-18 Ekim 2015‘tir. Ancak bu tarih şehirlere ve sürücü kurslarına bağlı olarak değişebilir. En doğru tarih için lütfen sürücü kursunuzla irtibata geçin. Direksiyon sınavından geçmek için aşağıdaki yazımız size yardımcı olabilir:

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“Direksiyon sınavından kalanlar ne yapacak?” yazısına 1.352 yorum yapılmış:

Sayfa: « 145 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55]

 1. 1328
  Sükran uludağ

  Bende bugün girdim parka gelene kadar çok güzeldi ama parkta indirdiler ve 3. Hakkimdi 1 hakkım kaldi müfettiş görmek istemiyorum artık 2. Bi şans vermiyolar


 2. 1329
  MahmutReis

  Bende dün girdim sınava, neredeyse hiç hata yapmadım güzelce park ettim ve sorunsuz yokuşta kaldırdım sonuç ehliyetiniz hayırlı olsun inşallah hakeden herkes yakın zamanda ehliyetine kavuşur iyi günler =)


 3. 1330
  reis

  Arkadaş yeni sistem iyi tamam her önüne gelen ehliyet verilmiyor tamamda kardeşim yeni giren insanların suçu ne geçen sene direksiyon sınavına girenler çatur çutur geçti çoğu kişiyi geçirdiler. Şimdi ise kusursuz istiyorlarlar resmen komisyon üyeleride işine geleni geçiriyor bi tanıdığı girse direksiyon sınavına bir çok hatasını görmezden gelirler . Komisyon üyeleri arabaya biniyor hepsi canavar gibi savaşa gidiyoz sanki amk , bana inerken geçmiş olsun diyor birde aman aman hatamda yok amk bi takip mesefesini ayarlayamamışız diye aq öndeki bi gaza basıyor bi frene takmış 1.vitese gidiyor ne yapcan takip mesafesi tabi azalacak arkadada araba var sürücü kursunun sollamada yaptırmadı , ee amk oğlu sokam o zaman takip mesafene senin şimdi git tekrar para bayıl öğrenci halimizle aq yerinde kursamı para verelim harcamı para verelim


 4. 1331
  Nihat

  Merhaba, Sınavda kalan herkese (benim gibi) çok geçmiş olsun.
  Kötü ve acı bir tecrübe yaşattılar bize sağolsunlar.
  Bende 19 Eylülde girip duba arasına girerken hafiften kaldırama değdim ve indirildim sınav esnasında.
  Benim anlamadığım 2 olay var lüften birisi bana bunu açıklasın.
  1- Geçen gün Ankarada bir şöfor 12 kişiyi öldürdü ve bu insana da ehliyeti veren sizsiniz.
  2- Neden puanlama sistemi yokta direkt, sınav esnasında araçtan indiriyorlar.
  Adam mı öldürdük, araç içindekilerin can güvenliğini tehlikeyemi soktuk ? Neden araç çok hafif kaldırıma değdi diye araçtan indim.
  Bu memleket artık böyle. Herkesin gözünü para bürümüş.
  160 TL tekrar yatırdım, yazık günah gerçekten.
  Parasında değilim ama bu sınav sistemi saçmalığın da ötesinde birşey.


 5. 1332
  Nihat

  Sınava girdiğim 19 Eylül de 60 kişiden 3 kişi geçmiş.
  57 Kişi kalmış. % 5 başarı bile değil.
  Hiç mi sorgulamıyorsunuz bu durumu ?
  Yetkili, akıllı bi tane mi adam yok içinizde.
  Gözünü para bürümüş bir insan evladı yok mu ?
  % 5 Başarı nedir Allah aşkına?
  Bu kadar insanın vebalini alıyorsunuz.


 6. 1333
  melina

  Şu an trafikte araç kullanan herkesi kusursuz zannediyorlar sanırım!Uygulama birliğinin olmaması da ayrı bi saçmalık komisyonun üyelerinin insafina kalmışız resmen.Acaba kendileri ne kadar kusursuz merak ediyorum.


 7. 1334
  Erhan

  3 ekimde bende girdim sonuç: başarısız. 17 18 ekimde birdaha gireceğim .sınav yerinde park yeri biraz yokuştu park ettim giriş kolay çıkış Yokuştu stop ettim 2.de çıktım Park’tan 30 dk yı bitirdim sonradan aksam 8 gibi kaldın diye aradılar.sürücü kursundan ders aldım bana yokuşta ders vermedi adiler. Şahsen çok koydu ama kendimi 1 günde teselli ettim.canınızı sıkmayın birdahaki aldığınız derslere iyi çalışın . Inşallah 2. Sınavdan geçerim, geçersiniz… sürücü kursuyla sorun yaşamayan varsa fazla Yaşamaz zaten kardeşim . Bütün sürücü kursları yoluna bakar bu iş tekelcilik gibi müşteriyi sarhoş etmeden para kazanmıyorsun.


 8. 1335
  hasan

  Puanlama sistemi var ama yok. insanları çatır çutur ufak tefek hatalardan bırakıyorlar. Komisyon üyeleri kafalarına göre iş yapıyorlar,100 puandan düşersin kardeşim istop mu ettiri düş 5 -10 puan sinyal mi vermedi , yokuştamı kaldırmadı düş puan. Sınava girenleri onca insan içinde rencide ediyorsunuz.Sonuçta oraya gelenler ister istemez heyecan yapıyor ufak tefek hatalar olabilir insanız sonuçta ama ufak tefek hatalardan dolayı komisyon üyeleri keyfine göre bırakıyor. İnsanların o kadar uğraşı komisyon üyelerinin vijdanına kalmış yazık


 9. 1336
  mehmet

  yav arkadaş ben sınava girdim KAYBETTİM kendi hatamla kaybettim o ayrı
  yorumlara bakıyorum herkez komisyondan şikayetçi hiç kimsede demiyorki ben hatalıydım yada şurda şu hatayı yapmasaydım daha iyi olurdu diye ama günah keçisi lazım bize oda komisyon oldu


 10. 1337
  nünük

  Kimse kimseyi bboşu bboşuna suçlamaz hhakkımız neyse onu savunuruz ben de 3 ekim de ki sınava girdim ne güzel gidiyoruz ara sokaktan ana yola cikicaz ki tam durucam ayagim frene dokunmak uzere benim yanimdaki bayan komisyon benden once freni kokledi resmen sarsilmayla birlikte durduk neymis yola cikiyormusum ya bir bekle basitordum zaten fren niye benden öncemmüdahale ediyorsun. Ben kabul etmiyorum ve benim gibi olanlar da etmesin lütfenhhakkımızı arayalım insanları artıkiyice salak yerine koyuyorlar.ve kkurşunhhocasınınbana yyaptığı açıklama daha da garip hocam hatam neydi dedim yoktu hatan peki nniyebeklemiyor bbasıcam frene o da BAYAN YA ACEMİ PQNİKLEDİ.birden bbastıfrene bu nedir ya ne işi var o zaman KKomisyon da dedim sakin ol dedi bana nasıl sakin olabilirim bboşyere hhakkımıyediler.ama bbugün dilekceyi veriyorum itiraz ediyorum hhakkımıaarıyorum.


 11. 1338
  nünük

  Arkadaşlar niye sessiz kalıyoruzki sesimizi dduyuralim hhakkımızıaarayalımhem hhaksızyyerebirakiyorlar hem de bi ddünya para aalıyorlarben ddilekceyi vereceğim bugün.


 12. 1339
  ismail

  Allah azze ve celle hazretleri haksız gariplerden aldıkları paraları 100 misli çıkartır inşallah!
  Kaldı ki MEB’de belirli bir sistem yok ne olmasını bekliyeceğiz sanki durum çok vahim.


 13. 1340
  okyay

  nası bi sistemdir ya kafayı yedirtti herkes mi kalmış anlamadım ki


 14. 1341
  Yasar

  Ismim yasar esimde sincan torekentte sinava girdi parki yapti geriyi yapti kavsakta cok yaklastin diye indirmisler bunlar para tuzagi boyle sinavmi olur ben 11senelik ehliyetim var parki tam yapamadim sacmalik allah yardimcimiz olsun


 15. 1342
  Yasar

  Surucu kurslari 100tl ders ucreti 60tl sinav harci 40tl sinavda surdugu arabanin gaz parasini istiyo bunasil bir adelet


 16. 1343
  Ali Sefa

  SINAVDAN KALANLARIN DİKKATİNE. !!!!!
  Sınav harçları 60 TL dir. Kursunuz sizden 60 TL nin üstünde bir ücret istiyorsa bunun sebebini mutlaka sorun. Ve “Bu ücret sabittir herkesten aynı alıyoruz.” derlerse sakın inanmayın. Mesela sizden 60 TL yerine 110 TL isterlerse ve sebebini sorarsanız muhtemelen size 50 TL nin size verdikleri direksiyon eğitimi dersinin ücreti olduğunu söylerler ama sakın kabullenmeyin. Çünkü kursların 10 saatten fazla (saati tam hatırlamıyorum ama gerçekten 2 veya 3 saat olmadığını çok çok daha fazla olduğunu bilin) direksiyon eğitimi vermeleri zorunludur. Tüm bu zorunlu eğitimlerin haricinde ve talep ederseniz eğer verdikleri eğitimler ücretlidir. Onlara “Sizi “147” yi arayıp MEB e şikayet edeceğim.” derseniz eğer muhtemelen fazladan (haksız yere) istedikleri miktarı almayacaklarını ve sadece 60 TL olan harç ücretini getirmenizin yeterli olacağını söyleyeceklerdir. Sizi ciddiye almazlarsa eğer hiç tembellik yapmayın ve “147” yi arayıp şikayet edin. Ayrıca bu durum sadece ilk girişiniz için değil ikinci, üçüncü ve dördüncü girişleriniz için de geçerlidir. Mesela; ikinci veya üçüncü veya dördüncü direksiyon sınavına girebilmeniz için sizden 150 TL istediler. Kursunuz bunun 150 – 60 = 90 TL sini MEB in yönergesinde (mevzuatında) geçen “Kalan adaylara bir sonraki sınava kadar kursları tarafından 2 saat daha direksiyon eğitimi verilir ve birlikte belirledikleri ücreti alırlar.” (Tam olarak ne yazdığını hatırlamıyorum ama sonucu buradakiyle aynı yere çıkıyor.) ibaresine dayanarak alıyordur. Eğer ki size bir sonraki sınavdan önce 2 saat (60+60 veya 50+50 tam bilmiyorum) direksiyon eğitimi vermediler ise veya vermeyecekler ise bu fazladan (haksız yere) istedikleri miktarı ödemeyin ve onlara “Sizi “147” yi arayıp MEB e şikayet edeceğim.” deyin. Sizi ciddiye almazlarsa eğer hiç tembellik yapmayın ve “147” yi arayıp şikayet edin.
  Mutlaka kursunuza verdiğiniz her ücret için makbuz, fiş veya fatura isteyin. Delil olması açısından. Ayrıca direksiyon sınavına tek gitmeyin ve birlikte gittiğiniz kişiye, görüntü kalitesi yüksek olan ve/veya net bir video kaydı yapan bir cihaz ile sınav sürüşünüzü başından (araca binmeden en az 5 dakika öncesinden) sonuna (araçtan indikten sonra sıradaki aday araca binene) kadar sanki sizin gözünüzmüş gibi gördüğünüz duyduğunuz her şeyi videoya kayıt ettirin. Delil olması açısından. Bunlar size abartılı gelebilir ama inanın ki mağdur edilirseniz eğer şahidiniz olmadığı için şikayetleriniz umursanmaz bile. Ben cahilliğimden ve insanlara fazla güvenmemden ötürü mağdur oldum. Başka bir Müslüman kardeşim de mağdur olmasın diye bunları yazma gereği hissettim.
  Bu arada “147” yi aramadan önce mutlaka her yöne dakikanızın olduğundan emin olun çünkü vatandaş temsilcisine bağlanmak bazen 5 dakika bazen 15 dakika sürüyor ve şikayetinizin oluşturulma işlemi de uzun sürdüğünden 20 veya 30 dakikayı bile bulabilir telefonu kapamanız. Şunu bilin ki şikayet işlemi kesinlikle kısa sürmüyor. Bu yüzden eğer her yöne dakikanız yoksa tüm liralarınızın uçup gitmemesi için mutlaka her yöne dakikası olan aylık tarife satın almanızı öneririm. Hepinize iyi günler.


 17. 1344
  Seval Benli

  Bende geçen hafta girdim sınava çok az bi mesafe kalmıştı sırf tekerlek çizginin üzerinde değil diye bıraktı … bu kadar olmaz sanki park edenlerin hepsi sıfır parkediyor


 18. 1345
  murat

  ilk kalmayı hazmedemedim hala moralim bozuk rüyamda araba sürüyorum sinirden. İlk seferde olacak takıntısı var. Abartmadan eğitimde 20 kez park ettim hepsinde sorunsuz girdim hatta hoca sen geçersin sorun yok parkında demişti. Emin olmak için 2 gece saat 12 de arkadaşımın arabasyla zifiri karanlık park yerinde park çalıştım. Arkadaşım sokamıyor ben sokuyordum sen kesin geçersin dedi. Kesin diye birşey yok işte. Ama sınav günü aracın arkasını az fazla soktum eyvah dedim sıfır yanaşacak yada yanaşamayacaktım. Park alanımızda kaldırım yerine bariyer var. Baktım arka sürtecek bir parmak mesafe kaldı.Hani milim gitsem kaportayı sürtecek o kadar yanaştım.Ön tekeri sarı çizgiye sokamadım yani ileri gitsem ön dubaya çarparım dedim. Ama orada tam sağ ileri tam sol geri geri yapsaydım dubaya değecek olsa bile geçebilirdim. Ama sinir heyecanla doğru karar veremeyince kalakaldım. Haliyle İndirildim olmadı dedi bende sinirlendim el freni çekip arabayı terk ettim gittim. Beni arkaya bindirmek için çağırdılar çok sinirliydim o an binmedim.Komisyondan bir kez daha şans desem de tabii boş laf sarfetmiş oldum. O an komisyona sinir olsamda hata benimdi. Ne kadar pratikte yapsan usta şoför olsan da sınav günü ufacık bir hata eleyebilir. Aracı kullamayı düşünmektense o an aklını içini boşaltmayı dene gerisi gelir sürersin. Ben ya geçemezsem diye düşündüm hep içimdeki sesi bastıramadım hata yaptırdı ama heyecan yoktu. Biz ehliyet için imtihana girdik zaten bu dünya imtihan. Herşey Taktir İlahinin istediği gibi oluyorsa benim sadece tek yapmam gereken dua edip besmele çekmem tevekkül sonra bin sür. Ama sürücü kursları insanı çileden çıkarıyor kaldığın için üzüntüsü yetmiyormuş gibi. Birde haksız yere fazla para istiyor. Hizmet sıfır ticaret gözüyle bakıp helal haram yokmuş gibi gözünün içine bakarak kazıklamaya çalışmalarına sinir oluyorum. Hala kursu aramadım sadece 90tl harcı verim ders istemiyorum diyeceğim bakalım ne olacak.


 19. 1346
  Hasret

  Bende 3 ekimde girecektim 5 dk gec kaldim diye almadilar okadar israr ettim haksızlık insanlik hali ama hic birsey kabul etmediler ve 3.hakkimdi 2.de sehir disindaydim giremedim ilkindede komisyon cok kötüydü rampada istop edince indirdiler simdi artik son hakkım. Bakalim sinav ne zaman ama sunu anladim ne kadar iyi sursende komisyon iyi olacak baska oluru yok


 20. 1347
  melis

  Direksiyom sinavinda kaldim 4 kere girme hakkim oldgunu soylediler fakat sunu anlamadim istedigim bir tarihlerde girebilirmiyim yoksa pes pese yapilan snavlara mi giricem.


 21. 1348
  senay

  4 ekimde girdim ve kaldım,2.sına ne zaman olur acaba?Kursu aradım ama belli değil dediler,fikri olan bilgi paylaşabilir mi?


 22. 1349
  Mehmet

  Beyler bunlar bir oyun bilerek birakiyolar yokuşu 2iyle ciktim inerken bosa attim hafiffrene basyim sonra 2ye taktim araba biden yigildi o komusyon hocalari bilerek tam takarken ayaklari frene basiyolar hafiften egerki sizdede ataba birden yigilio kaldiysa bilinki o komusyon hocasi birasmistir. Arkadaslar allah yardimcimiz olsun. ADMIN BEY LUTFEN MESAJIMI SILMEYINDE BILLET GORSUN


 23. 1350
  Hasan

  Ben 10 ekimde deha yeni girdim sari izgi cikmis onu bilmiyordum b ehliyeti budarda savma olucagini dusunemedim valla bende g de var kepceciyim ama kamyonda kullaniyorum kucucuk araba insani mahfediyor bunlar hep cikarci insanlar allah icin hakkimi helal etmiyorum az laf yaptilar sinavda tek kelime soyledim arabadan indim hic biri konusamadi isimlerinide aldim bimere sikayet edin ne olur demeyim denetleniyorlar bu sayede devlet bizden yanada bu arada haklarimizi talep edebiliriz arkadaslar paraniz ve piskolajiniz bozulmasin sikayet iyidir gerektigi yerde


 24. 1351
  yine kaldim

  Bnde bugün ucuncuyu kaybetti myastyim


 25. 1352
  yine kaldim

  Kaç hakkım kaldı ya diğer sınav ne zamannnn bugun üçüncüyü girdim kaldım


Sayfa: « 145 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş