19-20 Kasım Direksiyon Sınavı Sonuçları 2016

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

8 Ekim 2016 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 22-23 Ekim, 29-30 Ekim ve kalanlar için 5-6 Kasım ile 12-13 Kasım 2016 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“19-20 Kasım Direksiyon Sınavı Sonuçları 2016” yazısına 7.813 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 [313]

 1. 7789
  Okan

  ehliyetim nihayet elime ulaştı :D


 2. 7790
  ersoy

  Arkadaslar 1haktayim lastiyin1ri cizgiye degmemis diye biraktilar kursa gittim kaldin dediler 70harc 120 direksiyon dersi alacan dediler ama yine kalirsan ayni parayi gine vereceksin dediler bu nadil istir anlamadim resmen soggunculukdur suzleredemi ayni


 3. 7791
  Kader acar

  Merhaba arkadaşlar . Birşey sormak istiyorum yardımcı olursanız çok iyi olur . Direksiyon sonivaim 3. Girişim olucak ve bnden yine 200 tl istiyolar. Açıkçası kursumdaki hocamla anlasamiyorum derslerimizde pek etkileyici geçmiyor . Şimdi ben 70 liralık sınav ücretini bankaya yatırıp makbuzunu kursa versem dersede girmesem. . Böyle bişey mümkün mu acaba lütfen cevap verirmisiniz?


 4. 7792
  Funda

  Slm arkadaşlar,direksiyon sınavında mağdur olanlardanım sınavda herşey çok iyi çok rahat çıkış yaptım ışıklara varmadan öndeki müfettiş kaçıncı girişim oldunu sordu ilk girişim olduğunu söyledim ve ışıklara vardım araba stop etti Nasıl oldu hiçbirşey anlamadım ve arabadan indirildim bahaneside şu heyecanlısın bir dahakine günahı kendine önde müdahale etmişde olabilir ve iki defa stop ettirme hakkım olmasına ragmen kaldım.tamamen onların insiyatifine kalmış bizim işimiz kafalarına göre davranıyorlar böyle bir sistem olmaz biz paramı basıyoruz.kendileri ne şekilde almış bu ehliyeti? İkinciye daha girmedim bakalım ne olacak?hı bu arada ekstra iki ders almak içinde 100 tl para ödedim kursa tabi normalde iki ders 50 tl iken kalınca nedense 100 tl oluyor bunuda anlamış degilim benim param bu şerefsizlere gidiyor allah haksız yere yapanların çoluğundan çocugundan çıkarsın inşallah haram zehir olsun


 5. 7793
  Korayy

  28 ağustos 2016 da direksiyon sınavına girdim sonuçlar ne zaman belli olur ve nereden gideceğiz ?


 6. 7794
  Kerem

  BEN 4 HAZİRANDA DİREKSİYON SINAVINA GİRDİM B EHLİYETİ İCİN VE KALDIM 2.SİNAVIMA BAYRAM FİLAN DEYİP 30 TEMMUZA ATTILAR GİRDİM VE GEÇTİM. SONRA A2′İMDE VARDİ ONUDA BEKLEYE BEKLEYE SİMDİ 24.25 EYLÜL 1-2 EKİM VE 8-9 EKİMDEN GİDİP 9 EKİME ATTİLAR BU KURSUN ADI ADANA ALTIN ELLER SÜRÜCÜ KURSU . GİTMEYİN ARKADASLAR BU KARSA VERDİGİNZ PARAYA YAZIK 6 AYDIR BENİ UGRASTİRİYORLAR HAKKIM HARAM OLSUN. BEN AY BASINDAN GİDİP 28-29 EYLÜLE DERS ALDİM 1-2 EKİM SINAVINA GİRERSİN DEDİLER YAZDILAR GENE 9 EKİMİ. HAKKIM HARAM OLSUN BUNLARINDA ALTINDA KALMICAM GEREKEN BÜTÜN ŞEYLERİ ŞİKAYETİMİDE VERİCEM YAPTİKLARİ ADİLİKTİR .


 7. 7795
  Erdem

  Arkadaşlar bn daha yeni gircem çok inceliyorlar napcm bilmiyorum


 8. 7796
  Büşra

  Elhamdülillah 100 aldım. 2 buçuk senedir kullanıyorum. Profosyonel kullanıyorsun dediler.


 9. 7797
  ela

  Merhaba ben 1 ekim gunu direksiyon sınavına girdin koltuga oturdum yanimda oturan komisyon hocasi ayakları fdebriyaj frene basmis ben kalkiş icin hafif gaz verirken komisyon hoca yuzunden iki kez stop etti ve arabadan indirdiler hakkimi yediler ne yapmam lazim


 10. 7798
  Semih

  ARKADAŞLAR 1 AY ONCE BENDE DIREKSIYON SINAVINA GIRDIM. ARABAYA OTURDUGUM ZAMAN KOMISYONA VE ARKADAKI HOCALARA CIKOLATA VE FISTIK IKRAM ETTIM. MUHABBETI KURDUM HIC BIR SIKINTI OLMADI. PARK EDERKEN ARKADAKI DUBAYA CARPTIM. KOMISYON BAKTI BANA DEVAM ET DEDI MUFETTISLER GORMEDEN. YOKUS KALKISTA HICBI PROBLEM OLMADI IYIYDI. YALNIZ SINYAL VERMEYI HEP UNUTTUM AMA SAGOLSUN ARKADAKI HOCALAR HATIRLATTI BANA. BIR TEK ANI DURUŞTA ARABAYI 2 KERE STOP ETTIRDIM. BASKADA BI HATAM OLMADI. SINAVI ÖYLE BÖYLE BİTİRDIM VE ARADAN 1 AY GECTI ŞUAN EHLIYET EVİME GELDİ COK MUTLUYUM ANLATAMAM :) ABİMİN ARABASİNI KULLANIYORUM AMA ARABAYI ISTOP EDIYOM DIYE VERMIYO :)


 11. 7799
  Esra

  Arkadaşlar bence en önemlisi heyecan faktörü, ben hiç heyecan yapmadım sanki gezmeye gider gibi sürdüm hatta gözetmenlerle sohbet ettim hiç sıkıntı yapmadan ilk sınavımda geçtim. Şimdiden herkese başarılar diliyorum heyecan yapmayın yeter.


 12. 7800
  Serkan

  arkadaşlar ben park alanına geldim arkada oturan müfettiş arabadan indi ve ben araci mi park ettim on sağ lastik çizginin 1 parmak disararisindaydi diye beni bıraktı sizce benim hatam nerde daha hiç bir hakkımı kullanmadım ve direk kaldın dedi yardım eder misiniz ?


 13. 7801
  Özlem

  3. Kez girdim park yapamadım diye yine kaldım. Stresten uyuyamiyorum artık psikolojim bozuldu resmen keşke girmeseydim diyorum şimdi kendi kendime..


 14. 7802
  Özlem

  Sanki herkes dört dörtlük araba kullanıyor tek hatadan birakilirmi hiç anlamıyorum


 15. 7803
  ela

  ikinci direksiyon sinavinda ehliyeti alabildim cok mutluyum komisyon hocasi ve arkada oturan hoca tebrik etti..butun arkadaslara başarılar dilerim cok mutluyum :)


 16. 7804
  Emrah

  Öncelikle direksiyon sınavına girmeden hemen önce bunu okuyorsanız rahat olun. Geçmenin tek çaresi bu.


 17. 7805
  aslı

  merhaba arkadaşlar öncelikle şunu sölim sürücü kursunun verdiği dersle araç öğrenmek mümkün değil öğreenirsin fakat trafiğe çıkıcak kadar değil 3 4 gün araba kullanmakla direksiyon dersi geçilemez yetersiz olur. imkanı olan özel ders alıcak yada tanıdığının arabasını kullanıcak ben ilk direksiyon dersinden kaldım arabaya binmemle inmem bir oldu çok kıl bi kadın geldi 3 gün sinirimden kendime gelemedim bende 5 gün özel ders aldım bi sonraki sınava girdim ve kazandım ama elim ayağım zangır zangır titreyerek çünkü en ufak hatada indiriyorlar tabi imkanı olan var olmayan var ama çok zordu. sınavın geçmenin tek yolu pratik yapmak arkadaşlar :( başka yolu yok boşuna sınavdan kalarak para yedirmeyin sürücü kurslarına


 18. 7806
  Emre

  Ben de 5 kasımda girdim daha önce 1 ekim’de kalmıştım. Bu sefer geçmeliydim geçmem lazımdı ve geçtimde 1 ekimde’de iyi güzel komisyonlar gelmişti 5 kasımda’da yani arkadaşlar anlayamıyorum beceriksizliğinizi neden komisyonlara yüklüyorsunuz? Yapamadım diyip diğer sınava iyice çalışın hatanızı kabullenin mutlak geçiceğinizi düşünerek kendinizede moral olun sadece tek diyeceğim ayağınızı direk lop diye debriyajdan atmayın. Araba bi 5 10 metre ilerlesin sonra bırakın gerisi kolay. Allaha emanetsiniz.


 19. 7807
  emrah kıskac

  arkadaslar eyer sakın olursanız gecemeyecek ic bir sey yoktur bn eliyet sınavını 2ncıde kazandım ama dıreksıyon 1 defada aldım darısı sızın basınıza


 20. 7808
  Emrullah

  Merhaba arkadaslar size bir sorum olacak bugün yani 12 kasımda direksiyon sınavına girdim baslangic çok iyi gecti işte sinyal verme rampa geri geri gitme fakat parkta hata yaptım diye araçtan indirildim şimdi sinavdan kalmış oluyormuyum ama bu kurallara uymada belli başlı puanlar konulmuş 100 üzerinden 70 alirsaniz geçiyor sayiliyirsunuz direksiyon da yardımcı olursanız sevinirim teş


 21. 7809
  Ayşe

  Herşeyi yaptım arabayı aldığım yere getirdim saga yanastim on sağ teker çok hafif kaldırıma çıktı beni indirdiler hoca öne geçip onlara göre düzeltti öndeki derin dondurucunun gözleri ozaman güldü açıkçası hatama sevindi


 22. 7810
  Ayşe

  Komisyoncularin öne otumalari heycana sebep oluyor ben hocayla çalışırken bunları benmi yapıyorum diye kendime sasiyom gayet rahattim


 23. 7811
  Atınç

  Bende Bugün Sabah 8.20 De Girdim Eskisehirde Direksiyon Sınavına Şükürler olsun ki Hatasız Bitirdim Parkuru


 24. 7812
  Firat

  Arkadaslar yaziliyida direksiyonuda tekte gectim yapmaniz gereken sinava ve direksiyon sinavina odaklanmaktir. Yapamam cok heyecanliyim dememelisin her seyi rahatlikta kuralina uygun yaparsaniz kazanirsiniz 35 dakikada ehliyet sahibi oluyorsun bundan daha iyi ne olabilir ki bunlari düşunun youtubeden farkli videolar izleyip direksiyon sinavi hakkinda bilgiler almak isinizi daha kolay yapacaktir emin olun hepinize basarilar dilerim …


 25. 7813
  EBRU

  ilk sınavda en son ışıklarda 2 kez stop ettirdiğim için kaldım o ana kadar parklar dahil herşey çok iyiydi çok üzüldüm ama bu bana iyi bir ders oldu ikinci sınava 15 gün sonra 19 kasımda girdim ufak hatalarım oldu ve yine ayrı yerlerde 2 kez stop ettirdim fakat 2 kez hakkım olduğundan sanırım parkuru tamamlayıp başlangıç yerine geldim ve geçtim..heyecan yapmayın bu çok zor fakat herşeyi berbat eden heyecan


Sayfa: « 1303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 [313]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş