14-15 Şubat Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

1o Ocak 2015 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 24-25 Ocak, 31 Ocak-1 Şubat ve kalanlar için 7-8 Şubat ile 14-15 Şubat 2015 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“14-15 Şubat Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015” yazısına 5.663 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 [227]

 1. 5639
  beşikt'AŞK

  Bende bugün girdim sınava melek gibi komisyon geldi zaten hatasizdim sonuç geçtim darısı herkesin başına :)


 2. 5640
  Esesli26

  Bugün ikinci kez girdim, ilkinde alamadım araba stop etti. ikinci de sorunsuz kullandım komisyon da iyi olunca herşeye yardım ettiler sanki beraber sürdük. akşam geçtiğim mesajı gelince çok sevindim, alamayan burda ki yorumları okuyan arkadaşlar, bende sizler gibi geçemeyeceğim paniğine kapıldım, hiç panik yapmayın, kafaya takmayın öyle ya da böyle ikinci kez geçiyorsunuz. çok şey değişiyor :) tek tavsiyem panik yapmayın, ek dersinize gidin, zaten o dersler size çok şey katacak.


 3. 5641
  şampiyonnn

  Slm arkadaşlar ve çok mutluyum ilinde kalmıştım ama ıkincide yani bugün çok şükür sorunsuz geçtim komisyon başkanı ve Müfettişler tam bir kepekli çok yardım ettiler allahın izniyle bitti stres yapmayin size tavsiyem arabayi hep yavaş kullanın nekadar yavaş giderseniz okadar geçme şansınız yüksekkkk


 4. 5642
  Mehmet

  Aracı hareket ettirdi m 3 dk sonra tek bir kavşakta iki kez stop ettirdim bir kavşakta ışıkta beklerken iki kavşakta hareket te gecirirken onun harici hiç bir hata yapmadım ve gay ette rahattim rampa yarım devriye j part kolaydı sizce geçermiyim teşekür ler


 5. 5643
  mehmet e cevap

  Mehmet bey büyük ihtimalle geçmişsiniz ,çünkü kalanları anında oracikta indiriyorlar.


 6. 5644
  iyi bir para tuzagi

  Bütün işlevleri yaptım 3 oldu bu geri geri giderken çapraz oldu biraz ama indirmediler aldigin yere bırak dediler sizce gectimmi?


 7. 5645
  madur

  arkadaslar bende dun sinava girdim.benden once giren uc arkadasi iki araba boyu gidemeden indirdiler.biri sinyal unuttugu icin biri kemerden biride araci stop ettirdigi icin..her neyse sonrasinda beni aldilar ben gayet kontrollu bir sekilde sinyalimi verdim kalkisimi yaptim ve parkura dogru ilerledim onume bir suru aksilik cikmasina ragmen heycanimi korudum devam ettim yola rampa kalkisimda sorunsuz kaldirdim..tabi bu arada komisyon devamli benimle konusuyor bi yandan onlara cevap verip bi yandan isiklari dusunuyorum trafik cok kalabalik bi yandan kafam viteslerde durup tekrar kalkmam gerekiyo,normalde tabiykide bunu her surucu yapiyor ama takdir edersinizki bizler 12 saatlik egitimle sinava giriyoruz ee bide sinav heyacinini dusunursek heycanlanip hata yapmak cok normal olmasina ragmen herseyi sorunsuz yapip parkurun %80 ini tamamladim hatasiz.park etme alanina geldigimizde yanimdaki komisyona nereye park edecegimi sordum daha azimdaki cumle bitmeden yanindaki dubalara yanas dedi ben durdum ama aramdaki mesafe biraz acik kaldi zaten ne olduysa bundan sonra oldu..arkamdaki git ondekine yanas dedi yanimdaki komisyon git one dogru geri gel buna yanas dedi kendi kurs hocam bizim kizimiz bunu yapar dedi bu soylediklerimin hepsi bir anda farkli agizlardan cikinca bende o kararsizlik yuzunden arabayi stop ettirdim..yani kisacasi onlarin kararsizligi yuzunden harcandim arkadaslar.park alanin oldugu yerde de ayni zamanda mufettisler oldu icin arabadan indirdiler beni bide utanmadan yazik oldu sana dediler bende evet sizin kararsizliginiz yuzunden yazik oldu gercekten dedim..diycegim o ki berbat bir sistem sofor koltugundasin ama devamli bir mudahale halindeler benim bildigim birsey yalnis yapilirsa mudehale edilir yani devamli bi panik onlardaki o panik ister istemez bizide rahatsiz ediyor zaten bu komisyon arabada neden iki tane hic anlamis degilim kimi dinleyecegini sasiriyorsun..o yuzden tekrar gircek olan arkadaslara tavsiyem dinlemeyin kendi bildiginizi yapin ben en buyuk hatayi onlara nereye park edicegimi sormakla yaptim.insallah bi aksilik cikmazda onumuzdeki sinavda bende hayirlisiyla alirim.


 8. 5646
  gectimm

  Bugün sabah saat 3 gibi sınav a girdim ikinci girişim Komisyon gerçekten çok ama çok iyiydi bir iki tane küçük hatanın dışında iyiydim akşam a doğru mesaj attilar gectiniz diye çok şükür çok mutluyum ilkinde ışığın hemen yanında durdum diye kalmıştım bugün isiklarda duruslari çok iyi ayarladim çalışınca her şey oluyor Allah ın izniyle darısı bütün sınav a gireceklere inş.


 9. 5647
  adalet yok bence

  Bende bugün sınava girdim herşey iyiydi sadece park ederken az yamuk yanaştım diye indirdi bu kadarı fazla zamanın da torpille geçirdiklerini cabuk unuttular biz sadece hakkımız olanı istiyoruz


 10. 5648
  maddr

  Ehliyet maduru inav ucreti 60 tl dir.ayrica her kurs araba parasi olarak ustune ekliyor.100 tl


 11. 5649
  esra25

  arkadaşlar bu ikidir direksiyon sınavına girdimm tamam 1.snde hatalıydımm kabul ettim ama bu seferr de resmn bilerek bıraktılar.. ilk basta çağirdilar gittim arabanın kapısını açtımm açmaz olaydımm disi sizi yakar içi beni ;) rezalett di… kndi kendime dedimm ben bunu nasıl sürücemm resmn 100 yıllık bi arabayı verdiler gerçi araba demeye bin şahit ister..!!” :) oturdmm koltk , ayna ,kemer , dikiz aynası ayarlamalarını yptım.. kalkısımı yptmm debryj + 1 at fitesi gaza bas. kontağı çevirdmm baktımm yanımdaki hocaa durr ne ypıorsnn dedi bende adama baktımm sorun yok hocam dedimm… panık yok heyecann yokk… tek sıkıntımm bu hocaların bastan sıkıntı çıkaracagıı belliydi..neysee aracı çalıstırdımmm gittimm baktımm hepsi ayrı knsylarr falan bende fites kolunu değistirdim 2 , 3 , falan attımm öylee rampada dur dediler durdumm tekrardan kalkış yptımm U dönsü kırmzı işikta dur araca yol ver … v.b hpsini yptımm tamm dubalara gelyrdkk ki aracın biri önümdydii anidenn durdu bnde durdumm ..!! arkaya geç dedilrr.. böylee donup kaldımm resmn akdaşlar… nysee sınavın oldgu yere gittikk adam babama demski senin kizin bilmiyo 3. alır dems… tabi babam da kızmss tartışmşlarr en son polise gittikk şikayette bulundkk… :( yanii az biraz hata varsada onca kişininkilerini görmzdenn gelenn o hoca ikidr beni bırakıyorr..!!!! ee böyle bi ülkede yasıyorsakk adaleti aramamak gerek…!!!


 12. 5650
  sans

  ARkadaslar 4 kez sinava girdim.
  1 cok sakin olun,yaninizdakiler surekli acemilerin yaptiklari kazalarigore gore artik korkmuslar.
  2 bu yuzden 20 hiz ile gidin,sakin olun

  3 park da kararsiz olurlarsa siz istediginiz yere park edin

  4 cokda onlarla konusmayin dikkatinizi dagitmayip sinyallerinize dikkat edin
  Ben insallah basaricam sizlerede bol sans dilerim


 13. 5651
  sans

  4.kez kaldim,tekrar bir 4 hak almam icin bankaya ne kadar para yatirmam gerekiyor bilen varmi ????


 14. 5652
  sans

  Cumartesi yapilan sinavdan kaldim herkese basarilar


 15. 5653
  Uğur

  pazar günü yapılan sınava girdim ister istemez insan heycan yapıyo biraz arabadakilerde bitiyo iş onların sizinle konuşması rahatlatıyo insanı benim heycanımı alanda o oldu özellikle park ve vites arttırma küçültme ona çok dikkat ettiler onların haricinde istop ettirmezseniz geçrsiniz arkadaşlar bundan son raki sınava girecek arkadaşların allah yardımcısı olsun


 16. 5654
  sinem

  kursum berbat , sınava giren heyet berbat , benim park kabiliyetimde berbat . daha ne olsun. 3. kez sınava gireceğim. kursumu aradım 21-03-2015 tarihinde olacak sınav iptal edildi , buyuk ıhtımal 29-03-2015 tarihinde olacak derler. Kursuma guvenım o kadar zayıf ki inanasım gelmıyor bıle ( ilk sebebim harç parasını benden her defasında 100 tl alıyorlar , meb i arayıp ögrenmeme ve kendılerıne ıletmeme ragmen ). bana sınav tarıhı hakkında net bılgı verecek bır arkadas var mı ? son gırdığım sınav tarıhı 22-02-2015 . arasının bu kadar uzun olması doğal mı , yoksa benım dolandırıcı kursum bir oyunbazlık mı yapıyor. ? tesekkur ederım sımdıden cvp verebılecek arkadaslara .


 17. 5655
  Sinem e cevap

  Merhaba bende 22 subatta girdim ve malesef bende kaldim 3. Sinav 22 marttaymis benim kurs hocam oyle demisti.hakimizda hayirlisi inşallah geceriz.


 18. 5656
  merve

  1mart ta ilk ve son sinavima girdim. En sert komisyon benim arabamdaymis. Birakmak icin cok ugrastilar ama sorunsuz basladigim noktaya geldim. Herkes kalmami bekliyormus benim saatimde girenlerden bir tek ben gectim. Gumlerce ruyamda gordum gectigimi, uykusuz kaldim. Girecekler icin tavsiyem sinavla ilgili her seyi sorun hocaniza, sinava yakin sinava gireceginiz arac disinda baska arac kullanmayin, parkurun hic bir yerinde akliniza takilan bir sey olmasin sinav gunu ve sinavda arabadakileri asla takmayin sanki tanidiginiz insanlar gibi hissedin onlarda bizim gibi insan sonucta ve sorduklari sorulara ters cevaplar vermeyin, sizi sinir eden bir soru olursa cevap vermeyin gulun gecin. Kursla ilgili sorun yasayanlar da dosyalarini baska kursa tasiyabiliyormus bilginiz olsun. Allah yardsimciniz olsun


 19. 5657
  sans istee...

  Mrb bende ikinci sinava girecgm bu hafta sonu ilkinde park edemedigim icin gecemedim tekrar kursa gittim ama sinavdan onceki psikoloji cok omemli parkta kalacgm dedim ve kaldim simdi kararliyim ve hirsliyim insallah gecerim ki Inaniyorum gececegim herkese basarilar:)


 20. 5658
  bidaha

  İlk sinavimda çok heyecanlı bi şekilde araca binmisdim ama arabadaki müfettiş ler o kadar iyiydi ki heyecan falan kalmamıştı. Neyse herşeyi dört dörtlük yapıp çok güzel bir kalkiş yaptım gule oynaya gidiyorken isiklarda durdum geri kalkiyim derken araba istop etti ama müfettişler dahil nasıl istop etti anlamadik neyse sakin ol arabayi çalıştır istop da bi hak daha var dediler sevindim ama sevincim çok sürmedi ilerde yine bir ışıkta durmam gerekiyor du durdum da ama tam ışığın yanında durduğum için indirdiler .Geçen gün ikinci sinavima girdim bu sınavda ilkinden daha çok heyecanlı idim ama kurs hocamla üç ders daha calismistik o yüzden isiklarda duruslari güzel ayarladim müfettişler süper hocam deseniz süper ötesi Allah herkes e öyle tatlı bir hocayla çalışma nasip etsin sonuçta geçtim ama yüzde yüz Hocamın katkısıyla .Teşekkürler hocamm


 21. 5659
  mooa

  SINAVA GİRECEK ARKADAŞLARA TAVSİYEM YAVAŞ SÜRÜN YOL BOYUNCA TABELALARA DİKKAT EDİN DÖNÜŞLERDE SAGINIZA SOLUNUZA DİKKAT EDİN
  ARABAYA BİNİNCE SELAMINIZI VERİN ARABAYI SÜRMEYE BASLAYINCA BİR KONU ACIN KONUSSUNLAR AMA GÖZÜNÜZÜ YOLDAN AYIRMAYIN EĞER İYİDE BİR KOMİSYON GELİRSE ŞANSINIZA GÜLE OYNAYA GEÇERSİNİZ BENDE İKİNCİ SINAVDA GECTİM İLK KEZ GİRECEK ARKADASLARA BASARILAR DİLİYORUM İNŞALAH GEÇERSİNİZ..


 22. 5660
  sinem

  Teşekkür ederim. :) başarılar


 23. 5661
  Sinannnn

  arkadaşlar ben ilk sınavda geçtim emin olun sınava girerken hiç geçemem diyordum duba arasına park yapamam diyordum ilk önce ön yargılarınızdan kurtulun ve biraz çalışın komisyon geldiğinde sakın heyecan yapmayın rahat olun sohbet edin ve en fazla 40ta gidin çnkü hızlı giderseniz hata yapma oranınız daha fazla olur inşallah sınavda başarılı olursunuz arkadaşlar kolay gelsin …


 24. 5662
  Sinannnn

  Arkadaşlar park için yapmanız gereken şu; Arabanın arka kapısı öndeki dubanın izasına gelsin sonra dörtlüleri yakın geri vitese takın tamamen sağa kır direksiyonu, geri geri gel yavaş yavaş sağ aynaya bak ,orda kaldırımın yaklaştığını gördüğün an tamamen sola kır, geri gel sonra iki duba arasındasın tabi bunları yaparken heyecanlanma sakın başarılar arkadaşlar..


 25. 5663
  Mehmet Birsen

  Mrb ben ilk sınava geçtim kazandım. A2 + D ehliyet çıkarıyorum. İlk direksiyon da a2 yi kazandım. Şimdi ağır vasta direksiyonum var. Tır kullanacam. Sınav ne zaman dı ? Şimdiden teşekkür ederim. Ve de hepinize bol şans dilerim. Hatay dan selam :)


Sayfa: « 1217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 [227]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş