30-31 Ocak Direksiyon Sınavı Sonuçları 2016

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

12 Aralık 2015 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 2-3 Ocak, 9-10 Ocak ve kalanlar için 16-17 Ocak ile 23-24 Ocak 2016 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“30-31 Ocak Direksiyon Sınavı Sonuçları 2016” yazısına 7.652 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 [307]

 1. 7628
  kubra

  Bende bugün 2ci kez girdim ve kazandim kazanmak için heyecanını yenmeniz şart çok mutluyum
  Komisyon üyelerinde çok iyilerdi


 2. 7629
  Handan

  Bende yarın saat 10.20 de girec tüm ilk denemem geçeceğini umut ediyorum herkese bol şans..


 3. 7630
  musmutlu

  ve mutluu son :) yazılıda korktum ve gectım bugunde direksiyon da korkarak girdim ve gectım sukurler olsun komısonum harıka ınsanlardı tek seferde gecmenın mutlulugu da bambaska gecemeyen arkadasara bol sans rabbım yanınızda olsun bol bol ayetel kürsi okuyun basarılar :)


 4. 7631
  halit

  bende girdim tek seferde geçtim yarın girecek olan arkadaşlara başarılar allah yardımcınız olsun komisyonun iyisiyle karşılaştırsın:)


 5. 7632
  İpek

  Bende dün girdim maalesef kaldım..Kalkış Sürüş sinyal vs.gayet iyiydi..hiç heyecan yapmadım..şehir trafiğinde herşey iyiydi..taki park yerine kadar..herzamanki gibi park yaptım.ama o suratsız müfettişin itirazına kadar..çizginin içinde beş santim kalmış:((gözetmenler bize kalsa geçerdin dediler ..çok zoruma gitti!!!resmen un misali eliyorlar..en usta Şoför bile her seferinde denk getirmez!velhasıl kelam araç sürmek Park’tan ibaret değil!trafikteki hatamdan kalsam içim yanmazdı..(kursta en iyiler arasındaydım güya)gözetmenlerde bi suratsızdı zaten!!!kısmet…ikinciye şevkim Kırıldı !!!


 6. 7633
  irmakpinar

  Arkadaşlar, ben de 30 ocak tarihinde sınava girdim. İlk girişimde komisyon iyi denmesine rağmen günaydın bile demeden hemen sorulara başladılar. Ben otomatik vites araba kullandığım için düz vitese sadece 3-4 gün çalışabilmiştim. İlk sınavdan kendi hatalarım yüzünden kaldım; ikinci viteste kaldırma, ilk binildiğinde boşa almama gibi. Doğal olarak indirdiler. Kendime sinirlendim, komisyona değil.İkinci girdiğimde yani dün, tekrar komisyonu sordum ve kötü, suratsız dediler. İçimden yapcak bişey yok diye düşündüm ve ilk sınava göre heycanım yoktu.Olmazsa bi daha girerim dedim. Trafikte iki tur attım, parkı toplam 5 kişi izledi ve geri geri giderken de çok yanaşmamı istemediler. Yol boyunca hiç konuşmadılar suratsızlardı evet ama sınavın bitişine iki dk kala arabayı aldığım yere bıraktım,kontağı kapatırken böyle araba sürmeyi nasıl öğrendin dediler ilk sınavda nasıl kaldığımı sordular ve il defa güldüklerini gördüm.Sonrasında da teşekkür edip anahtarı teslim ettim.Akşamına da geçtiniz mesajı geldi. Sakin olun,bilmediğinizden değil heycanınızdan kalırsınız kalırsanız,komisyon da bana aynen bunu söyledi. Sınava değil de derslere geldiğnizi düşünün,kalkarken vitesinizi kontrol edin zaten her duruşta vitesi 1e almanız gerekiyor.2de kalksaniz bile(ben kalktim fakat hata sayildi) laf söylüyorlar,çünkü yanlış. ve ayağınıza kuvvet ama debriyaja sonuna kadar basın! ben sürerken hep elimde kontrol ettim vitesi 1-2 durumlarina göre. Komisyondan korkmayin sizi haksız yere bırakamaz. İlkinde inanılmaz rezil sürdüm ama ikincisi sıfır hataydı.En azından bana böyle söylediler ve geçtim. Herkes için bir an önce dört gözle beklediği ehliyeti almasını diliyorum. Bol şans..


 7. 7634
  Handan

  Ben bugün girdim ve kaldım el frenini indirmedim diye arkamda oturan komisyon üyesi bi şans verelim devam etsin dedi yanındaki itiraz etti inin dedi :( bu sınavı geçmek çok zorrr işimiz şansa kalmis


 8. 7635
  onur

  Bugun girdim gectim ne kadar ne heyecan o kadar hata yaninizda kimse yokmus gibi rahat bi sekilde kullanin emin olun ise yariyacaktir sinava girecek olan butun arkadaslara sans diliyorum insallah gecersiniz :)


 9. 7636
  alya

  Dün sınavım vardı ve 2.girişimdi..İlk sınav komisyonu tam bir fiyaskoydu buraya yorumunu da yazmıştım fakat dün ki komisyon çok iyiydi Allah bin kere razı olsun öğrenci psikolojisi bilen kişilerdi her sınavda böyle hocalara ihtiyaç var..sınva gireceklere bol şans Allah yardımcınız olsun


 10. 7637
  İBRAHİM

  ARKADAŞLAR BEN 30 UNA GİRDİM VE ÇOK SAKİN OLACAKMIŞIN BUNU ÖĞRENDİM ZATEN HOCAM BENİ GEÇER DİYE İŞARETLEDİ VE SÜRÜŞÜMDE SIFIR SIKINTI VARDI VE HOCALARDA ÇOK İYİYDİ NORMAL ŞAKAMIZI YAPTIK GÜLDĞK EĞLENDİKKK HOCALARLA SONRAAA DA GEÇTİK ALLAHA ŞÜKÜRRRR :D


 11. 7638
  Meyra Su

  Bende 30 ocakta girdim en onemli sorun heyecan oncelikle ondan kurtulun kursum bana mesaj yazdi dosyaniz hazir gelip alin diye gecmismiyim onu yazmamislar


 12. 7639
  Filiz

  Ben 12 aralıkta sınava girdim ve geçtim. Ama hala direksiyon sınavına girmedim sizce normal mi?


 13. 7640
  cemo

  Filiz hanim (02_03 ocak) (09_10 ocak) (16_17ocak) (23_24 ocak) (30_31 ocak) tarihlerinde direksiyon sinavlari yapildi mutlaka birine girmis olmaniz gerekirdi.Kursunuza baski yapin neden hala beklediginizi bir sorun var sanirim.Bende 12 aralikta sinava girip gectim.Ustune 9 ocakta direksiyon sinavina girip kaldim sonra 30 ocakta tekrar girip gectim.Darisi basiniza.


 14. 7641
  irem

  Bende yarin direksiyon sinavina girecem ins bugun derste cok heyecanliydim ins komisyon hocalari iyi olur rabbim yardimcimiz olsun :)


 15. 7642
  Ecem

  Sınavı geçen arkadaşlar 30 la giderken ani durmada sadece fren mi debriyaj fren mi ve sağ sinyal vermek gerekir mi sadece frenle duruyosak araba stop etmez mi ??


 16. 7643
  Esra

  30 ocak tarihinde direksiyon sınavına girdim ve kazandım çok şükür. 2. Girişimdi, ilkinde heyecanıma yenik düştüm stop ettirdim :) ehliyet alıcak arkadaşlarıma tavsiyem sakin olun heyecan yapmayın çünkü kalmamzın büyük nedenlerinden biri inşallah da komisyon hocaları iyi güleryüzlü insanlar olur çünkü çok etkiliyor, kalırsanızda üzülmeyin bir diğerinde geçersiniz


 17. 7644
  busra

  Ayy tam bir eziyet yasadim bu gun kabusti resmen 5 aydr ehlyt sitrsi oldurdu bni.bu ne ya rexmn almyn diylr.Allhtn 2 sinavi ilk giriste gectm yoksa kalptn giderdim herhl.randevu tam bir rezalt zatn.eylulde fotgrf cektm kayt oldm ockta sinvi kazndm biomtrik lazm dedlr cektm bu tamam dedlr bugn randbm vardi kotkrk gittm inslh bi sorn cikmz dye ee fotografta basortu omuzfn sarkmickmis ya sabr cektm gitym tekrar cktridm geldim ee simdide cok yakindn cekmis olmamis bida gittm geldim dedi badortu kadlra yakn olmick yemnle otrp agldm bayn plse rica ettm hamilym son aylrm dedm dha istmym ehlit mehlyt acidi bana sandlysine otrttu islmlri ypti bitti.Allh cezlrinu versn demkki olym.


 18. 7645
  Osse

  Az önce direksiyon dan çıktım harikaydı hiç korkulacak bi şey yok sadece panik heycan yapmayın yeterdir..


 19. 7646
  Osse

  Az önce direksiyon sınavından çıktım harikaydı hiç korkulacak bi şey yok sadece panik heycan yapmayın yeterdir..


 20. 7647
  Buse

  Merhabalar bende bugün sınava girdim. En son bendim. Şanslıydım ki komisyon üyeleri çok iyiydi. Ben heyecan stres yapmadan girdim çokta rahattım. Benim kullandığım saatte şiddetli rüzgar vardı araba biraz uçuyordu ve kontrol etmesi güçtü. Ben de rüzgarda savrulmamak için hızımı azaltmak zorunda kaldım ve bunu komisyon üyelerine açıkladım hak verdiler. En önemli etkende komisyonlarla arandaki ilişki. onlarla sıcak iletişim kurup sakince kullanırsan kaybetme şansınız yok. Sınava gireceklere başarılar..:)


 21. 7648
  Uğur

  Bugün ilk direksiyon sınavına girdim normalde araba kullanan biriyim ilk andan son ana kadar her şey iyiydi park etme esnasında arka tekerlek kaldırıma 5.santim aralıkta değmesin dedim 2.hakkim var nasilolsa direksiyonu sola çevirdim arabanın burnunu dışarı çıkardım geri Vites yapacaktım yanımda oturan emek hırsızı bayan kaldığımısöyledi önce şaka sandım devam edip güzel bir şekilde park ettim bayan görevli kaldığımı yine söyledi ne hata yaptım diyince ikinci hakkımda arabanın önünü dışarı değilde olduğum yerde düzeltip park etmem gerekiyormuş bende bana eğitim veren hocanın Sayet 1. hakkında iyi park edemezsen 2.hakkimda bu şekilde yapmamı öğretiyini soyledim bahane aradıkları belli oldu.220.tl verip 2.sinava girecem Rabbim benim hakkımı yiyenin ağzından burnundan fitil fitil getirsin inşallah. Şuan hala stresteyim bayan görevli allaha nasıl hesap verecek okuduğum yorumlarda en küçük hata da herkesi birakiyorlar devletin kasasına para Aksın diye insanlar parayi yerde bulmuyor ayıptır ayıp.gorevli bay ve bayanlar elinizi vicdanınıza koyun.oteki dünyada hesap vereceksiniz. Allaha havale ediyorum hepinizi…


 22. 7649
  Atilay

  Merhaba arkadaslar,bugun 09.00 da 2. Kez direksiyon sinavina girdim ve buyuk ihtimalle gectim.izmir esenderede girdim.lastiginin inik oldugunu nasil anlarsin diye sordu,sonra kaputu actirdi.akuyu,motor suyunu nerden koyarsin diye sordu.sonra direksiyona gectim,silecekleri,isiklari,el freni,ayak freni,klimayi sordu ve baslatti.komisyon iyiydi ve yardimseverlerdi sagolsunlar,heyecan yapmayin ve kavrama noktasini iyi ayarlayin,gerisi kolay.tum arkadaslara Allah yardim etsin,basarilar.


 23. 7650
  Assi

  Herkesin Allah yardimcisi olsun, bende accayip bir heyecan vardi ve o yuzden dun 6. ya girdim,ve artik ne olacaksa olsun deyip heyecani biraktim , iykide birakmisimki gecebildim, Rabbim emek veren herkesin yardimcisi olsun arkadaslar


 24. 7651
  emrah

  Merhabalar arkadaşlar ben bugün direksiyon sınavına girdim ama kabus gibi geçti yanı surusumde park etmemde herhangi bir sıkıntı olmadı ancak komisyon üyeleriyle çok hareretli tartışmalar yaşadım .onları allaha havale ediyorum inşallah gecmisim.


 25. 7652
  elif

  Merhaba arkadaşlar
  Bende dün girdim gobekten donerken sola sinyal vermeyi unutmuşum diye bıraktılar haklılar tabi hersey normalken birden heyecan yaptım bastiramadim da ama ona rağmen yolda savrulmadim bile hocam hep direksiyon hakimiyetimi çok beğenirdi size katılıyorum kimse heyecan yapmasin çünkü benim 2.sınavda hocalar iyiydi ama benim sorunumdu 1.sinavimda bir kadın vardı kadını bogacaktim inşallah bir daha karsilasmayiz dedim indim umurumda olmadı yani dobra olduğumdan isterlerse dosyada yanabilirdi.Bırakmaya yer arıyorlar hızlı gidiyormuşum vik vik soruyorum sınav olduğu için hız yapmasaydin takiyorlar diyor hocamda


Sayfa: « 1297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 [307]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş