19-20 Temmuz Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

14 Haziran 2014 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 28-29 Haziran, 5-6 Temmuz ve kalanlar için 12-13 Temmuz ile 19-20 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“19-20 Temmuz Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014” yazısına 3.834 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154]

 1. 3810
  Betül

  mrb ben 19 temmuzda ilk direksiyon sınavına girdim çok saçma nedenden dolayı 5 dk sürmeden arabadan indirdi nedeni caddede gittigim yerde tekere taş çarpınca araba yavaşladı adam anlamadı fakat benim salak kurs hocası arabaya bi şey oldu mu diye inince adam sınavımı bitirdi :( şimdi araştırdım bazı arklar 50 sınav 50 hizmet ücreti ödememiz yeterli olcanı bildirmişler şimdi bunlar 150 isterse ne dicem? ne olur yardımcı olun şu sahtekarlara para yedirmeyelim :(


 2. 3811
  Sergen

  BETÜL benim bildiğim direksiyon sınavından kalınca 2 saatlik direksiyon eğitimi almak zorundasın buda 80 lira 70 lirada direksiyon sınav ücreti var 150 liraya denk geliyo isterlerse yapıcak bir şey yok vermek zorundasın zaten


 3. 3812
  Betül

  sizce kalmam doğru olmuş mu benim


 4. 3813
  Sergen

  biraz saçma olmuş kurs hocası bişey yapmasa komisyon devam ettirirdi belkide


 5. 3814
  Rukiye

  Bence hocanizin hatasi olmuş birazda


 6. 3815
  Sergen

  19 temmuzda kalanlar için telafi sınavı ne zaman olucakmış bilgisi olan yokmu ?


 7. 3816
  Ekrem

  Arkadaşlar ben hatasız kullandım bi tek park ederken dubaya hafif dokundurmuşum yanımda oturan hoca, müfettiş görmedi önemli değil dedi çok yardımcı oldular geçmem için elinden geleni yaptı arabada ki hocalar genelde müfettişler kıllık yapıyormuş sonuç itibariyle ilk girişmde 19 yaşımdayım geçtim :)


 8. 3817
  ben

  ilk seferde istop ettirdim arabayı kaldıramadım 2. sefere 2 saatlik eğitimden sonra girdim kalkışım filan sürüşüm gayet iyiydi hepsinden öte sınav komisyonu çok iyiydi adam kalkışlarımda filan fren debriyaj pedalını kendi kullandı :) ben bile hayret ettim. Komisyona gelen hoca kursun eski hocası imiş ondan yardım etti sağolsun ama pek gerekte yoktu hocanın yüzünden çift debriyaj yapamıyordum :) debriyaj pedalı aşağı iniyordu yukarı kalakmıyordu meğersem hoca basıyormuş :) çok sağolsun


 9. 3818
  Betül

  bizede iyi müfettiş denk gelmesini beklicez o zmn :( 2.sınav tarihi tam olarak belli degilmiş bayramdan sonra ama seçim falanda araya girdigi için tam olarak tarih açıklanmamış…


 10. 3819
  merve ay

  Milli eğitimden gelen heyet (ön koltukta oturan heyet başkanı, suratsızlığına rağmen komik bulduğum, sevimli, şişman amca) : hanımefendi, trafikte yavaş gidilmesi gereken yerler olduğu gibi, hızlı gidilmesi gereken yerler de vardır.
  50 km yi sakın geçmeyin! ikazını defalarca duyan ve buna rağmen, haklısınız hocam dedikten sonra, başlangıç noktasına kadar, önce traktörü ve ardından minibüsü sollayarak, 15 dk.lık mesafeyi 5 dk.da kat eden…sabah sabah sınava giren ilk aday olarak, hepsinin uykusunu açan ben….Ve “hız meselesini hiç açmasamıydık” bakışlarını yakaladığım diğer iki hoca… sonuç +


 11. 3820
  hulya

  İlk girdim sınava bi kere stop ettirdim parkta bıraktılar daha sonrakinde rampada dur kalkta dört kere stop ettirdim geçirdiler bu ne iş anlamadım¿


 12. 3821
  elbistsnlı

  İlk girdim sınava herşeyi hocanın dedigibi yaptım hoca bugün sınava katılan eniyi kursiyersin dedi inerkende hayırlı olsun dedi ama hala kurstan aramadılar.bizim kurs türk parasıyla beş para etmez….


 13. 3822
  yılmaz

  ben d sııfı ehlıyet sınavına gırdım egıtımı yok ustune eskımodel bı dorselı tırı getırıp hatasız kullanmamı ıstedıler trk hatam rampadan vıtes 3te kalkış yaptırdılar kalkış yaptım kalkışı bıraz sert yaptım dıye benı bıaktılar .çok saçma : boyle adalet ılmaz…………


 14. 3823
  akif

  bana iyi adamlar denk geldi, kalkışta sinyal vermeyi unurrum viteslerimde biraz sertti, ışıklarda stop ettim ama durdurmadılar, panik yapmayıp hemen kalkış yaptım, bir yere çukura düştüm çok kötü, park ederken fazla dışarda kaldım, az daha içeri almamı istedi, içeri almaya çalışırken 2 kere stop ettirince kaldım sınavdan,

  sorum şu bir dahaki sınav için istediğim kurstan ders alıp orada girebilir miyim, çünkü sınava çok uzaktaki bir kursta girdim tekrar oraya kadar gitmek istemiyorum


 15. 3824
  Ridvansen

  Bu hafta direksiyona sınavına gireceğim ama girmeden soğuttunuz beni :/


 16. 3825
  muhammet atalay

  Ben Muhammet ATALAY sınava girdim de galiba kaldım :D


 17. 3826
  esra can

  ahahahahahahahahahahahahah mugoooo


 18. 3827
  fatih karaca

  19 temmuzda sınava girdim.kalkış esnasında gerekaen herşryi yaptım,yol kontrolü,nizami sollama,kırmızı ışık kuralı,,vs herşey iyi aracı hiç stop ettirmedi rampada 2 kez dur kalk yaptırdılar sorunsuz kalktım iki duba arasına tek hamlede park ettim ama kaldım.komisyom başkanı çok panikti resmen milleti bırakmak için gelmişgibiydi sürekli panikle hatayapmışımgibimüdahalesi arkadakihocanın panik yapmayın hocam arkadaş iyi gidiyor uyarılarına rağmen sınav bitene kadar devam etti.Busınavı kim düzenliyorsa görevlendirdiği adamlara dikkat etsin.Bizim hem paramaz,hem psikolojimiz gidiyor.Bizede yazık. ben bu adamdan şikayetçiyim.adı kadir soyadını bilmiyorum görev yeri k.maraş hoca ahmet yesevi teknik lisesi müdür yardımcılığı.


 19. 3828
  Onur

  Arkadaşlar sürücünü kursu ıle görüştüm fakat 2-3 Ağustos da olacak direksiyon sınavının ertelendiğini söyledi oteki haftaya acaba boyle bişey varmı gerçekten ?


 20. 3829
  Onur

  Arkadaşlar sürücünü kursu ıle görüştüm fakat 2-3 Ağustos da olacak direksiyon sınavının bayram yüzünden ertelendiğini söyledi oteki haftaya acaba boyle bişey varmı gerçekten ?


 21. 3830
  Ercan

  ALMANYADA SÜRÜCÜ KURSUNDA EGITMEN OLARAK CALISIYORUM, YAPILAN YORUMLARA VE SINAV SORULARINA BAKINCA ÜZÜLÜYORUM.
  BURADA SINAVA TICARET ODASINDAN EHLIYET KONUSUNDA EGITIM GÖRMÜS TECRÜBELI VE YEMINLI SAHIS YAPAR, LISE MÜDÜRÜ, ÖGRETMEN VS KIM OLURSA OLSUN UZMAN OLMAYAN INSANLAR SÜRÜCÜ IMTAHANLARINI YAPAMAZ YASAKTIR. YORUMLARINIZI ÜZÜLEREK OKUYORUM VE NEDEN TRAFIK ÜLKEMIZDE BUKADAR BERBAT ANLIYORUM. HIC BIR ULUSLARARASI NORM UYGULANMIYOR, TAMAMEN KEYFI VE ADAMINA GÖRE IS YARATILDIGINDAN DOLAYI, SINAV YAPAN SAHISLARIN EGITIMSIZLIGI ÖN PLANA CIKIYOR.


 22. 3831
  Ercan

  BETÜL HANIM, YORUMUNUZU OKUDUM VE SASKINLIK ICERISINDEYIM, SINAV DEDIGINIZ SÜRE DOLANA KADAR UYGULNIR VE YOL ARIZALARINDAN, ISARET EKSIKLIGINDEN VEYA ARACIN TEKNIK HATALARINDAN DOLAYI SÜRE DOLMADAN SONUCLANDIRILAMAZ. YOLDAKI TASIN SICRAMASI BELEDIYE VEYA KARAYOLLARININ SORUMLULUGUNDADIR. BÖYLE ARKADASLARA TAVSIYEM KOMISYON BASKANINDAN (BASKANLIKTA NE OLUYORSA) YAPTIGINIZ HATAYI YAZILI OLARAK ISTEMENIZDIR.


 23. 3832
  Ercan

  DIREKSIYON SINAVINDA YANDA OTURANIN GAZ, FREN VE DEBRIYAJA
  MÜDAHALE ETMESINIDE ILK DEFA DUYUYORUM. LISE MÜDRÜ YARDIMCISI SINAV YAPIYOR, DUBALAR ARASINA PARK EDILIYOR,
  TAS SICRADI OTOMOBIL YAVASLADI DIYE SINAV KAYBEDILIYOR, BU ISLERI YAPANLARA SORUM SU: HIC DÜNYADAN BIRSEYLER ÖGRENMEYE NIYETINIZ YOKMU, SIZ NE AYAKSINIZ BE?.


 24. 3833
  Ercan

  AVRUPADA DIREKSIYON SINAVINIZ BITTIGI ANDA EHLIYETINIZ HEMEN VERILIR. EGER SINAVI KAYBETTIYSENIZ, HATALARINIZIN NE OLDUGUNU VE KAC PUANLIK OLDUGU DERHAL BILDIRILIR.


 25. 3834
  Ercan

  YORUMLARA BAKINCA COK TRAJIK OLAYLAR OKUYORUM. ALLAH HEPINIZIN YARDIMCISI OLSUN. AVRUPA ÜLKELERINDE TEORI SINAV SONUCU HEMEN SÖYLENIR, DIREKSIYON SINAVI SONUNDA KAZANDIYSANIZ EHLIYETINIZ HEMEN ORACIKTA VERILIR. ILK YARDIM SORULAR YER ALMAZ, ILK YARDIM ICIN KURS GÖRDÜGÜNÜZE DAIR BELGE YETERLIDIR, INSANLAR MOTOR USTASI OLMADIKLARINA GÖRE MOTOR IMTAHANI DIYE BIR KONUDA YOK.


Sayfa: « 1144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş