13-14 Eylül Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

9 Ağustos 2014 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 23-24 Ağustos, 30-31 Ağustos ve kalanlar için 6-7 Eylül ile 13-14 Eylül 2014 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“13-14 Eylül Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014” yazısına 4.135 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 [166]

 1. 4111
  Mahmutbey

  Beyler not verme gibi uygulama yapmıyor 3 hata hakı veriyolar. bide komisyon uyuzsa tipe bakınca anlarsın zaten kalırsın


 2. 4112
  malatya

  Sinavda erkekler kadinlara gore ayricakliydi
  Kadinlarda ufak hatayla kaldilar
  Erkekler 3 kez istop ettirsen bile geciyordu


 3. 4113
  helalthe57sinop

  Dün girdim sınava hiç mrak etmiyorum sonucu cünku beni izkeyen hocalar kadar en az tecrubeliyimdir…bizdeki meraak değil a§kk:)


 4. 4114
  Yunus Emre

  Bende bugun girdim ( kayseri/altınolukta ) hic bi sorun yoktu komisyonla hic konusmadik bile. Surucu k. Msj falan atmadi gecip gecmedigimizi internetten ogrenemezmiyiz aceba?


 5. 4115
  Fatih BAYRAM

  Dün girdim sınava starcity de istanbul-yenibosna oldukça iyi geçti ve çok tatlı insanlardı komisyondakiler bana tam puan aldığımı ve rahat olabileceğimi 1 hafta içinde sertifikamın hazırlanacağını ve sertifikamla emniyetten ehliyetimi alabileceğimi söylediler mutluyum :)


 6. 4116
  Recep

  Arkadaşlar bugün sınava 2. kez girdim ve sonunda ehliyeti kaptım. İlk girdiğimde çok heycanlıydım ayağım debriyaj pedalında titriyordu resmen:) parkederken arka dubaya değmiştim o yüzden bıraktılar. Bu seferde en çok park ederken korktum ama sonunda geçtim. Size tevsiyem hiç acele etmeyin. Rahat olun sakin olmaya çalışın bol bol dua edin ve bir de sınava gitmeden önce çikolata yeyin mutluluk hormonunu tetikliyor ve rahat olmanızı sağlıyor. Merak etmeyin alanların hiçbiri sizden daha iyi şoförler değiller. Sadece anlık bişey o ana bağlı heycan yapmazsan gereksiz yere acele etmezsen oluyor. Hepinize başarılar kalın sağlıcakla.


 7. 4117
  serpil

  bir arkadaş park yaparken azıcık kaldırıma değdim ama ikinci hak tanıdılar geçtim dedei. bende aynı sorunu yaşadım ikinci kez park yaparken müfettiş geldi indirdi . adaletmi şimdi bu. SİNCAN.


 8. 4118
  yasin

  arkadaslar isin sırrı heyecan ve panik yapmamak gerisi zaten geliyor .. ilk sinavda gectim gayette kolay oldu benim icin..


 9. 4119
  Merve

  Arkadaşlar sınavdan önce acayip heyecanlıydım ama arabaya geçince o heyecan geçti, sakinleştim hiç hatasız bir şekilde sınavımı tamamladım 50 km hızla gidip gelmemi istediler sınav süresi 30 dk olmasına rağmen o hızla 27. dk da park etmiş ve sınavı tamamlamıştım, geri viteste gitmeden önce göstergelerin anlamlarını sordular hepsine doğru cevap verdim yokuşta gayet iyi kaldırdım arabayı ve iyi park ettim yol boyunca sohbet ettiler benimle ve sonuç geçtim :) işin sırrı sakin olup panik yapmamak zaten eğitimde ne görüyorsak sınavda aynını yaptırıyorlar :)


 10. 4120
  elf

  Ben aslında heyecanlı değildim her dönüşte dur dedi durdum ve ama adam o kadar çok konuştu ki ve ilk ışıklarda istop ettim ışıkta bayırdı hemen çalıştırıp anında kalktım ve dur in dedi. yani kaldım. hiç kullanamadan. çok pis kıl oldum adama. :P çok iyi kullanıyorsun bir dahakine kesin geçersin dedi ama o kadar sinir oldum ki anlatamam


 11. 4121
  elf

  hayır ya salak adam bide sinyal vermişim kalkıcam sinyal lambası ötüyor sinyal verdin mi diyor. öten ne???
  aynayı kontrol ettin mi diyor kaç kere edicem baksana ne yaptımıza. araç yokken dur dur deyip durdu. sağ şeridimden geçen aracı sollamadım halde sol şeritteyken bile sinyal vermeliymişmişim köprü altından geçerken duvara doğru mu gidem niye sinyal vermiyorsun dedi. burda bende sinyal vermem ama senin vermen gerek dedi. ilk ışıklarda yokuştaydı burası zor arabada kaçar ne biçim ışıkmış dediler söylendiler söylendiler cidden istop ettim in dedi hemen bunların hepsi 5 dk. da oldu binmemle inmem birdi hakkım haram olsun 2 kuruşluk insansınız ha :Q


 12. 4122
  oguHan mert erdogan

  Tam bi serefsiz hocalar park ettim super dediler kalkis yaptm guzel dediler hic birseyde sknti yoktu bayirda durduk.kalkarken ayagm sikisti birden cekmek zorunda kaldm istop etti en son kalks yapip biraz gdp arabayi birakacaktm zaten ayagm takildi dedim in dedi 1 kere istoptan kaldm belki biraz rusvet falan versek gecirirler cankiri merkez


 13. 4123
  Ben bu işi yaparım. .

  Valla çok fazla söze gerek yok. Park ederken sorun yaşadım indirdiler. Üzerine arkadaki komisyon üyesinin gözlüğü yere düşmüştü sinirimden ezip geçtim. Bana bağırdı bende ona bağırdım. 30 la gittiğim halde çok hızlısın dediler. Şehir içi 50 ile gidilir. Ben 30 la gidiyorum dedim. Ardından kendine çok guveniyorsun denildi. Anlaşılan kaldım biliyorum ama pes etmek yok kendimi iyi biliyorum. Kafama koydum bu ehliyeti alıcam Allahın izniyle…:)


 14. 4124
  Ahmet

  2.kez girdiğim ve geçtim.ilkinde heycandan kaybettim.Ne kadar iyi şöför olursanız olun heycan yaparsanız hata üzerine hata yapabilirsiniz.Geçmenin sırrı sakin olun normal sürüşünüzü yapın eğer iyi bir şöferseniz kalma şansınız yok komisyon sizden uçmanızı istemiyor onların insiyatifinede bırakmayın işi kendiniz sakince sürün ACELE ETMEYİN.Kalan arkadaşlar üzülmesin dünyanın sonu değil inşallah alırsınız herkese geçmiş olsun kalın sağlıcakla.


 15. 4125
  Bll

  Arkadaşlar bence birazda hataları kendinizde aramanız gerekiyor. komisyon kurulunu suçlayarak başarısızlığınızı göz ardı ediyorsunuz. Trafikte yaptığımız bazı ufak tefek hatalar buna heyecan bile dahil başkaların yaşamını elinden almanıza neden olabiliyor, tabi biz bunları ufak tefek hatalar olarak görebiliyoruz ama gerçekten öyle değil. kendinize sormanız gereken asıl soru ehliyeti alan nasıl alıyor? allah kitap karıştırıyorsunuz hak helal etmiyorsunuz biraz esnek olun hepinize başarılar.


 16. 4126
  Madahur

  kalkısta her seyı kontrol edıp arabayı guzelce calıstırdım stop etmeden sınyallerımı de verdım ısıklarda guzel durdum rampada guzel kaldırdım hatta bırıncısı begenmedım hocam bı daha yapıcam deyıp yaptım sadece baska bı yola gırerken bıraz hızlı gırdım ve parkımıda cok guzel yaptım dıreksıyon hocam vereceklerınden baya emındı bugun basarısız oldunuz dıye mesaj geldi bu kadar ınce elenıp sık dokunmazkı kardesım her seferınde boyle olacaksa 4 degıl 44 seferdede kusur bulurum ben komısyon adeletı kendı saglıyor surucu kursunada devletede verdıgım emek para her sey haram olsun


 17. 4127
  fatih

  Parkuru tamamlayip kalan biri var mi? Merak ediyorum hatasiz parkuru tamamladim ve kaldim nasil olduysa sadece hatam par ettikten sonra cikarken genis cikmam baska bisey yok bu nasil is bilmiyorum


 18. 4128
  Madahur

  Arkadaşlar bugun bu ıslerle ugrasan bı hocama sordum malesef her surucu kursu 10 kısıden 1 kısı bırakıyormus herkes gecerse sorusturma acılıyormus


 19. 4129
  müjgan keran

  evet parkuru tamamlayıp kalanlardan biriyim. Neye göre kaldım bilmiyorum.sınav sonrası kaldın deselerdi üzülmeyecektim.


 20. 4130
  mehmet

  Bence bu 5hak vermeleri para tuzagi baskada bise demiyorum arabayi sivilde de kullaniyorum iyi bi sekilde hicbi sorun hata yapmiyorum ama yinede birakiyolar sizce sacma deilmi bu para koparmakdan baska bise deil.


 21. 4131
  öznur

  Bende cumartesi günü ilk direksiyon sınavına girdim. Kalkarken sinyal vermeyi unutmak haricinde bir hatam yoktu. Bugün öğrendim 90 la gecmisim:)


 22. 4132
  serpil

  yeni sistemde puanlama yok ya geçersin ya da kalırsın


 23. 4133
  öznur

  Bende öyle biliyordum ama 90 la geçtin dediler. Her neyse önemli olan geçmiş olmam.


 24. 4134
  DERBEDER

  bende kayseri de sınava girdim ayın 13 ünde çok güzel sürdüm komisyon bu çocuk laır dedi bende çok sevindim alırım sandım ama başarısız demiş hiç merak etmeyin burda da torpil dönüo ne kadar süresen sür o adamın tanıdığı değilsen 100 tl yi her hafta vereceksin.


 25. 4135
  şahin

  arkadaşlar torpille ic bir alakası yok bnde 14de girdim kazandım hemde daga önce adamları bı kere bıle görmedım bnce sızın araba kullanmanızda hatalar var


Sayfa: « 1156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 [166]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş