1-2 Mart Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

8 Şubat 2014 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 22-23 Şubat, 1-2 Mart ve kalanlar için 8-9 Mart ile 15-16 Mart 2014 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“1-2 Mart Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014” yazısına 3.641 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 [146]

 1. 3617
  Hatice

  Arkadaşlar 15 Şubatta direkesiyon sınavına girdim bu ikinci sınavımdı,maalesef bundada kaldım.Çünkü hocaların derdi geçirmemek biz sadece para kaynağıyız onlar için. Harma olsun cebine gidenlere.Tek bir hatada bıraktılar.Puan kırma yok


 2. 3618
  gizem eren

  bende kucuksuda bugun girdim 2.kez umarım olumlu sonuclar alırız


 3. 3619
  hatice

  15 subatta direksiyon sınavım vardı kücüksuda basardım arkadaslar isallah sizlerde basarırsınız.


 4. 3620
  elif

  ya direksiyon sınav sonuçları açıklandımı


 5. 3621
  esra

  arkadaslar sınavdan kalanlar ne kadr kurs parası yatırıyor zannımca bızım kurs resmen soyuyor bızı anlamdım bu işten bısey başaka kurslara sordum 50 tl sınav ücreti dıyor ama benım kursum 125 tl istıyor nasıl iş bu


 6. 3622
  ilknur

  Arkadaşlar ilk direksiyon sinavim için erken saatte sinava gittim benden öncekiaarkadaş kalmis hoca getirdi arabayi bana geç haziran sen dedi komisyonlarn biri bayan biri erkek ti bayan arkaya kendi bayan hocam da benim arkama oturdu kimliğine baktj kadin damgasi yok dedi adam da bir sorun yok dedi gayet rahat bir şekilde park ettim yokuşta kaldirdim adam çok iyiydi kadim kil di biraz onun inadina daha da güzel kullandim ilk kez araba surmeme rağmen hocam bile tebrik etti kendinizi motive ettikten sonra sikinti yok hocalarla araniz iyi olsun yeter ;)


 7. 3623
  Azra

  8 Şubat 2014 yazılı sınavımı yüksek puanla geçtim inşallah dırek sıyondada aynı başarıyı sergilerim herkese başarılar


 8. 3624
  Doğancan Tanrıverdi

  Bugün A2 Direksiyon sınavına girdim TOKAT / CAN TEKNİK ÖZEL KURSU ile girdim. Komisyondan 2 adam geldiler. motora bindim çalıştırdım fakat 2 gün öncesinden beri viteste sorun vardı ( ATLAS 125R ) neyse devam ettim parkurda dubaları hatasız geçtim ve 8 çizme yerindede hatasız döndüm sinyalimide verdim ve hızlanarak düz çizgi yerindende hatasız geçtim. hocaların yanına gelip durdum. Sonrasında hocalar motoru sarstığımı söyleyip bir dahaki sınava hazırlan diyerek beni sınavdan bıraktılar ve bende sordum hocam hatam neydi dedim . Komisyondaki hocada motoru sarsıyorsun sadece dedi. internetten baktım motoru sarsmak ve dengesizlik 4 PUAN ‘mış. Peki beni neden trafiğe çıkarmadılar ? geriye kalan 96 puanım nerede ? Benden önceki kişiler SPOT ettirdiler – Dubalara çarptılar onlar geçti ben hatasız geçmeme rağmen motoru sarstın dediler ve motoruda sarsmadığıma emindim. GÜNAH KEÇİSİ mi seçildik……

  Bunların tek amacı 50 TL !

  KOMİSYON MOTOR SÜRMEYİ BİLMİYOR BENİ NASIL DEĞERLENDİRİYOR ?

  Peki SÖYLEYİN HATASIZ YAPILAN BİR PARKURDA NASIL BIRAKIRSINDA TRAFİĞE ÇIKARIP DENEMEZSİN ? 50 TL İÇİN DEĞER Mİ ?


 9. 3625
  Ata

  Bi kere vites değiştirilen 2 ye alçı diye 4 e almıştım diğerleri hatasızdı ama kalmışım diğer sınavı bekle


 10. 3626
  Alii

  1 martta bugun girdim bidahaki sinav ne zaman in dedi arabadan pislik herif


 11. 3627
  seray

  hepsnn ALLAH müshakını versn hepsnn canı cehenneme artı komisyon üyesi bayan olunca korkun .. meymenetsizler!


 12. 3628
  mert

  çok şükür tek seferde geçtim kursum malatya ilhanlar. kurs hocalarım gözetmen hocalar çok iyi insanlardı. hepsinden Allah razı olsun. buyük sıkıntı ediyordum. benden tavsiye kursun verdiği bütün derslere katılın ne kadar biliyo olsanızda onlar hocaların müfettislerin geçireceği şekilde dersi gösteriyorlar. nice trafikte araç kullananlar kaldı. her ne kadar biliyo olsanızda derslere katılın.


 13. 3629
  tatar

  s.a arkadaşlar 02.03.2014 yani 2 gün önce direksiyon sınavına girdim ve tek seferde geçtim.. komisyon üyelerini boşuna suçlamayın. gerçekten araç kullanmasını bilen biri için gayet basit birşey sınavdan geçmek


 14. 3630
  neclacan

  Arkadaşlar Merhaba 2 Mart sabahı sınava girdim ve ilk seferde geçtim komisyon üyelerinin en çok dikkat ettiği nokta bence sizi konuştururken dikaktinize bakmak eğer dikkatinizi kaybedip stop ettiriyorsanız sıkıntı bir de dönüşlerde sağ sol kontrolu ever geri park yokuş kalkışı önemli ama ben en çok dikkate ve kendine güvene önem verdiklerini düşünüyorum.


 15. 3631
  ünyeli

  merhaba arkadaşlar 2 martta afyonda girdim sınava ilk sınava girmemiştim 2 ye girdim ve direk geçtim bundan sonra girecek arkadaşlara tavsiyem sadece kendinize güvenin olay bu,hatta benimkisi aşırı güvendi sanırım 2 kere araç solladım hiç bir sıkıntı olmadı , önemli olan yol hakimiyeti ve verdiğiniz kararlar arkadaşlar,bunun yanında aracı stop ettirmemek,park etmek,sinyallere dikkat etmek zaten yapmanız gerekenler , sınav diye 30 da kırkta gitmenize gerek yok hız sınırlarına uyun yeter ve sakin olun.


 16. 3632
  anonim

  Araba için 8 şubat ehliyet yazılı sınavına girdim direksiyon sınavı için hala çağrılmadım. 2 hafta önce gittim daha belli değil biz sizi arıyacağız dediler. Ne zaman çağrılırım fikri olan


 17. 3633
  Claaa

  Ayni sekilde 8 subatta teorige girdim ve gectim hala direksiyon sinavina cagrilmadim bi ayi gecti ?


 18. 3634
  güner

  merhabalar,
  kac kez sınava girdim ve 6. DA sınavı gectim her girişimde aynı sürdüm ve hatasız hemen hemen kullandım , kullanamadıgım araba yok hemen hemen neye göre ve kime göre geciriyorlar onuda bilmiyorum verilen sınava giriş kagıdındaki kalma sebeplerinden hicbirinide yapmadım 1. direksiyondada 6. direksiyondada aynı kullandım elci sürücü kursuna gidiyorum her sınavda 150 tl para verdim ve toplamdada 2.000tl param gitti tam bir ticaret yapmışlar bu konuda ikinci dosyayada kayıt ücretinin yarısı olcak denildi ancak 100tl de kalma parası efe tüfe derken yine ilk kayıt oldugumdaKİ Parayı ödedim ilk girdigim sınavdan 40 tl alındı sonraki üc sınavdan 150 tl alındı ikinci dosyadada ilk sınavdan 50tl sonraki üç sınavdanda 150 tl alındı sanki bankadan kredi cekmişimde kredi ödüyorum araba alsam ödenirdi ödedigim paralarla üstünü tamamlayıp araba alırdım dogrusu hocalar cok iyi diyor komisyon bırakıyor yada hocaların fazla bilgisi olmadıgını düşünüyorum komısyon olarak gelen kısılerın bu konuda yasal tum ıslemlerı yapıcam ve kım haksızsa bu gıden paradan daha cok bır mevlayı alıcamdan emın olabılırsınız en azından nıcın kaldıgını ogrenıcem insanlar bu paraları cok zor kazanıyor bunlarıda dusunmek ve buna gore bır sıstem uygulanması gerkirdir….


 19. 3635
  nur

  bu sınav sistemi çok saçma müfettişlerin kendileri bile doğru düzgün araba kullanamıyorlar birde bizleri eleştiriyorlar.son sınavda hiç bir hata yapmadım hocam kesin geçersin dedi ama sonuç umduğumuz gibi olmadı. bu hafta 6. kez sınava gircem artık bıktım hep bir şekilde bırakıyorlar haklarım haram olsun para kazanmayı herhalde kolay sanıyorlar çok ağır beddua ediyorum komisyona. beter olurlar inşallah!!! piskolojim çok bozuldu nerden başladım bu işe çok pişman oldum burnumdan geldi.tam bir para tuzağı inşallah bu sınavda geçirirler şimdiden dua ediyorum ALLAH herkesin yardımcısı olsun. biz formula bir pilotu değiliz sürücü adayıyız sonuçta. başbakanlığa şikayette bulundum sonucunu bekliyorum sonuna kadar hakkımı arayacağım lütfen hakkınızı arayın.


 20. 3636
  bayram taşcı

  böyle kötü sürüçü kursu yokokadar kötüki çigili sürüçü kursu verdigim paraya yazık


 21. 3637
  zekeriya konma

  Direksiyon sınavında başarısız olunmasının en önemli unsuru sürücü adayının heyecanlı olması ve panik yapmasıdır. Heyecan dindirilmelidir. Sınava direksiyon dersi görüyormuş havasında girilmelidir.


 22. 3638
  nihal

  6 nisanda üçcüncü direksiyon sınavına girdim ama kaldım çok kötü oldum komusyon hiç umurunda degil bile allah iyi birisinnen karşılaştırsın hepimizi dayısı olan geçiyor adayın birisi komusyona eger beni geçirmeseniz sizi bulur öldürürüm sizi demiş sonrada geçtin demişler böylemi yapmak gerekir acaba


 23. 3639
  cem

  arkadaşlar . hiç kasmayın yazılı sınavdanda tek seferde geçtim direksiyon sınavındanda direksiyon sınavına girerken . benim hocam arabaya otur hazırlıgını yap dedi ondan sonro komisyon dan 1 erkek 1 bayan vardı bayan arkada erkek yanıma oturdu çok güzel hazırlıklarımı yaptım ayna koltuk herşey dikiz aynası filan herşey güzel gitti


 24. 3640
  ahmet

  evet arkadaş bu 3 üncü seferim giriyom hocalar gene geçirmediler bunların derdi hep para olmuş amq


 25. 3641
  dilek

  5 martta sınava gırdım benden oncekine sınırlenen komısyon butun sınırını benden aldı 6 yıldır araba traktor kullanıyorum parkımı beyenmemış in asaya dedı bana bende mıllı ehıtımde fevzıbeye şikayette bulundum bende bu parayı sokakta bulmuyom elişi yaparak kazanıyom sayın osman çelik dunya ve ahırette sakın karşıma cıkma o gunun hırsı hep içimde eyer para içinse yaptıklarınız canından cıksın kımse sorumlusu… sımdı 2 cıye gırecem 19 nısanda özel ders dedıler onuda alıyoz bakalım gececezbı bıdahada gırmıycem ama araba surecem kendılerı teşvık edıyoz bızı cocuklarımı hastaneye goturup getırmem gerekıyor astım var makına evde var ama bazen yetmıyo en son esım işinden olacana cezaya razı gelıcem ne yapayım….. ıyı gunler herkeze BAŞARILAR.


Sayfa: « 1136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 [146]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş