24-25 Ocak Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

1o Ocak 2015 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 24-25 Ocak, 31 Ocak-1 Şubat ve kalanlar için 7-8 Şubat ile 14-15 Şubat 2015 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“24-25 Ocak Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015” yazısına 5.268 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 [211]

 1. 5244
  Ecevit Abi

  5 yıldır motosikletli kuryelik yapıyorum.iş gereği trafikle içi içeyim..E sınıfı ehliyet almak için geçen hafta sonu direksiyon sınavına girdim ve çok ilginç bir şekilde kaldım.ya ben dünki acemideğilim ki kalayım.şahsi kanaatim:E ciler içinde en genç ben olduğum için piyango bana vurdu..surucu kursundan komisyoncusuna kadar sistem kokmuş durumda..çok yazık!


 2. 5245
  gulturkmen

  Merhaba arkadaslar bugun bende sinava girdim kaldim.komisyon baskani bana pedaller mi takiliyor dedi bende yok hocam deyip gozumu bi ara kacirdim yoldan saga cekelim dediler.resmen denedi adam ya cok sinirim bozuldu


 3. 5246
  Neslihan

  Arkadaşlar peki bu durumda ne yapmalıyım ?? Nereye şikayet etmeliyim ?


 4. 5247
  mutsuz

  arkadaslar bende bugun ik sinavimda basarisiz oldum isiklarda tam duramadim biraz gectim kalk


 5. 5248
  Emel

  Bu sabah ben de sınava girdim ama bana geçtin yada kaldın demediler. Ne çabuk öğrendiniz sonucu? Parkuru tamamladım ama üç kez stop ettirdim. Hiçbir şey demediler.


 6. 5249
  Mehmet

  2 inci sınav 1 subatta bizim 75 tl sadece ödüyoruz 100 lira ders parası falan yok 2 gün eğitim verecekler


 7. 5250
  buse

  Park yaparken kolaylık sağlasalar iyi olur.Dubaları çok yakın koyuyolar. Eğitimlerde çok rahat yaptığım parkı bugün sınavda yapamadm.Duba ya vurdum. emek veriyoruz o kadar. üzücü tabi


 8. 5251
  mutsuz

  arkdslr ben isikta duramadim o yuzden saga cekip durup indim yanii hersey ortada devam etmedim kendimden cok emindim yaa offf offf


 9. 5252
  06.mete

  MERHABA ARKADASLAR. SINAVI GECENLERI TEBRIK EDERIM. TABI BENIM GIBI KALANLARADA DIGER SINAVINDA BASARILAR. KURS, IKINCI SINAV ICIN 200 TL PARA ISTIYOR. YATIRMADIGIM TAKDIRDEDE SINAVA GIREMEYECEGIMI SOYLUYOR. BU KONUDAKI DUSUNCELERINIZ NELERDIR.


 10. 5253
  abidikkubidik

  Ilk sinavdan kaldim tabi. Gecenler olabildigince fazla msllh. Komisyoncucular hatir gonul saymiyor hic. Hata oldugu anda finish .. cok vahim


 11. 5254
  kübra

  mete bulunduğun şehrin ilçe milli eğitim müdürlüğünü ara ve söyle onlar sana yapacakalrını söylerler. ilk iş yarın ara boş yere o kadar para kaybetmek istemiyorsan


 12. 5255
  berfu

  31 ocaktaki direksiyon sınavı için kurs 24 ocağa kadar harcınızı yatırın demişti yatıramadım yarın yatırabilirmiyim acaba


 13. 5256
  Tarık

  Hayırlı günler herkese. Ben de dün direksiyon sınavına girdim belki sitede bulunan yaş ortalamasının altında olabilirim ama yinede yardımcı ilabikirsen ne mutlu bana . İlk öncelik ile arabaya girin hiçbirşey yapmayın hicalariniza hocam başlayalım mi diye sorun sonra koltugunuzu ve aynanizi ayarkayin. Kesinlik ile çıkarken sinyal vermeden çıkmayın. Rahat olun hatta hicalsriniz ile muhabbet etmeye çalışın ki onlarda sizdeki rahatlığı görüp rahat olsunlar . Tabi çok da rahat olup araba hakimiyetini elden bırakmayın :) direksiyonu iki eliniz ile tutun sağ ve sol eliniz karşılık li olsun direksiyonun yanların dan tutarken . Ani gaz ve ya giren kullanmayın bu hocalarinizi tedirgin eder . Yavaş yavaş da olsa dikkatli sürdüğünüz sürece kesinlik ile geçersiniz bazı arkadaşların kavşaklarda ve ya benzer zorluklardan sıkıntı çektiğini okudum . Sizlere tavsiyem özellik ile göbekten donecekseniz tavaslayin sağa sola bakın hatta durun ki bu tedbirli olduğunuzu gösterir ondan si da gaza ani dokunuşlar değil de belli bir eğim ile ayağınız sürekli gazda olsun fakat çok başlamak şartı ile bu arabayı tekletmeden gecmenizi sağlar zaten sinyaller özellik ile durduktan sonra tekrar yola cikacaksaniz sinyali mutlaka verin ve koltukta.otururken arkanıza iyi yazmanın rahat gozukmeniz önemlilerinden park etme konuşun da sizlere.tavsiyem oyuncak bir araba alın ve kumandasiyla direksiyon sağa cevrilince araba nereye tan döner ve ya yarım döner bunu yukarıdan görürseniz eğer araba sürerken size yardımcı olur . İki duba arasına girerken ilk dubayı geçin ikinci duba tam arabanın arka kısmı ile hizaki olsun. sonra tam bir dönüş yapın geriye doğru arabanın on ve arka kapısının ortası duba ile aynı hıza da olunca biraz daha geri gidip direksiyonu toparlayın o şekilde az daha gidip tam tersi yönüne çevirin direksiyonu bu seferde kontrollü gaz vererek ve arkaya yandaki dubaya bakarak arabayı içeriye park edin . Önemli olan burada arabayı istop ettirmemek ve herhangi bir yere vurmamamk . Başarılar dilerim belki bilindik şeyleri yazmışım dir ama. Olsun yardımcı olabildiğim birileri varsa ne mutlu bana :) Başarılar dilerim herkese.


 14. 5257
  efsane

  hayır neslıhan hanım sınav ücreti 60 tl dır ayrıca zorunlu ıkı ders ücreti 100 tldr bu tüm kurslarda böyledır mıllıegıtıme dılekce verın fazla para ödürsnızı yoksa


 15. 5258
  Nurhan A.

  Sakarya’da sınav ücreti herkesten 80 Lira alınıyor… 2 ders ücreti de 100 Lira.. Ama yeni yazılanlardan sınav ücretini de 100 TL. almışlar.. Bu nasıl bir çelişkidir.. Aynı olmaz mı her yerde? Sem Sürücü Kursundayım bu arada.
  Standart yani.. Ben 2014 de yazıldım sürücü kursuna 2 sınava girmek için de 180 Lira ödedim.. Bir de bizde Cumartesi sınava girdim.. Pazartesi öğleden sonra sınav sonucunu söyleyecekler.. Nasılsa kimse bilmiyor mantığı ile bizlerden 20 Lira hep fazla para mı aldılar yani?Yarın Milli Eğitime tel edip soracağım.. Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.. Sevgiler..


 16. 5259
  :(

  Kesinlikle heyecan yapmayin ben heyecanli oldugumu bile soyledim o derece samimi konustum hocalarla ama bizim kurstan cumartesi gecen olmadi adamlar birakmaya gelmislerdi niyet belliydi


 17. 5260
  ısparta

  Parkı,25 metre geri gelmeyi, yokusta kaldirmayi, hiz sinirini gecmeme ragmen sinav bitimine 100metre kala isiklarda istop ettirdim ve aninda hocam sizi öne alalım dediler. Tek hatama elendim bazilarina 2 veya 3 kez istop ettirmelerine ragmen gecirmisler yaziklar olsun boyle sisteme.


 18. 5261
  gul

  Eskisehir ihlamurkentte sinava giren gecen varmi.Arkadaslar tavsiyelerinize cok ihtiyacim var.4.sinavimda bence en iyi sekilde surdum ama yanimdaki bayan komisyon uyesi cok panik oldu arabayi onun yuzunden bir kere istop ettirdim normalde o sert kadin beni kesin indirirdi ama devam ettik onun hatasiydi kavsakta tali yoldan arac cikti adam bana yol verdi ama kadin panik iste…sonra parki yaptim rampa kalkisinda istop ettirdim mufettis gordu falan diye indirdiler.Komisyona begendir mufettise begendir kurs kazansin meb kazansin komisyon mufettis kazansin.Biz e gelince zerre kadar hefesim kalmadi ehliyeti aliyim araba falan surmicem.Kurs da diyor ki yok heycanli yok kaza attlatti tabi tabiiiiiiiiiii…anliyorum ben sizii


 19. 5262
  mehtap

  31 ocakta olacak dreksyon sınavına giricegim en ilginç olan şey sınavda hocaların durulmayacagı yerde bize dur dicekleri zaman verilecek cevep ne olucak? bunun hakında bilgi alabilirmiyim acaba?


 20. 5263
  emre

  meraba arkadaşlar durulmayacak yerde dur denilirse durmayın burda durmak yasak diyin sinyalere dikat edliyo cok


 21. 5264
  esra

  merhaba arkadaşlar ben ilk direksiyon sınavıma 15 kasım girdim..arabamızın olmasına rağmen bizim arabayı sürmekten korkuyorum az kalsın benzin istasyonunu çarpıcaktımm ;( o günden beri arabalara karşı heyecanım , tutkum kalmadı… binci direksiyon sınavını geçemedim sınavlar yüzünden halen 2 direksiyonada girmedim… ala almam gerek bu sefer oda bilmiyorum araba sürmesini zaten ehliyeti alıp gece gündüz araba kullanacak değilim ki maksat ehliyet almak kanısındamıyımm yani sayılır diye bilirimm… ;) herkese basarılarr dilerimm inşallah bu sefer alır da kurtulurummm ;)


 22. 5265
  madur

  allah bu komisyoncuların belasını versin. 4.sınavıma giricem sudan sebeblerle bıraktılar hepsi insafsız yeni gelen sistem bitirdi bizi puan kırma sistemi tekrar gelsin bu ne böyle ehliyet alacağıma pişman oldum.bu hakkım son geçemezsem dosyam yanıcak yine umudum yok geçemicem gibi geliyo moral psikoloji sıfır . . .


 23. 5266
  kübra

  esra kendi arabanızla bolca çalış yoksa malesef alamazsın. eğer trafiğe çıkmak istemiyorsan kendi arabanızla trafiğe kapalı alanlar vs de çalış. ben sınava kadar kendi arabamızla her yere gittim aynı zmanda son 3 gün toplamda 10 saat kadar trafiğe kapalı alanda çalıştım. moralinizi bozmayın ve heycan yapmayın eğer heycan varmı derlerse evet emeyin hayır rahatı diyin ve kendinizi buna inandırın. başarılar


 24. 5267
  madura cevap

  Arkadasim sakin sinava gecemicem korkusuyla girme.Ben yaparim de.Bende dosyam yancak su bu diye stres yaptim noldu ?4.sinavdan da kaldim.Dosyan yanmiyor insaallah gecersin .300tl kursa gore degisiyor verip yeniden ders alip 4hak daha aliyorsun hic uzulmee sinavlar zorlasti bende bekliyorum sinifta kalmis gibi yeniden ders alicam.Bir an once aliriz kurtuluruz insaallah hayatimda hic bisey icin bu kadar strese girmedim ama sistem boyle…


 25. 5268
  efsane

  evet arkadasar puanlama olmadıgı ıcın tek hatada bırkaıyolar bende ılk sefeırnde yanımdakı panıktı fıren bastı anı hersey ıyıyıdı kalksıalr gerıgeırler kosmıyon uyelerı bızden cok panık ama almaını yolu ınanmak ve panık olmamak ıstop edıncede hıc bısey olmamaıs gıbı devam edebılemm sounuda heerkez lır merak emtısn ama tabı sınav ucretlerı bıraz pahalıya gşecek bıze


Sayfa: « 1201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 [211]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş