26-27 Mayıs Direksiyon Sınavı Sonuçları 2018

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

21 Nisan 2018 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 5-6 Mayıs, 12-13 Mayıs ve kalanlar için 19-20 Mayıs ile 26-27 Mayıs 2018 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“26-27 Mayıs Direksiyon Sınavı Sonuçları 2018” yazısına 7.899 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 [316]

 1. 7875
  Sakine

  Heyecan ve guwensizlik herşeyi bitiriyor minik bebeğim ile basardiysam Allahin izni ile herkesbasarir umyeterki azim olsun sen kararli ol gerisi olur ilk uygulamali sinawda 2 soru ile kaldim dogrulari sildim kararszlikwe asiri heyecan telafide ise derslere katildim we mukemmel faydasi war e tabi pasiflora kapsulunde


 2. 7876
  Sakine

  Kurs hocalarimin herbiri mukemmel insanlar.Onlarin ustun taktikleri ve pisikolojik destek yardimlari we benim duzenli direksiyon derslere katilmam sayesinde tek seferde direksiyonu gectim cok sukur.. Inanmak istikrarli kendine guwenmek isini dogru goturur ben basaririm de.. Basarilar dilerim..


 3. 7877
  burak

  sabah ilk sınav benimdi kolaydı ama heyecan vardı heyecan olmasın herturlu yaparsınız ama tek sorun benim icin park alanı ve bir çok yerde değişiklikler vardı milli eğitim müdürüde ordaydı resmen beni bırakmak icin elinden geleni yaptı ama geçtim kesinlikle heyecan yapmayın hocalarınıza kulak verin


 4. 7878
  Muzaffer

  Motora biner binmez yagmur yagmaya basladi ama allaha sukur gectik


 5. 7879
  Yakup peksoy

  Konsey uyelerine kulak verin hizinizi 35e ayarliyin ve vites 2 de gidin konsey uyeleri sizi sohbete tutarsa donup bakmayin orta aynadan gozlemleyiniz.


 6. 7880
  Denizci Erdal

  Arkadaşlar bugün girdim sınava ve geçtim..Arkadaşlar öncelikle bugün ve dün sınavlara girenlere gecmiş olsun ve hayırlı olsun.. Ben tuzla ehliyet sürücü Kursu’nda adaydım. Saniye hocam dan direksiyon derslerini aldım. Ilk dersten itibaren sınav da gibi hissettirip heyecanımızı azalttı. L park ve dubalarda bol bol antreman yaptık. Yani tek bir dubaya park edip parkura devam etmedik. Bir aşama yı atlamadan diğerine geçmedik.. Böylelikle 14 saat lik direksiyon dersi fazlasıyla yetti. Artık son derslerde normal bir yerden bir yere seyehat ediyor gibiydim.
  Sınavda cok kolay gecti, önce araç lastik kontrolü, motordan bir kaç basit soru, araba içinde kolay sorular.. Vb.. Yani heyecan yapmazsanız cok kolay parkur.. L Park’ta dikkat edeceğiniz husus kaldırıma yarım metreden az yanaşmayın yoksa dubaya temas edersiniz.. Iki duba arasıda debriyajla yavaş hareket ederseniz tek manevrada yanaşıyorsunuz.. Ani fren ve yokuşta kalkış da o kadar zor değil.. Yokuş kalkış yaparken sola sinyali unutmayın yeter, sarsıntılı da kalksanız sorun olmuyor, ben cok az geriye kaçırdım ama kabul edilebilir seviyede olduğu için sorun olmadı.. 3,4 araç solladım ve her sollamada izin aldım.. Sollarken arkandakiii aracı aynadan tam görmeden sağ şeride gecmedim.. Başladığınız yere geri dönerseniz bilinki geçtiniz…komisyon üyeleri gayet kibar ve sizin heyecanınızı almaya çalışıyor.. Saniye ve Ahmet hocama teşekkür eder, sınava girecek arkadaşlarıma başarılar dilerim..


 7. 7881
  döndü atasayar

  ben bugün kaldım.5.girişim.tek hatadan sınavdan bırakıyorlar.puanlama sistemi falan yok.birinde önümde kamyon vardı.çok yğundu trafik sollayamadım.önümde bir durdu bir yürüdü ne yaptığı belli olmayan kamyona çok yaklaşmışım kalış sebebim.bir diğerinde arabaya bindim kemeri taktım aynaları düzelttim beyfendiler daha 3 dakika daha var sigaramızı içelim dediler kapının önünde sırtı dönük olan aynayı bükmüş haberim yok o aynayla park yapmaya kalktım.arka teker dubayı ezdi.küçük olanlar vardı.üçüncüsünde park mark hepsi bitti.bana tokidemi oturuyorsun dediler.rüzgar esmiş.çatılar uçmuş orada doğru mu dediler.evet doğru dedim.arkadaşın arabası ikiye bölündü dedim yeni almış kredi çekmiş.o sırada sağ sinyal vermeyi unuttum kaldım.bir diğerinde kalkış denemesinde yanımda oturan frene bastı.o sırada ben vites geçmedi herhalde dedim.bir daha denedim araba resmen düz yolda gitmedi.bende bu araba niye kalkmıyor ya derken araba boşta kaldı geriye kaçtı.onu bahane ettiler eve geldim 3 kez vitesi kontrol ettim.bi araba niye kalkmaz arkadaşlar.eve gelince jeton düştü.son sınava geleyim.artık sınava çalışa çalışa neredeyse rallici oldum.ancak sınavda park yerine geldim direksiyonu tam sağ yaptım içeri girerken kaldırıma değdi benim teker vs bi baktım ne oldu ya derken benim arabanın sağ aynası eğik ucu aşağıya bakıyor ondanmış.düzeltseydin derler diye sesimi çıkaramadım.2.kez ayna yüzünden kalınca ki yeni araba aldım bunların yüzünden 6 aydır evin önünde bekliyor sinirim bozuldu çıkarken kasıtlı olarak ömümdeki dubayı ezdim geçtim.beynim kaynadı o anda sanki.memurum bu sınavlar yüzünden 30 günlük iznim gitti.ondan önce yapılan 3 haksızlık yüzünden sakin olamadım.beynim durdu.şimdi şikayet etsem ne olacak.sonuncuların bi suçu yok.ondan öncekileri şikayet etmem gerekiyormuş ki onada kılıf bulurlar bir daha girerim dedim bu noktaya geldi.3 kuruş için yapmadıkları şey yok.şimdi son sınavdakiler gayet iyi insanlardı ama onlarda şaşırdı ben dubayı ezince.o kadar iyi sürdün buraya kadar geldin.şimdi niye ezdin dubayı dediler.konuşmak istemedim.psikolojim bozuldu.sınav stresi herhalde hocam.dedim geçiştirdim.insan çok fazla haksızlığa uğrayınca böyle oluyormuş demekki.şikayet hakkınız var diyorlar.şikayet etsem neolacak.ben aynayı büktüm.ben frene bastım.itiraf mı edecekler.bu psikolojiyle diğer sınava nasıl gireceğim bilmiyorum.o kadar kaza ayapn insan var para cezasıyla kurtuluyor bize yaşattıklarına bakın.


 8. 7882
  Aysel

  Arkadaşlar dün arabayı sorunsuz şeklde başlangıç noktasına getirdiğim halde sonucu yarın öğrenirsiniz demişlerdi kursum tarafndan öğrendim ki geçmişim tek hatam heyecandı ayaklarım titriyordu o nedenle debriyaj gaz geçişi sıkntı yarattı bi iki defa ama heyecan yapılacak birşey yokmş onu da anladım bi süre sonra komisyon rahatlatıcı şekilde konuşuyor ve çok sakinler ilk girişimde aldım ehliyeti çok şükür ki sizlerede nasip olur inşallah ama unutmayın sadece sakinlik yoksa hepimiz aldgmz derslerde zaten başarılıydık araç bizi degl biz aracı yönetiyoruz aynı şeklde beynimizide biz yönetiyoruz lütfen sakin olun darısı sizlerin de başına :)


 9. 7883
  Muhammet

  Çok sükür tek seferde geçtim heyecan vardı ama soğukkanlı davranmanız yararınıza olucak


 10. 7884
  Aydın Er

  Geçtim


 11. 7885
  aykut

  arkadaşlar öncelikle herkese selamlar gecen hafta pazar gunu yanı 18 haziran pazar dıreksıyon sınavım vardı arabayı toplamda 5-6 kere kullanmama ragmen tek seferde gectım ama sunu hatırlatmak ısterım dıreksıyon hocanızı cok dıkkatlı dınleyın ve ızleyın gecersınız ben hem yazılıyı hem dıreksıyonu tek seferde gectım herkeze kolay gelsin.


 12. 7886
  okan

  direksiyon sınavını bugun geçtim önemli tek bir etken o da heyet bana samimi kişiler geldi hiç hatasız geçtim


 13. 7887
  oktay çınar

  arkadaşlar merhaba,
  direksiyon sınavına girip kazandıktan sonra,
  kaç gün içinde sürücü kursundan sertifikayı almamız gerekiyor?
  bir süresi varmı? mesela 9 Temmuz 2017 de sınava girdik, kazandın dediler 16 gün oldu hala sertifikadan haber yok, bu normalmidir?
  bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
  şimdiden teşekkür ederim


 14. 7888
  dursun

  bügün sınavdan kaldım bidaki sınav ne zaman acaba


 15. 7889
  Ask

  26 ağustosta direksiyon sınavından kaldım bidaha ne zaman girebilirim ve ne kadar para öderim


 16. 7890
  Ceylan

  26agustos sınavına girdim çok şükür tek seferde geçtim sakin olursanız geçersiniz gerçi benim yanımdaki komisyon üyeleri çok iyidi onunda etkeni var sınav zordu Ama sakin olup kendinize güvenirseniz geçersiniz ben öyle yaptım tek seferde geçtim darısı girecek arkadaslarin başına başarılar..


 17. 7891
  Gülten

  Bende 4 kasım2017 tarihinde girdim Yaşım 47 eşim ve damadım çok çalıştırdı yazılıyı geçtikten sonra dreksiyom sınavınıda tek seferde Allah’ın yardımıyla heycanşansamda en çok korktuğum l l park zor yer geldi geçtim kendime güvenim geldi ayetel kürsü okuyarak parka geldim orayada tek hamlede girdim ömrümde ilk sınava girdim ve başardım hemen şükür namazı kıldım geçemeyenler üzülmesin çalışmak ve heyecanı yenmek yeterli herkese başarılar dilerim


 18. 7892
  FEYZA

  aslında benim ehliyet işi romana döndü 2014 yılında aldım yalnız 2 yıl emniyete gitmediğim için dosyam yandı 19,11,2017 tarihinde yani dün girdiğim sınavda tekrar 84 puanla geçtim ve bugün yine direksiyon eğitimi vs hayırlısı ile aralıkta direksiyon sınavı parkurlar biraz zorlaşmış umarım müfettişler iyi çıkar da bişey çıkarmazlar :) HERKESE BAŞARILAR


 19. 7893
  kimliksiz yayıncı

  Çok şükür kılçıksız geçtim direksiyon sınavını ,:D


 20. 7894
  Mehmet

  Ehliyet almadan araba almak lazim komisyon 20 yillik şoför gibi istiyor bu is zaman icinde kazanilan tecrubedir birde bu komisyonlarin tahsiline neki ögretmen nasil oluyoda direksiyon sinavinda kontronörluk yapiyo unversitelerde bölümü yok


 21. 7895
  Yamaç

  Çok Şükür direksiyon sınavınıda geçttik


 22. 7896
  sokrates

  kaldırma vurma sonucu kaldım komisyonu çarşıda görsem sağ koymam heralde stres yaptılar bana o yüzden vurdum.Hatayı kendimde de aradım ama komisyon çok stres soktu beni yani sırf bırakmak için bıraktılar


 23. 7897
  Kadir

  10 mart ayında direksiyon sınavına girdim 1 hafta oldu sınav sonucu daha açıklanmadı ne zaman aciklandi


 24. 7898
  özlem

  dün 08:10 da sınava girdim ilk benmişim heyecan çoktu ama çok şükür çok iyisin dediler park yaptıktan sonra sen böyle park ettinse başka söze gerek yok hayırlı olsun dediler hep sohbet ettik arabada çok dikkatli olduğumu söylediler çok şükür.


 25. 7899
  Ali

  ne zaman acıklanır acaba ?


Sayfa: « 1306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 [316]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş