1-2 Kasım Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

18 Ekim 2014 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 1-2 Kasım, 8-9 Kasım ve kalanlar için 15-16 Kasım ile 22-23 Kasım 2014 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“1-2 Kasım Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014” yazısına 4.288 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 [172]

 1. 4264
  Osman Muhammet MURAT

  BENDE İLK GİRİŞİMDE KALDIM AMA İKİNCİ KEZ GİRDİĞİMDE BAŞARIYLA PARKURU TAMAMLADIM VE GEÇTİM ANCAK; İŞİN KÖTÜ TARAFI SINA ÜCRETİ ELLİ TL BİZ ÖDEDİK 150 TL NE ANLADIM BU İŞTEN.


 2. 4265
  enk

  selam Arkadaşlar sürücü kurslarında öncelikle kayıt ücretiyle beraber ve yazılı sınav hakkı dört direksiyon sınav hakkı dört eyer siz arkadaşlar bunların günü geldiğin de ücretini ödemezseniz o haklarınız yanmış olacaktır arkadaşlar şunu da hiç mi hiç unutmayın komisyon üyeleri birinci hakkı kafadan yiyorlar ikinci hakkına geliyorsun ona da başaramadın bi daha ki sefere geçersin diyorlar anca üçüncüye ve de dördüncüye geçiriyorlar yani bunları kısmete yıkmakla olmaz biraz şans ve bide her şey bizler de bitiyor arkadaşlar katılan varsa şöylesin onuda anlamaya çalışırım sevgi ve saygılarımla geçen arkadaşlara hayırlı olsun geçemeyen arkadaşlara allah sabır ve sağlık verdiği sürüce geçilemeyecek hiç bir şey yoktur bu dünya da arkadaşlar


 3. 4266
  kenan

  3 cü ehliyetimi aldim yazili ve direksiyon sinavinin hic birinde kalmadim (A2 ,E, G ) calismadan gitmeyin sansiniza değil verdiğiniz emeğe güvenin lütfen…


 4. 4267
  ismail

  direksiyon sınavında öyle oyunlar dönüyor ki anlayamazsınız 15 yıldır araç kullanıyorum yanlız başıma istambuldan araç kullandım bgeldim geri zekalı birilerini hoca diye başımıza vermişler bir bokdan anladıkları yok 25 ekimde sınava girdim eksiksik bir şeklde sınavı tamamladım sorulan soruları uygulamalı anlattım ama beni parktan bıraKMIŞLAR BİR KALDIRIM KENARINA PARK YAPIYORSAN SAYGI DEĞER HOCA ARADA ARAÇLA KALDIRIMIN 50 SANTİM MESAFE OLMASI LAZIM SEN NEYİN KAFASINI YAŞIYORSUNDA BENİ BIRAKIYORSUN SABAH İL SINAVA GİREN BENDİM KESİN HANIMINDAN FIRÇA YEDİ ACISINI BİZDEN ÇIKARIYOR AMA ŞUNU BİLSİN Kİ SAVCILIĞA VERDİM SONUNA KADARDA KENDİMİ SAVUNACAĞIM ARAÇ SÜRMESİNİ BİLMEYEN BİRİ KAZANIR İKEN BEN NASIL KALIRIM HEY MEB GÖNDERDİĞİNİZ HOCALARA ÖNCE ÖĞRETİN SONRA GÖNDERİN


 5. 4268
  okan

  arkadaşlar geri park vites vs vs parkuru tamamlayıpta kalan varmı ?


 6. 4269
  Rabia

  Ayy geçmişim çok şükür ilk girişimdi çok sevindim umarım kalan herkes bidahaki sınavdan geçer geçmiş olsun hepimize


 7. 4270
  Ahmey

  Arkadaşlar başımdan geçenleri harfi harfiyen anlatıyorum.Yaş 18 pederin meslek araç kiralama.Haliyle özgüven tavan biçimde sabahleyin direksiyon sınavına gidiyorum.Neyse benden önceki yolcu koltuğunda geldi oturduk arabaya.Baktım camlar çok pis,fışkırttım suyu, aynalara da el attıma her şey tamam.Kalkışımı frensiz yaptım şekiliz ya hani.(Bayır yukarı).Neyse kavşağı döndük gidiyoruz,sonra baktım sağ şerit Sürücü adayı kaynıyor dedim solluyim de kullandığımı bilsinler.Hadi bismillah 1,2 derken tam gaza gelmişim sağ şeritten sinyal verir vermez teyzenin teki önüme kırdı.Frene dokundurdum bunlar kafalar öne bi gitti geldi :D komisyon üyeleri sinirlendi tabi acısını çıkarıcaklar ya dikiz aynasından bakıyorum yapıştırdı hemen çarpıyı.(Durma/duraklama/parketme).Bırakmak için 2 hata lazım bilen bilir.Neyse sonra ana yoldayım tali yoldan kamyonun teki geldiğimi göre göre (hızlanıyorum önümden geçmesin diye özellikle) kıçını attı önüme haliyle bida frene bastık.Hoobbbaalaaa bu sefer de yazdımı tehlikeli araç sürme diye.Hani insanların yüzüne gülüp de bırakanlar varya işte onlara rast gelmişim altta kalırmıyız delikanlıyız sonuçta.Dedim niye bastın çarpıyı? Cevap yok..kimseden çıt çıkmıyor.Baktım konuşucakları yok başladım açıklama yapmaya.Dedim siz buna hani tehlikeli araç kullanma diyorsunuz ya uçuruma uçursaydım ne yapıcaktınız önüme kamyon kırmış ne yapmamı bekliyorsunuz diye neyse bunlar illallah ettiler deliye çattık diye 2 maddeden bıraktılar tabi.İsimlerini istedim kurstan veremeyiz dediler.Neyse 2 hafta sonra gene girdim sınava.Gene cebrail buzağısı gibi tipler.Bu komisyon üyelerinin hepsi aynı anasını satiyim.Başladım Saf rolu oynamaya.Dedim öğrenciyiz babamız esnaf ehliyet alıp getir götür işlerine yardımcı olmak istiyoruz felan bi baktım geçirmişler.Halbuki ilk girdiğim sınavın aynısını kullandım yani önemli olan komisyon üyelerinin ön yargısı.Ben ne geçenler gördüm arabada korna neresi bilmeyen ama ne geçemeyenler var ki her şeyi bilip onların vicdanına kalanlar.Allah kimsenin başına vermesin 2.de alıp geçtim ama insanın gururunu kırdıktan sonra geçirmenin bi mantığı yok….


 8. 4271
  elif

  Kesinlikle olay komisyonda bitiyor ne yaparsan yap


 9. 4272
  kudret

  ben4.sınavda kazandım.3.sınavda komusyoncu kapalıyım diye bırakmış sınava girdiğim hoca söyledi allah ondan hakkımı sorsun


 10. 4273
  mehmet

  Elif ilkinde istop ettirdim ikicisinde geri geriye park ederken kaldirima ciktim

  bu kadar kalmak yeter dedim ucuncusunde kazandim cok sukur


 11. 4274
  mehmet

  kendine guvenin gelsin emin ol gecicen ben inaniyom sana gecicen ama benim gibi kaldirama cikma olurmu.


 12. 4275
  mehmet

  :-) ))


 13. 4276
  elif

  Desteğin için cook sağol mehmet :) ) ama hic hata yapmadan kalmak
  Nasil oluyor :) ) beni sinir eden de bu adam sağa çek arkada devam edelim
  Dedi pardon ne oluyor falan dedim amaciniz ne sizin dedim bi kavga gürültü
  Tabi inmedimde hemen ssuçum yok çünkü arkadan hoca inipte demezmi
  Geç arkaya diye (teorik ders anlatan hocaydi) dedim siz hic direksiyon
  Dersime girmediniz dedim benim hakkimda atip tutamazsiniz dedim
  Sonra demezlermi hocanin kardeşi de az önce kaldi diye giciklar yaw
  Neyse gittik sinavin basladigi yere esimde sook beni arkada görünce
  Ne oldu dedi ben sinirliyim tabi gitti beni oturttu cafeye adamlarla
  Tartışmaya gitti ne demişler biliyormusun ben seyir halindeyken birakip
  Direksiyonu emniyet kemeri takmaya calismisim :) )) varmi bunu yapacak salak yawhadi atarsinda bu kadar mi olur:)))


 14. 4277
  mehmet

  senin direksiyon sınavın maceralı gecmiş:-) bende iki defa kaldım sinirden sinirden sürücü kursuna gittim hocaya dedim ben nasıl kaldım hatam ne dedim sordugum hocada oda vardı arabada sınav gününde bana demezmi park edemedin niye dedim gayet güzel ettim yok neymis kaldirama cok biraz uzak kalmisim peki ole olsun dedim ucuncusunde kalirsam eger verdigim paralari helal etmiyorum diyince hoca hemen bunda gecersin dediler gercekten de gectim demek ki var biseyler ortada sende gecersin durmak yok yila devamm :) :)


 15. 4278
  mehmet

  elif sen nerde girdin sınava hangi sehirdesin :)


 16. 4279
  ayse

  Bende bayirda istop ettim ama gecirmisler komisyondakiler cok iyiydi benim adamlar surekli bana bir sey hatirlatiyorlardi Allah razi olsun onlardan :) )


 17. 4280
  mehmet

  Hayirli olsun ayse gule gule kullan ne ısmarlıyosunn :)


 18. 4281
  elif

  Bursadayim mehmet


 19. 4282
  mehmet

  bende ist bursaya selamlar olsun m.oldum elif :)


 20. 4283
  mehmet

  nerde bu millet uyudumu hani yorumlar arkadaslar :)


 21. 4284
  elif

  Bursadanda size slm olsun mehmet bende memnun oldum


 22. 4285
  mehmet

  v.a.s elif tsk ederim ne zaman giriyosun sınava..


 23. 4286
  uzeyir koc

  Hayir olsun arkadaSlar ben tevk seferde gectim cok basitti elif hanim tebrik ederima


 24. 4287
  elif

  Haftaya herhalde haber gelmedi daha üzeyir bey neyi tebrik ettiniz kalmamimi :) )


 25. 4288
  mehmet

  Elif sınav tarihin 6 kasım cevrende yakınında tanitik birisinin arabasi varsa surmeye calis heyecanini yenmis olursun sinav yerinde sur daha iyi olur sana guveniyom gecicen


Sayfa: « 1162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 [172]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş