10-11 Ekim Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

22 Ağustos 2015 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 19-20 Eylül, 3-4 Ekim ve kalanlar için 10-11 Ekim ile 17-18 Ekim 2015 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“10-11 Ekim Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015” yazısına 7.399 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 [296]

 1. 7375
  Emre

  ikinci sınav ücreti ne kadar peki arkadaslar


 2. 7376
  Gokce

  Merhaba ben herseyi ekdikdiz yaptim tam sinav sonu park yerine yaklastim adayi donup baslangic yerine park edicektim adanin solundaarac duruyordu.isiga bakmadim o orda durdugu icin yanina gidip durdum.meger yesilmis adam tel ile konusuyormus orada saka gibi…bocaladim stop ettim.arkaya gec dediler.kaldim diye butun gun agladim.cunku cok iyiydim.aksam aradilar ve gecmisim meger.ama niye indirdi anlamadim?


 3. 7377
  Can

  Eger arabaniz varsa sinavdan once pratik yapin.sinavda cok faydasini goreceksiniz sinava girecek arkadaslara basarilar…


 4. 7378
  barış

  an itibarıyla direksiyon sınavını gectım gibi. sonucları nasıl ogrenebılırım?


 5. 7379
  irem

  İlk giriste kaldim hersey iyi giderken park etmede yapamadim halbuki derslerde hic hata yapmazken direksiyondan tikandim komisyon cok önemli adamlar cok kasıyo haliyle sende etkileniyosun


 6. 7380
  Ali

  Ben daha yeni sınava girdim parkta çizgiyi geçmediğini için kaldım komisyonun allah belasını versin


 7. 7381
  Ali

  Sınava girecek olanlar komusyana bağlı 2 inci sınavına gircen aynı komisyon çıkma ihtimali varmı varsa boşuna sınava girmiyon ben


 8. 7382
  Gokhan

  Arkadaşlar ben ölmez direksiyon sınavına girdim hiç egiteme katılmadım da bugün park etme olsun rampadan kalkış olsun yaptım sadece 2-3 cm araba geri kaçtı sonra toparladim sadece kesik kavşakta araci istop ettirdim sonra devam ettik sorunsuz bir şekilde acaba gecermiyim


 9. 7383
  Dogukan

  İyi gunler. Bugunde kaldim. 1. De 2 cm cizgiye uzaktan kaldim 2.de nasi kaldim bende cozemedim bugunde 3.hakkimda park yaparken dubaya vurdum. Dubayi 50 cm ice cekmisler cizgi uzakta kaliyordu tek bi duba goruyordum arkadaki dubalar ufakti gozukmedigi icin vurdum. O dubayi oraya kim cektiyse..


 10. 7384
  Özgür

  Tek seferde geçtim yokuş kalkış biraz zor oldu ama derslere eksiksiz gittim ve çok faydası oldu


 11. 7385
  Ali S.

  İyi Günler. Bugün A2 ehliyet sınavına gittim. Sınavım saat 8:45 te idi. benden önceki adam 8:40 ta bitirdi, benim giyinip hazırlanıp evrakları imzalamam 4 dakika sürdü ve 8:44 te motora bindim. Motora binmeden önce beni gözlemleyecek olan 2 öğretmene aynen şöyle dedim; ” değerlendirmeye başlamadan önce 1 tur ısınmak amaçlı atabilir miyim?” o esnada kursumuzun görevlisi; ” zaten 1 dakika var atarsın 1 tur ” dedi ve gözlemci öğretmenler ” tamam olur 3 tur atıcaksın zaten ” dediler. Ben de herkese 1 tur attırıyorlar bana niye 3 attırsınlar ki diye ” ilk parkuru mu 3 tur atacam? ” dedim ve onayladılar. Motora bindim ve yanıma Gökhan geldi (uzman eğitici olmayan sadece kursumun hocası olmadığından adaylara öğretiyormuş gibi yapması açısından 3 5 kuruşa tutulmuş motoru bilen sıradan bir genç) ve bana sakin olmamı falan söyledi ve bu esnada ben ” zaten ısınma turu değil mi? ” dedim ve o da onayladı. Parkura başladım dubaları geçtim 8 çizdim ve tahtadan geçmedim parkurun sonuna geldim ve asıl değerlendirme sürüşüne geçmek için hazırlanırken gözlemci öğretmenler hızlıca başla dedi ve tam bu sırada müfettiş koşarak geldi ve ” olmaz tahtadan geçmedi kaldı bu aday ” dedi. Ben şaşkınlık içinde önce öğretmenlere sonra kurs görevlisine ve Gökhan’a dönüp ” ne oldu şimdi? ” dedim. Sanki deminki konuşmaların hiç biri olmamış gibi hepsi birden sustu ve ” Tahtadan geçmedin kaldın. Motordan in.” dediler. Müfettişten korkularına bana verdikleri sözü ve söyledikleri her şeyi yutup sustular. Sözde bu insanlar öğretmen ve çocuklara bişeyler öğretiyorlar :D Öğretmen olmuşlar ama insan olamamışlar. Kaldığıma üzülmüyorum, aldatılmak beni sinir etti. Eğer bana ” sana 1 tur ısınman için süre veremeyiz. Direk değerlendirmeye alacağız ” deselerdi ben ona göre sürer ve muhtemelen de geçerdim. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Şikayet etme niyetim var ama işe yarayacağını zannetmiyorum. Bana daha etkili bir şikayet oluşturabilmem için bir yol gösterirseniz sevinirim. İyi günler.


 12. 7386
  hanife

  Komisyoncuyu allaha havale ettim arabaya yakın geçtin diye indirdi beni


 13. 7387
  ırmak

  Ben bugün girdim çok iyi surmeme rağmen kalmisim çünkü benim a aracimdaki hocayla komisyon tartışmış diğer kadında bugün o arabadaki herkezi bıraktı..:(:(:(


 14. 7388
  sema

  Bnde bugun girdim kalkislarda sorun yoktu serit ihlali yuzunde. Braz töketledim.. isiklarda takildm tam durdum onu bos dye ilerlickti. Araya hmn araba girdi … calistgim icn pratik yapamiyordum helede ilgilenn yoksa tek basinaysanz bu yolda ole zorki … sonuc olarak komisyon laf edince dikkt dagildi ve stop ettim ..aglmktan bitab dustm coj agir gldii


 15. 7389
  Zyno

  Merhaba arkadaslar.. Bende bugün direksiyon sınavına girdim ve basarılı oldum ve birsey anladım ki komisyon cok önemli .. İyi anlayıslı ve hos sohbetli komisyona denk geldiyseniz gecersiniz ki yardımda kesinlikle ediyorlar.. Gecemeyen arkadaslara birdahaki sınavlarında basarılar dilerim..


 16. 7390
  Hrndru

  Ben girdiğimde çok heyecanlanmistim ama hiç gerek yokmuş allahın izniyle geçtik Müfettişler park etmemi ve sürüş kabiliyetini çok beğendiler hatasız bitirdim neredeyse.


 17. 7391
  serap

  Dün girdim sınava ilk girişimde aldım..hiç hata yapmadım gayette sakindim..komisyon durmadan ilk hatanda inersin ona göre diyordu …onları hiç duymadım ve ilk girişte kazandım:)))


 18. 7392
  Adil

  slm serap bende dün girdim sınava ve bugün kursu aradım teprikler geçtin dedi. Serap15gün sonra alıyorum serap


 19. 7393
  fatih

  benim sınavım 30 dk değil 5 dk sürdü yeter dediler hayırlı olsun geçtin diyip aldılar arabayı havada güzeldi oysa ne güzel geziyoduk işte üff ya


 20. 7394
  Selma

  Selam arkadaslar bende pazar gunu direksiyon sinavina girdim hersey cok guzel basladi ogretilenleri eksiksiz yaptim park falan tek hamlede yaptim komusyon bile sasirdi ama parkdan cilarken arabayi istop etdirdim diye biraktilar beni panik yaptilar bide disarida mifeddis olmasa biz seni gecirirdik dediler keyfi birakiyorlar ne yapacaz ya ikincide boyle olursa Allah korusun


 21. 7395
  Selma

  İkinci sinav ucreti ne kadar, bilen varmi


 22. 7396
  Yasar

  Kursunla gorus 11kasim gibi 2saat dersi alman lazim


 23. 7397
  Ali S.

  SINAVDAN KALANLARIN DİKKATİNE. !!!!!
  Sınav harçları 60 TL dir. Kursunuz sizden 60 TL nin üstünde bir ücret istiyorsa bunun sebebini mutlaka sorun. Ve “Bu ücret sabittir herkesten aynı alıyoruz.” derlerse sakın inanmayın. Mesela sizden 60 TL yerine 110 TL isterlerse ve sebebini sorarsanız muhtemelen size 50 TL nin size verdikleri direksiyon eğitimi dersinin ücreti olduğunu söylerler ama sakın kabullenmeyin. Çünkü kursların 10 saatten fazla (saati tam hatırlamıyorum ama gerçekten 2 veya 3 saat olmadığını çok çok daha fazla olduğunu bilin) direksiyon eğitimi vermeleri zorunludur. Tüm bu zorunlu eğitimlerin haricinde ve talep ederseniz eğer verdikleri eğitimler ücretlidir. Onlara “Sizi “147” yi arayıp MEB e şikayet edeceğim.” derseniz eğer muhtemelen fazladan (haksız yere) istedikleri miktarı almayacaklarını ve sadece 60 TL olan harç ücretini getirmenizin yeterli olacağını söyleyeceklerdir. Sizi ciddiye almazlarsa eğer hiç tembellik yapmayın ve “147” yi arayıp şikayet edin. Ayrıca bu durum sadece ilk girişiniz için değil ikinci, üçüncü ve dördüncü girişleriniz için de geçerlidir. Mesela; ikinci veya üçüncü veya dördüncü direksiyon sınavına girebilmeniz için sizden 150 TL istediler. Kursunuz bunun 150 – 60 = 90 TL sini MEB in yönergesinde (mevzuatında) geçen “Kalan adaylara bir sonraki sınava kadar kursları tarafından 2 saat daha direksiyon eğitimi verilir ve birlikte belirledikleri ücreti alırlar.” (Tam olarak ne yazdığını hatırlamıyorum ama sonucu buradakiyle aynı yere çıkıyor.) ibaresine dayanarak alıyordur. Eğer ki size bir sonraki sınavdan önce 2 saat (60+60 veya 50+50 tam bilmiyorum) direksiyon eğitimi vermediler ise veya vermeyecekler ise bu fazladan (haksız yere) istedikleri miktarı ödemeyin ve onlara “Sizi “147” yi arayıp MEB e şikayet edeceğim.” deyin. Sizi ciddiye almazlarsa eğer hiç tembellik yapmayın ve “147” yi arayıp şikayet edin.
  Mutlaka kursunuza verdiğiniz her ücret için makbuz, fiş veya fatura isteyin. Delil olması açısından. Ayrıca direksiyon sınavına tek gitmeyin ve birlikte gittiğiniz kişiye, görüntü kalitesi yüksek olan ve/veya net bir video kaydı yapan bir cihaz ile sınav sürüşünüzü başından (araca binmeden en az 5 dakika öncesinden) sonuna (araçtan indikten sonra sıradaki aday araca binene) kadar sanki sizin gözünüzmüş gibi gördüğünüz duyduğunuz her şeyi videoya kayıt ettirin. Delil olması açısından. Bunlar size abartılı gelebilir ama inanın ki mağdur edilirseniz eğer şahidiniz olmadığı için şikayetleriniz umursanmaz bile. Ben cahilliğimden ve insanlara fazla güvenmemden ötürü mağdur oldum. Başka bir Müslüman kardeşim de mağdur olmasın diye bunları yazma gereği hissettim.
  Bu arada “147” yi aramadan önce mutlaka her yöne dakikanızın olduğundan emin olun çünkü vatandaş temsilcisine bağlanmak bazen 5 dakika bazen 15 dakika sürüyor ve şikayetinizin oluşturulma işlemi de uzun sürdüğünden 20 veya 30 dakikayı bile bulabilir telefonu kapamanız. Şunu bilin ki şikayet işlemi kesinlikle kısa sürmüyor. Bu yüzden eğer her yöne dakikanız yoksa tüm liralarınızın uçup gitmemesi için mutlaka her yöne dakikası olan aylık tarife satın almanızı öneririm. Hepinize iyi günler.


 24. 7398
  Murat

  3 Ekim direksiyon sinavina girdim baslangicim felan cok iyiydi yokusta cok sira oldugundan bocaladim ve araba istop etti hic umursamadan calistirip drvam ettim ve parkuru bitirdim arkadaki hoca espriyle karisik hic istop ettirmeden bitirdi tebrik ederim dedi ve guldu pazartesi sonuc aciklandi gecmisim heyecan yapmaz ve sakin olursaniz tek istobu fazla onemsemiyorlar komisyonda onemli tabi ben son kisiden bi oncekinde girdim komisyon artik eve gitmek istoyorum felan diyordu allahlari var cokta guler yuzlu ve anlayisli insanlardi


 25. 7399
  Sule

  Arkadaslar size tek onerim direksiyon derslerine eksiksiz bir sekilde gidin ve olaylarin puf noktalarini ogrenin. Ben teorigin derslerine hic girmedim ama direksiyona sonuna kadar gittim arabam olmasina ragmen. Ve mumkunse sinav suresine kadar aktif bir sekilde arac kullanmaya calisin. Bu heyecaninizin buyuk bir kismini yok ediyor. Heyecanlandiginizi belli ettiginiz takdirde direk puan kiriyorlar ve size daha cok mudahale etmeye basliyorlar yanlis yapacaginiz icin. Direksiyon hocasiyla kontak halinde oldugunuz takdirde hicbir problem cikmiyor. Ben tam not alarak gectim adaylar arasindaki en rahati ben oldugumu soylediler bacaklarm titriyordu bi ara bilmiyorlar tabi :) )


Sayfa: « 1286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 [296]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş