11-12 Ekim Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

6 Eylül 2014 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 20-21 Eylül, 27-28 Eylül ve kalanlar için 4-5 Ekim ile 11-12 Ekim 2014 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“11-12 Ekim Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014” yazısına 4.248 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 [170]

 1. 4224
  yasar

  bende girdim direksiyon sınavına.. yalnız düz geri giderken biraz heyecan vardı ondan geri vitese takmayı unutmustum hemen toparladım kendimi gayet sorunsuz güzel gecti benim için..hepsini tamamladım…yalnız kurs hocam sollama yasagı yerde aracı solladıgımı söyledi.onun dısında gayet iyiydi dedi..bu sollama yüzünden bırakırlarmı acaba? sonuc ptesi belli olacakmıs..


 2. 4225
  caner

  arkadaslar bende bugun gırdım b sınıfı dıreksıyon sınavına hersey ıyı hos dur kalklar sınyaller serıt degıstrmeler vıtes desıstrme kabılıyetı on numara yokusta kaldırma mılım kaydrmadım aracı ama gelın gelelımkı pparkta bıldgınız parkı yaptım tam cık dedıler oan debryaj ayagımın altından bıldgınız dıbe vurdu noluyo dıyenekadar araba ıstop ettı para yemekten baska bıse degıl benı bıraktılar neymıs mufettsler grmus arkadasın bırı ıkıkez stop ettrmıs bırakmamıslar benı bıraktılar bıu dalga dereve donuyo beyler hanımlar.


 3. 4226
  Can

  Arkadaşlar kurs mesaj atmadı bu saate kadar bugün girdim sınava , mesaj gelmeyince kaldım anlamındamı ? Yoksa sizmi arayıp soruyosunuz kursu ?


 4. 4227
  Berk

  Caner hidrolik direksiyon olmayan arabalarda direksiyonu sonuna kadar sağa veya sola çevirdiğinde araba titrer ve bi zaman sonra stop eder debraja basman bişeyi değiştirmez.O yüzden direksiyonu sonuna kadar köklemeyin.Ayrıca Can için rahat olsun bugün arıycaklar seni.Sonuçlar pazartesi yani bugün açıklanıcak.Ben de sabırsızlıkla bekliyorum.Bayırda hafif geri geri kaydırdım parkta tek de girdim geri gerim 20km ydi.Kursta en iyi arabayı ben kullanıyordum yalnız 30 dakikalık yolu 18 dakikada bitirdim.Yeterli bizim için dediler iki tür yeterli varmış ya bıraktıklarında ya da geçirdiklerinde hangisiymiş bugün öğrenicem :D


 5. 4228
  niğde bor

  bende geçen girdim arkadaşlar ilk park ettim 1 -2 cm çizgiye uzak olduğu için elediler beni çok zoruma gitti gerçekden hakkımı yedilerse Allah a havale ediyorum bayan lara gerçekden öncelik tanıdılar çook ayıp biğde öğretmen olacaklar ikiside birbirinden cinslerdi benim şansımdan bana denk geldi Arkadaş nasıl canım sıkılıyor buraya yazıyımda az içim rahatlasın istedim suçlu olsam insan hatasını kabul eder tmm benden der ama gercekden suçum yok…


 6. 4229
  Muhammed Nur

  Arkadaşlar faal olarak trafikte araba kullanıyorum. Gerek yokuşta kaldırma gerek park etme konusunda hiçbi sıkıntım yok. Dün ben de sınava girdim. Aynamdan koltuğuma herşeyi kontol ettim. Fakat sınavın sonunda fark ettim ki emniyet kemerimi takmayı unutmuşum. Yanımdaki hoca da takmıyordu hatta arkadaki kurs hocam sınav esnasında uyumuştu. Hala beni kurstan aramadılar ve ne zaman öğreneceğimi de bilmiyorum. Acaba kemer kaç puan etkiliyor? Sınavdan geçebilir miyim sizce. Yardımcı olursanız mutlu olurum. Teşekkürler


 7. 4230
  sinan

  Arkadaşlar bu ehliyet işi tamamen rant işi olmuş. Sınavı geçemeyenler tekrar sınav ücreti ödüyor artı sürücü kursundan belli bir ücret karşılığı 2 saatlik direksiyon kursu alıyorsunuz. Kısacası hem devlet hemde kurslar nemalanıyor. Eğer bir kişinin hakkı yeniyorsa ALLAH bildiği gibi yapsın. Teşekkürler


 8. 4231
  nolucakbuiş

  arkadaslar selamlar bende cumartesı gunu gırdım sınava kalkısta sınyal vermemısım hoca uyardı ve tekrar uyarmam dedı ve sonra basarılıydı guzergahıda tamamladım ama gecermyım acaba hocalar sagolsun cokta ıyıdıler ama müfettişler gec verdın sınyalı faln dıe bırakırmı.


 9. 4232
  caner

  amk direksiyon sınavından kaldın dediler ne bi mesaj geldi ne bi aradılar arkadaşlar şimdi bugunde benden 150 tl harç parası aldılar iyi hoş banada dun dedilerki 18 veya 19 ekımdekı sınava tekrar grceksın bugunde diokı birdahakı haftayada grebilirsin ben bu işten bi sikimi anlamadım yemınle bizimi yiyolar yoksa gerçekten dgrumu bılmıorum dun grdim sınava birkez stop ettrdım dıe bıraktılar ama lafta sadece surucu kursunun sitesinden bakıorum bişe yok kaldın geçtin die bi bilgi mesajda yok bugunde kalkmış dıokı bırdahakı haftaya grebilirsin napmam lazım arkadaslar bana bi akıl verin kıtlendim kaldım amk bu12 ekım dreksıyon sınavını sorgulayabılıcegim öğrenebilicegim si site sayfa var ise link atarmısınız..


 10. 4233
  SÜMEYYE

  selamlar ben de 11 ekimde sınava girdim hocalar çok beğendi , vitesi uygun yerde büyütmek çok önemli bu onların gönlünü çalıyor :) bi de tek seferde güzel park oldu mu tamamdır , bu da aynayı yeri görebilcek şekilde ayarladınız mı mümkün zaten , hiç istop ettirmedim kursu aradım geçmişim:) geçen herkese başarılar kalanlar üzülmesin


 11. 4234
  MUHAMMED

  ARKAŞLAR BEN KALDIM BİDAHAKİ TARİH NEZAMAN ACABA


 12. 4235
  Berk

  Bugün öğrendim ki kalmışım hem de tehlikeli araç kullanmaktan sadece tek maddeye tik koymuş ve 1 maddeden kalınır mı ya nasıl bir vicdanı var bunların allaha havale ediyorum haram zıkkım olsun çoluğundan çocuğundan çıkar inşallah


 13. 4236
  salih

  arkadaşlar bende girdim komisyon üyeleri çok kıl dediler bemnden önceki 5 kişi kalmıştı. ama kuralları harfiyen uyguladım ve parktada sorun çıkmayınca zaten komisyonda geçmen için yardımcı oluyor. tek yapmanız gereken sınavda ne yapmanız gerektiğini bilin rahat olun. size yardımcı olucakalrdır…


 14. 4237
  aylin

  sınavdan sorunsuz geçtim. hocalar beni çok beğendi f1 pilotu olabileceğimi söylediler. bi bayann olarak erkekelerden iyi araba kullandığımı belirttiler.


 15. 4238
  arzu

  bugun sinava girdim 2. hakkimdi.. komisyon bir tur attirdiktan sonra yokusta durdurup tekrar kalkmami istedi.. arac stop etti ve kaldim hala sinirdirden agliyorum.. acaba kendileri kullandiginda bu kadar bizden istedikleri kadar ustalar mi? onlari da sinav eden bizim girdigimiz kurslarda ki hocalar degil mi’? vallaha hala sinirden agliyorum.. avrupada boyle degil tc den ci8kip gidesim var yeter artik 2 hakkim kaldi bunalima girdim resmen


 16. 4239
  arzu

  bugun sinava giren varmi ? kalan olmadiysa yorum yapan da ol,az… iyice gerildim bu psikoloji benden uzun zmn kaybolmaz.. acaba ne anliyorlar ikinci sans vermiyorlar.. 4 hakki bile tanirken bilerek yapiyorlar.. ayni komisyon gelsin kardesim komisyon degisince fikirler de degisiyor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 17. 4240
  hulya

  Slm.arkadaslar.sinavim guzel gecti.direksiyon hocamizda iyiydin dedi.kalkislar.geriye gitme.park.rampa kalkis.sinyallervs.iyiydi.ama kursu aradim.kalmissin dediler.bu 3.hakkimdi.gicikligina birakiyorlar.allah bildigi gibi yapsin onlari.daha ne istiyorlar ya.bizden isteneni yapiyoruz daha ne ya.


 18. 4241
  mehmet

  Slm arkadaşlar bende bugün 3 kez direksiyon sınavına girdim besbelemi cektim gayet sorunsuz bir sekilde park etme rampada tatlı kalkıs yaptim hoca bitis alana geldim guvenim geldi dedim gectim ins aksami bekledim aradim cok sukur gectimmm


 19. 4242
  ramazan

  dün bende sınava girdim gayet başarılıydım park olsun yokuşta olsun akan trafikte normal bir sürüş yaptım.ama çok çalıştım çalışmadan sınava girmeyin yanı boşuna kendiniz yormayın kendinizden emin ve hazır olun.ben daha okulu aramadım eminimki geçmişim


 20. 4243
  Nurşah

  Bende bugün dıreksıyon sınavına gırdım ve ilk 15 dk çok süper olmasına rağmen kavşakta stop ettirince arkaya gec dediler şok oldum bu devlet paraya doymadı ikincide umarım geçerim


 21. 4244
  göksel

  daha önce E sınıfı aldım ( ilk ehliyet alışımdı ). şimdi ekskavatör op. G sınıfı için girdim. bundan sonra G sınıfına girmeyi düşünenler için önerim, öncelikle korkulacak bişey yok, daha önce teorik ( test ) Ekskavatör Sınavı için olan çıkmış soruları bulup onlara çalışın, bulamazsanız ekskavatör için çalışabilceğiniz kaynak bulun. bu dediklerim diğer G sınıfları için de geçerli. uygulama sınavı için hiç bilmiyorsanız mutlaka sınava girmeden önce uygulama kursunu alın. G sınıfları için yazıldığınız kurs eğitim vermeyebilir. başarılar. önemli olan ehliyeti almak değil trafikte dikkatli sürmek, herkese kazasız belasız sürüş dilerim.


 22. 4245
  cumali

  bende girdim o sınava 6 yıldır araba kullanıyorum ama sınavda kaybettim neden mi sadece hız yaptım o benden aldıkları para zaten haram olsun artı o komisyonu yakalarsam biliyorum yapacagımı haksızlık cok …


 23. 4246
  svm

  Merhaba arkadaşlar bende ilk sınavda stop ettirdigim için başarısız oldum .çok heyecan yapmıştım.sonra 18 ekimde ikinci sınava girdim.ve kazandım. Size tek tavsiyem heyecan yapmayın. Şimdi dosya mi hazırlanmasını bekliyorum .


 24. 4247
  Hakan

  Merhaba arkadaşlar,
  Normalde çok sakin bi insanım, kolay kolay heyecan yapmam. Ama 28 eylülde direksiyon sınavına ilk girişimde ayaklarımın titrediğini hissettim, arabayı kaldıramadan 3 denemede de stop ettirip sınavdan kaldım.
  [Bu arada araba kullanmayı hiç bilmiyordum, sadece kurstaki 6 saat eğitimle girdim sınava.]
  Pazar günü 2. girişimdi, heyecan yapmadım. Baktım araba bana değil, ben arabaya hükmediyorum. Zaten yanımdaki müfettişlerle muhabbet ede ede yarım saati doldurduk, rampada ve parkta birer defa stop ettirdim, onu da esprili bi şekilde görmediniz dimi falan dedim, gülüştük devam ettim yola. Tamamen heyecanla ilgili bence, Allah hepinizin yardımcısı olsun. Kalan arkadaşlar üzülmesin, bir dahakine geçersiniz inşallah. :)


 25. 4248
  demir

  arkadaşlar ben de kaldım. sınavdan geçememe nedeni de arızalı araba sürdürmesi oldu. debriyaj ve el freni hiç çalışmıyordu.debriyaj arızalı olunca araba yerinden haraket etmez ve gaza basınca bağırdı bağırdı durdu. hakkımı helal etmiyorum…


Sayfa: « 1160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 [170]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş