15-16 Ağustos Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

27 Haziran 2015 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 11-12 Temmuz, 25-26 Temmuz ve kalanlar için 1-2 Ağustos ile 8-9 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“15-16 Ağustos Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015” yazısına 7.340 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 [294]

 1. 7316
  Meral

  Bende bugun 2inci defa parkda kaldım, yine bir sarı çizgi beyaz çizgi vakası, inanın abartmıyorum aracın lastıklerı beyaz cızgının uzerınde, sarı cızgı ile arasında 10 cm yok yine ındırdıler neymiş müfettiş varmış kufur etmıycem kufur etmıycem kufur etmıycem ………………………….. noktalı yerlerı dıledıgınızde doldurabılırsınız.


 2. 7317
  umutsuzvaka

  Arkadaslar hepinize merhaba.. sanirm hepimiz en lanetli zamanda ehliyet almaya calisiyoruz. Bugun ikinci sefer kalmanin uzuntusunu sinirini yasiyorum. Boyle sacma bir sistem kesinlikle olamaz. Resmen kurslara para kazandirmaktan baska bie halta yaramiyoe bu durum… Artik insan ister istemez kendine sorguluyor gerizekali hissediyorum cok mutsuzummm


 3. 7318
  Berk

  Arkadaşlar ben sertifikamı bin şükür aldım ve nedenini şuna bağlıyorum; sınava girmeden önce hiç böyle yorumları okumadım, dinlemedim zor olduğunu unutmaya çalıştım ve unuttum (ha tabi ki zor). Sınavda da heyecan olur, bende de oldu çaktırmadan derin nefes alın, yola dikkat verin. Komisyon sizle konuşursa sohbet edin sohbeti sevin tadını çıkarın kafanız dağılsın, rahatlayın. Bir de bolca pratik yapın profesyonelmiş gibi sürün, iyi sürücüyüm diyin
  Umarım geçemeyenler sonra ki sınavlar da alırlar..


 4. 7319
  ismail şahin

  direksiyondan geçtim bugün pek zorlamadı beni 10 dersde geçtim dersler 30-40 dk oluyordu hiç araba kullanmasınıda bilmiyordum park gerçekden çok zorladı sorusu olan varsa beni face ekleyin ordan söylerim sınavda ne yapmanız gerektiğini


 5. 7320
  Nadide

  Öncelıkle merhaba

  Bu sabah ıkıncı defa gırdım dıreksıyon sınavına, bu sefer bıraz erken gıttım sınav alanına, araca bınen denetmen çok farkedıyor, bır araçda ıkı tane denetmen vardı resmen ınsanları bırakmak ıcın gelmısler, suratsız kaknem ukala, adım gıbı emınım bende onların aracına denk gelseydım kesın kalırdım,

  Sadece park alanında kucuk bır sıkıntı yaşadım sıkıntıdan kastım şu; ilk seferde sarı çizgi uzerıne park edemedıgım için kalmıştım, bu sefer sarı çizgiye denk getırebılmek adına aynayı asagı ayarlamıstım, parkı yaptım denetmenler guzel dedı devam ettık 5 dakıka sonra bır baktım aynayı aşagıda unutmuşum denetmenlere çaktırmadan aynayı duzeltmeye calıstım ama yakalandım, arkada oturan denetmen ne yani başdan berimi ayna böyleydı dedi öndekı denetmen hayır hocam parkda ındırmıstı unutmuş duzeltmeyı dedı görmezden geldıler

  Tam yarım saat kullandım hızlı kullanmanın hıcbır avantajı yok parkuru erken bıtırdıgım ıcın devam ettırdıler

  fazla km = fazla hata yapma oranı, o sebeple mümkün olan en yavaş şekılde kullanın, hepınıze bol şanslar


 6. 7321
  Orhan

  Bende ikinci kere girdim bugün sınava, ve şükürler olsun ki geçtim.

  Nadide hanımın söylediklerine kesinlikle katılıyorum, denetmenler çok önemli, ilk direksiyon sınavında araca bindim merhaba dedim denetmenler suratıma bakıyor merhaba der insan, hee diyebilirsinizki demek zorundamı ama sonuçda bizler kursiyeriz ne kadar heyecan yapmayın densede heyecan ve normalde yapmadığımız hataları yapıyoruz, araca oturdugumuzda az da olsa denetmen iyi niyetini hissettirdiğinde daha farklı olabiliyor.

  Sınav esnasında inanın iki samimi arkadaşımla muhabbet ediyormuşum gibi hissettirdiler bana yarım saat boyunca muhabbet ettik hatta parkuru tamamladıgımda gel bir çay ısmarlayalım bile dediler denetmenlerim ögretmenlerım (biri fizik biri cografya ögretmeniydi)

  Kıssadan hisse gerçekden denetmen çok farkediyor, ben ilk seferde parkda herkesin korkulu rüyası olan sarı çizgi beyaz çizgi mevzusundan kalmıştım bu sefer denetmenler yardımcı oldu kır direksiyonu topla düzelt vs. gibi

  Sistemin adil olmadıgını belirttim arac kullanırken en azından bir kez tölerans sağlanması gerektiğini dile getirdim denetmenlerde hak verdiler hatta BİMER’e dilekçe yazılabilecegini bunun dikkate alındıgını söylediler.

  Kısaca benim için kabus bitti, farklı bir heyecan farklı bir tecrübe oldu, sınava girmeden hatim indiren bayanlar sınavdan kalınca küfür ediyordu :) Aracı stop ettirip aglayanlar, denetmenlerle tartışanlar vs vb


 7. 7322
  Murat

  2inci kez kaldım bütün özgüvenim bitti ehliyet alma isteğim kalmadı kursa verdiğim para olmasa inanın acımıycam almayacagım ehliyet ama ilk kaydolurken kursa verdiğim paraya yazık olacak hemde stajyer ehliyet uygulamasına takılacağım. Neden kaldım derseniz yine park yine park, park etmede bu sefer sarı çizgiye denk getirdim ama arkadaki dubaya çarptım haklı olarak indirdiler sesimi çıkarmadım çünkü hatalıydım fakat ilk direksiyon sınavında sarı çizgiye denk gelmedi diye beni 5 cm yüzünden bırakan komisyon üyesi eminim buralarda yazılı olanları okumuyorsundur ama sana tek cümle ile hakkımı helal etmiyorum.


 8. 7323
  yasemin

  23.08.2015 tarihinde İstanbul Ispartakule mevkinde 2.defa direksiyon sınavına girdim. Sınavda beyaz çizgiye 5-8 cm az yaklaştım diye kaldım. Komisyoncular gerçekten aracı komisyonluk konusunda ustalar. Yanımda oturan ağızında sakız, siyah T shit giyimli esmer bir bayandı. Tasviri yapmadaki amacım bugün bu bayan ile sınava giren arkadaşlarımız olmuştur. Sınav esnasında hiç bir şey bilmiyormuşum hissine kapılıp sürekli direksiyona müdahelede bulundu, 20 ile gitmeme rağmen yavaşlarmısın uyarısı ile sürekli ikazda bulundu sanırım sınav kuralı 10 km hız ile gitmek ya da 2. viteste 30-40 km hızla gidebileceğimi tahmin etmek. Bu kadar bilgili insanlar ile sınav yapıldı ve engin bilgileri ile 5-8 cm fark ile bırakıldım. Komisyoncunun tüm olumsuz davranışlarına rağmen sakinliğimi korudum ancak park konusunda sırf bırakmak için ( büyük ihtimal sınavdan öğrenci bırakma kotaları var)bırakmasına dayanamadım. sonra kendilerine buyrun siz park edebiliyorsanız iki duba arasına siz parkedin öyle komisyonculuk yapın dedim ve aydrıldım. İlk sınavda kalma konusunda komisyoncular haklıydı ve son derecede duyarlı davrandılar ama bu kez komisyoncuların davranışlarından kaldım. Sanırım biz komisyonculuk yapanlar öğretmen çok yazıkki bahsettiğim bayandan yetişen öğrencilerin haline. İnşallah o bayan burdaki yorumları okuyordur ve okuyorsa kendisine sesleniyorum:
  ismini bilmediğim için yazamadığım bayan;
  eğer direksiyon sınavında korkudan direksiyona sarılıyorsan niye komisyonculuk yapıyorsun. 2. viteste 20 km hız la giderken ve yol boş iken neden hızımı düşürmem için baskı yapıyorsun. Yazık verilen emeklere ve ücretlere bunlarıda mı düşünmüyorsun. Ve size şunu da hatırlatayım sınava başlamak için sizden izin istediğimde arkada oturan bay komisyoncuya şu ifadeyi yaptınız ” Zaten erken incez birazdan başlayalım” cümlesini kullandınız sizin sınavda bırakma düşünceniz baştan belliymiş ki 30 dk lık süreyi unutmuşşunuz.


 9. 7324
  Sınavdan geçen kız

  Bende bugün girdim sınava. Inanin çok heyecanlıydım. Dün gece hiç uyuyamadım düşünmekten. Ve ya yine geçemezsem korkusu. Yaşayan bilir. Bu 2. Girisimdi. Sira bana geldi komisyon bana sakin ol heyecan yapma dediler. Bende tmm dedim. Kaldirdim arabayi o anda stop edicek herhalde dedim ama kalkti araba . Gayet sakindim trafikte. Hic hata yapmadim. Parka geldik parktada yapmadim. Rampada kalmistim ilk sinavda
  Oda sinavin en son yeri. Orda ilkinde stop ettim aglicaktim gozlerim doldum derin derdin nefes al sakin dediler 2.cide kalkti araba . Allahim sana şükürler olsunn yarabbim bu mutlulugu yasattin bana. Sinavdan onceki gun namaza basladim ve bol bol dua ettim. 41 kere okunacak dilek duasi okudum. Direksiyondayken bile dua ettm ve basardim arkadaşlar. Sakin olun kesinliklee. Insallah gecersinjz. Bundab 1 ay once bende umudumu yitirmistim. Herseyde bi hayir vardir 3 te 4 te alin ama pes etmeyin saygilarla.


 10. 7325
  gul

  Yasemin cok gecmis olsun . ümitsizliğe kapilma.ben 5.seferde aldim.cok şükür ki bunu bir bayan olarak soyluyorum yanima bayan komisyoncu oturmadi.kadinlarin bazi hocalari o kadar kaprisli ki hem cinslerine dusman cibsten.çokca dua et Allah iyi insanlarla karsilastirsin.bundan daha onemlisi yok.iyi insanlarla karsilastiginda zaten bazi seyleri tolere edebiliyorlar…


 11. 7326
  seda

  Arkadaşlar bnmde ilk sinavimdi bugün.cokk heyecanlıydm!ama belli etmedim.muthis matrak hocalara denk geldim.sinavimi başarıyla tamamladım. Sınava girecek arkadaşlarım sakin olun hiç korkulacak bişey yok;)sohbet edip kafanızı dagitin çok keyifli geçiyor..


 12. 7327
  Sevda

  Sinavim süperdi hatasiz heyecansiz sürdüm en son ben oldugum icin heyecan yoktu tek dicem acele etmeyin herseyi her hareketinizo sakin yapin bi aceleniz yok uavas yavas sürün unutmazsiniz sinyalleri galan ve komisym üyeleri cok onemli ilk sinavimdaki parkta birakti bu komisyon üyeleri cok iyiydi parkimi cokta guzel yaptim sakince ve gectim Allah yardimciniz olsun inşallah gecersiniz


 13. 7328
  yasemin'e

  yuh be abi, park yerine 10 santim uzak kalmış bir de kaldım diye şikayet ediyor. yok hiç park etmeseydin. olduğun yerde bıraksaydın.


 14. 7329
  Salih

  Ben de bugün girdim elhamdülillah geçtim. Lâkin bizimw parkurda beyaz çizgi sarı çizgi olayı yok. İki duba arasına uygun parket-geç olayı vardi. Komisyoncular çok önemli, özellikle arkada oturan. Başlamadan merhaba demeyi unutmayin, sohbet açınca da kısa değil uzun cevap verin ki rahat olduğunuzu belli edin. Herkese başarılar


 15. 7330
  seda

  Bende 2.sinde geçtim 1.si adeta feci idi stop kemer hersey aklımdan çıktı.2.ci çok iyidi virajları dönerken yada ada diyorlar vitesi 1e alın öle dönmeyi unutmayın özellikle sinyaller onlarda çok önemkli umarım sizde geçersiniz heyecan illaki oluyor ama araba binince nefes alın derin ve gülümseyin merhaba diyin bnde uzun konuştum ve tebessüm ederek kaşlarınızda çatık olmasın stresli kasıyor gibi hissettirmeyin kendinizi.


 16. 7331
  72328 'E

  Sanırım Yasemin Hanımın bahsettiği bayan sizsiniz :)


 17. 7332
  ercan

  degişiyor komisyoncunun kimisi iyi kimisinide at çöpe gitsin


 18. 7333
  murat

  Merhaba arkadaşlar.Dün girdim bende sınava. İlk girişimde hiç hata yapmadan tamamladım parkuru. Sınav yerine biraz erken gittim ortamı görmek için. Ama inanın çok kötüydü. Gözümün önünde 3 aday daha başlangıçta stop ettirdikleri için indiler araçtan. Arabayı sınav alanına getiren çok azdı. Benden önce giren bayan arkadaş 5. kez giriyordu.Psikolojisi çok bozuktu. ve yine kaldı. Ağlayarak indi arabadan. Bende tırstım biraz ama neyseki geçtim sınavı.Sınava sabah girdiğim için parkuru erken tamamladım. En korktuğum parktı. Çünkü bazen giriyordum bezen giremiyordum. Ama şükür hatasız girdim.Komisyondaki hocalar güler yüzlüydü. Daha ben arabaya biner binmez ismimle seslenip hoşgeldin dediler. Biraz rahatladım. Daha sonra kurs hocasıyla sürekli sohbet ettiler. Hiç zorluk çıkarmadılar bana.

  Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Hiç kimsenin 19-20 yaşındaki insanların psiklojisini bu kadar bozmaya hakkı yok. Orda bitik insanlar gördüm. Kızın birini iki kişi zor götürüyordu. 10 saatlik eğitim ile kimse şoför olamaz. Şoför olmanın şartı park yapabilmek değildir. Bizlerden 10 saatlik eğitimle herşeyi kusursuz yapmamızı istiyorlar. Her işin bir acemiliği vardır. Kimse anasının karnından doğarken şoför olarak doğmuyor. Bu işleri organize edenler değiştirsinler bu yönetmeliği. Biraz tolerans göstermeleri gerekiyor. Ehliyet almak herkesin hakkı. Tabiki hiç kullanamayana vermesinler. Ama en küçük hatada bırakmak gerçekten çok acımasızlık.


 19. 7334
  resul dellal

  bende girdim pazar gunu ve kazandım cok sukur . parkta kalmsıtım. ama bu sefer cok sukur gectım. parkı yapınca kendıme ınanamadım. sorum şu arkadaslar sımdı ben ne zaman ehliyetimi alacağım. kac gun sürer sürücü kursuna ne zaman gitmem gerek


 20. 7335
  Esra Gök

  Merhaba arkadaslar.15 agustosta girdim bende direksiyon sinavinda ve ilk girisimde de gectim.Heyecan yapmayin yeter, gozunuzde buyutmeyin.Sansiniz acik olsun.


 21. 7336
  Esra

  Merhaba arkadaşlar bende bugun sınava gırdım ılkındeparkta kaldım allaha sukur bugun gectım komısyon gercekten onemlı bugun de sansımdan komısyon çok ıyıydı kendımı rahat hıssettım. Hıç ümıdım kalmamıştı çünkü en ufacık hatadan cık dıyolar. Pekı bızı yetiştırmekse amaç gereksız yere ehlıyet verdıklerını ne yapacaklar bıze egıtım versınler zorlasınlar okey ama bence kotu kullanıp ehlıyet verdıklerını de tekrardan egıtıp bıdaha ehlıyet versınler bence o zaman kazalar kesın azalır neysekı çok şükür bugun ehlıyetı hak ettım ve o sıtres bıttı geçtım inşallah sızlerde gecersınız


 22. 7337
  Rıdvan

  Arkadaşlar Merhaba Bende Direksiyon Sinavında Kaldım.Herşey Normaldi Direksiyon Hakimiyetim güzel senelerce araç kullandıgım için ama park olayına gelince yanımda oturan başkana biraz sert cıktım geri geri gelince adam eğiliyordu arkayı aynadan göremedim hocam az geri durursanız arkayı göreyim dedim pardon dedi.ama iş işten geçmişti arabanın arkasını içeri verdim ama ön dubaya degecekti olmadi dedim kendi kendime hocada dedi çık tekrar gir oluyormu öyle yasak değilmi dedim değil sen cık tekrar gir dedi bende cıktım tam geri geri geldim dışardan itiraz ettiler öyle birşey yok neden cıktın tekrardan dediler başkan söyledi dedim kaldın dediler…


 23. 7338
  Kazım Y.

  Öncelikle Merhaba Arkadaslar

  Bende 2.ci Direksiyon Sınavıma Girdim Dier Sürücü Adaylarını Gözlemledim Hele Bir Bayan Sürücü Vardı
  Bayan Park Yerine Geldi 20 mt Uzaklıktaki Dubadan
  Geri Geri Geliyordu Park Yerine 3 Veya 4 Metre Kala
  Arabayı İstop Ettirdi Sonra Tekrar Calıstırdı Ve
  Güzel Bir Sekilde Arabayı Park Etti Helal Olsun
  Yanlız Bana Sölenen Park Yapacakken Arabayı İstop
  Ettirenler İndirilecekti Ama Ndn se O Bayan İndirilmedi
  Üstüne Ögrendimki Direksiyon Sınavından Gecmis

  Her Neyse Gelelim Bana

  Arkaya 2 Komisyon Üyesi Sağ Tarafımada Gözetmen Bindi

  Araca Bindim Aynalarımı Kontrol Ettim Vitesi Kontrol ettim
  Kemerimi Bağladım Ve Yanımdaki Hocalara Günaydın Hocam Nasılsınız Diyerek Basladım
  Sol Sinyalımı Verdim Ve Ana Yola Cıktım
  Yanımdaki Hoca Isıklarda Duracaksın Dedi Peki Hocam dedim
  Yeşil Yandı ve Devan ettik Cayırhan Dan Candır Yoluna Dogru Gittik Komisyon Üyesi Sağ Tarafta Dur Bakalım Bi su İceyim Dedi Sinyalımı Verdim Döncekken Yine Gözetmen Hoop Diye Bagırdı Ne Yapıyorsun Kamyon Geliyor Görmiyormusun Dedi Gördüm Hocam Beyaz Kamyon Gecmesini Bekliyordum Dedim He Tamam Devam et dedi Her Neyse Ben Döndüm Hoca İcti Suyunu Sonra Devam Et Dedi Sonunda Park Etmeye Gelmistik İleriden Geri Geri Park Etceksin dedi Yanımdaki İndi Gel İsaretini Yaptı Benim Cok Genis Alıgımı Söledi Arkadaki Hoca Ama Arkadai Hocanın Hakkını Yemiyicem Burda Adam Yeterince Yardımcı Oldu Sonra Az Düzensiz Park Ettim
  Hoca Belli Olmaz Belki Gecersin dedi Bu Kadar. Biraz Uzun Oldu Kusura Bakmayın Bayanlar Ve Baylar


 24. 7339
  hüsoo

  lan ben bir sinyal vermedim diye neden indirdi ozaman arabadan beni


 25. 7340
  serhat

  slmlar benimde eşim sınava girdi park sorunu var dedileer bıraktılar. Siz ne kadar veriyorsunuz direksiyon sınavı için kursa? Biz 90 tl veriyoruz da.


Sayfa: « 1284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 [294]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş