27-28 Eylül Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

6 Eylül 2014 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 20-21 Eylül, 27-28 Eylül ve kalanlar için 4-5 Ekim ile 11-12 Ekim 2014 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“27-28 Eylül Direksiyon Sınavı Sonuçları 2014” yazısına 4.204 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 [169]

 1. 4180
  serkan

  Hic bir sekilde zorlugu yokk herkez asiri abarti yapiyoo 3 5 kisi buraya sacma sapan yorum yaziyo sizlerde inanip heyecan yapiyosunuz gercekten cok kolaydi zaten 5 asama var arabayi duzgun kaldir yol tutusun iyi olsun yokusta arabayi stop etme kurallara uy sinyal ver bu kadar basit hic birsey zor degildi emin olun baskalarina inanarak hata yaptiniz gecmis olsun


 2. 4181
  emrah

  E ehliyetine basvurdum otubus kullandim benden once sinava giren 2 arkadas kaldi parki yapamayinca cok sukur ben yaptim gectim buyuk ihtimalle ama sistem cok yanlis ehliyet yokken araba kullandirmiyorlar sonra 8 saatlik bir egitimle 40 yillik bir söfurun parki tek seferde bazen yapamayacagi seyi tek seferde yapmamizi istiyorlar kurs ders saati arirmali biraz daha töloransli olabilir ler ne eskisi gibi yumasak nede simdiki gibi sert. . .:)))


 3. 4182
  kamile

  Kaldım ikikezde kaldım
  Yani kaldım oğlu kaldım
  Geriye iki hakkim kaldi

  Coook zor hem de cook


 4. 4183
  halil

  bugun bütün sürücü adayklarının %99 kalmıştır amk


 5. 4184
  hasan

  ilk sınavda geçmek zor hiç hata yapmamak gerek;ama 2. de çoğunu geçiriyorlar.Benim girdiğim gün 14 kişinin 13 ü geçti.


 6. 4185
  hasan

  sakin olmak lazım.siz sakin olur gerekeni yaparsanız müfettişler size yardımcı oluyor.


 7. 4186
  hasan

  Bu arada ehliyetleri ne zaman alabiliyoruz bilen var mı?


 8. 4187
  Muhammed

  ben 4. hakım dıger 3 hakkımda yokusda kaldım 4. hakkımı bugun gırdım ve basarıyla tammladım sonuclar nezman acıklanır ınternete aynı gun 19.00 da dıyor ama nerden bakıcam ?


 9. 4188
  elif elif

  Valla herkez komisyona yuklenmesn burda bugn girdm tek seferde gectm birazda dikkat onyargıyla gitmeyn


 10. 4189
  mert

  Serefsizler 100m sürmeden indirdiler.yok arabaya vuruyomusum frene basmıyomusum, para tüccarları. . .


 11. 4190
  pilot

  arkadaşlar ben bugün yokuşun başına girerken önümde bir otobüs aday sürücüsü vardı bende tam arkasındaydım komisyon üyeleri yanımdaydı beklerken hocam vitesi boşa alabilir miyim diye söyledim onlarda tabi alabilirsin dediler önümdeki otobüs sürücü adayı hata yaptı otobüsü yokuşta stop ettirdi bana hoca devam et deyince bende kazara o hey canla vitesi 3 atmışım :D araba malum stop etti komisyon üyeleri şöyle dedi görmedik görmedik dediler o anda hemen arabayı çalıştırdım büyük bir soğuk kanlılıkla vitesi bire atıp kalktım:D sonra yokuşun başın gelip durdum tabi (ne tarafa sinyal verecekseniz o tarafa sinyal verin unutmayın) sağ istikamette dönerek kalkış yaptım sorunsuz park filan kavşaktan geçiş hepsi Allah’a şükürler olsun iyidi hocaya sordum başladığımız noktaya kadar geri getirdim hocam dedim ben şimdi kaldım mı dedim tabi stop ettirince arabayı buraya kadar direksiyonda kim vardı dedi ben de tabiki ben vardım dedim o zaman sorun yok dedi :D geçtin dedi sağ olsunlar o ufak hatayı göz ardı ettiler Allah onlardan razı olsun siz siz olun sakın hey can yapmayın heycan herşeyi bozuyor arkadaşlar hepinize geçmiş olsun kalan arkadaşlarda geçen arkadaşları tebrik ediyorum lütfen moralinizi bozmayın kalan arkadaşların mutlaka bir kusuru vardır ki hoca bırakıyordur dikkat edin lütfen nerede hata yaptığınızı iyi düşün ona göre hareket edin saygılarım selametle


 12. 4191
  Samet

  Arkadaşlar kimse korkmasın … Benim bayağı bi araba sürme geçmişim olmasına rağmen tabiki o an bi heyecan oluyo ama bu normal , hocalarda bunu biliyo önemli olan bu heyecanı arabaya yansıtmamak. Bugün çok güzel bir şekilde arabamı kullandım tek yaptığım hata park yağptığım alandan yola çıkarken yola bakmadan çıktım biraz arkamda araba vardı hoca uyardı olmaz diye haklısınız dedim .Daha sonrası sorunsuz bir şekilde başlangıç noktasına getirdim ve gözümün önüne benim dosyama başarılı yazdı ve geçtim.Kimse panik yapmasın yokuş ve parkı hallettikten sonra gerisi kolay.Bide sınava başlarken koltuk , ayna , kemer olayını formalitedende olsa kesin yapın çok önemli. Geçen arkadaşlara tebrikler , kalan arkadaşlara bidahaki sınavda başarılar …


 13. 4192
  Olga

  arkadaşlar bende 2. girişimde kazandim bu gun başari ile tamamladim yoğun yağmur olmasina rahmen ilk sinavda park ettim herşey çok güzel sağ a sinyal vermeden arabayi başladiğim yere biraktiğim için kalmiştim yani birazda komisyon ile alakali ve hoca ile bu seferkiler baya iyidiler genellikle şans aksi birine denk gelirseniz 0 hata 0 titretme 0 sinyal hatasi yapmaniz gerekiyor şimdiden geçenleri tebrik ederim kalanlara ise sitrese girmeyen illakin alirsiniz.


 14. 4193
  reyhan

  direksiyon dersi 12 saatmş ama bize toplamda 4 gün eğitim verdiler 30 dakka ve ben ilkte başarısız oldum ve ilk 90 ikinci direksiyon sınavı için150tl yatırdım bu yasl deyilmiş 3 cü de gene para yatırmamız gerek yatırmasam sınava girebilirmiyim ya birincide komisyon büyük ihtimal beni sotp ettirdi ilkten gayet iyi kalmıştım ama ışıklarda naptıysam olmadı ama şu an bende pikolijik olarak eğitim sırasında sorun yok gayet iyi panik heycan yok ama sınava girecem zaman heycan oluşuyor ilkten yoktu ama arabada heycan varmı diye sordular yoktu sonra birden heycan oluştu 3 kere hata yaptım bir ker stop ettirdim sonra yoluma devam ettim geri vites gayet iyi yaptım rampada birker sitop etirdim ikinciye gayet iyi kaldırdım kaydırmadımda hiç yolu çok dolandırdılar gayet iyide sürdüm döner havşaga geldim önümdeki arabaya birazdaha yanaşıp firene bascaktım ama hoca benden saniye farkıyla önce basıp sotop ettirdi ve gene kaldım bana sonuçta normalde 12 saat eğitim almadık ve o kursta kimse almadı 2 sınava girerkende 30 dk 2 kere eğitim aldık normalde 2 saat olmamız gerekmişegitim konusund eksik eğitimler kursun verdiği eğitim ne silecek ne farların ne klima düymesini falan bir şey göstermediler vites durma kalkma parketmegeri vites sadece bunları nlattılar okadar verilen eğitim yetersiz bn 150 tl verecek daha gücümde yok zaten zaten versem neye yararki baştan sağma eğitim tam kurs hakındada şikayette bullunmak hakım varmı bu parayı vermezsem sınava sokarlarmı kurs sokmama gibi bir yetkisi varmı kursun


 15. 4194
  reyhan

  komisyonların ayakların altındada pedal var onlar istedimi bıraka biliyorlar direk seni sotop ettiriylarzaten bu durumda canımı ilk sınavımda yapttılar buda bende şüpe ve endişeye sebep olluşturdu sınav anı ister istemez ya hoca kalkerken engel olursa düşüncesi korkutuyo kaçınılmaz üfak tefek hata yapıyoz çok yol doladırıyolar zaten insanlar heycan ları var okadar yol uzatmanın anlamı anlamıyormu oküzler vala bırakmak istedilermi en iyi sürücüyü bile birakıyolar işine gelene park yapmadan geçiririyolar birileri kalmalı şansa birilerini seçiyolar işte biz kaldıkça onlar para alıyo


 16. 4195
  hasan

  her şey tamam fakat pak ettikten sonra kalkarken 2 sefer istop ettirdim hoca bu senin son şansın dedi ve kalktım acaba geçtimmi ?


 17. 4196
  neslihan

  Vallahi bende kavsakta baska arac istop ettirdi onumde bende heycan yaptim kalkis yapamadim ama cok mudahale ediyolar benden once basiyolar pedala araba cok guzel kullaniyosun ama heycanlisin dediler ilerde heycan biter dediler aksam aradim kalmisim para tuzagi ve haksizlik yapiyolar cok


 18. 4197
  Rastgele

  Valla bende parkı iyi yapamadım ama rampada 1cm bile kaydırmadım geri geri çok iyiydi sinyal felan hiç eksik yoktu.. Komisyon sağolsun hatama bişey demedi. Biraz da komisyonun insiyatifine kalmış bi şey bu. heyecan yoksa gerisi kediliğinden gelir ilkinde girdim aldım.inş alamayanlarda alır.normal düz yolda kalkerken yanlışlıkla 3 e aldım stop etti hemen in demediler 25 dk kullandım arabayı


 19. 4198
  Yasemin

  Kurs hocam bana parkı başarılı bir şekilde tamamlarsan sınavın % 80ni tamamlamışsın demektir dedi başarılı bir şekilde tamamladım sadece bi kere istop ettim o da heycandan durduğum viteste kalkmaya çalıştığım için komisyondaki beyfendi sakin olmamı ve ne zaman hazır hissedersem o zaman kalkmamı söyledi. Allah’a şükür bana iyi insanlar denk geldi çok yardımcı oldular heyecanımı yatıştırmak için benimle sohbet falan ettiler. Akşam kursu aradım ve geçmişim tek seferde hallettim bu işi :) Kazanan herkesi tebrik ederim, tekrar girecek arkadaşlar heycan insana hata yaptırıyo mümkün oldukça heycan yapmadan sakin bi şekilde kullanmayı deneyin yoksa insan bildiğinide unutuyo size başarılar. Saygılar sevgiler. .


 20. 4199
  Mustafa

  Herhalde komisyonun kim olacağı çok önemli bir çok yorumu okuduğuma göre , ben de 2. kez girişimde kaldığımı öğrendim , komisyonun sürekli hadi bas , kalk şeklinde müdahaleleri yüzünden vitesi değiştirmeyi unuttum ve stop ettim , başka hatam yok arabayı yerine bıraktım ve şimdi öğrendim başarısız olmuşum , bu sınav sisteminde ehliyet almayı daha zor yapmaları güzel de , bu şekilde empati sahibi olmadan tek hatadan insanları bırakma işinden ben başka birşey çıkar diyorum , puanlı sisteme göre çoğumuzun geçeceği bu sınav tek hatadan kalanlar ve komisyon Allahtan iyiydi gibi sanki komisyonun insafına muhtaçmışız gibi bir durumu kabullenmek çok saçma ve boyun eğme olarak görüyorum .


 21. 4200
  Asra

  Ehliyet sınavını tek seferde geçtim direksiyondanda şüphem yoktu zaten onuda tek seferde başardım kendinize güveninizin olması önemli direksiyon hakimiyetinizin olması şart yapmaktan kaçınmanız gereken tek şey heyecan,heyecan yaptığınız anda doğrularınızda bi anda yanlışa dönüşebilir…Sınavı geçen arkadaşları tebrik ediyorum…Bir sonraki sınava katılacak olan arkadaşlara başarılar diliyorum…


 22. 4201
  Şumayer

  Ben arabayi 500 metre surdum geri geri geldim adamlar ikinci turu attirmadi bile bakkala cek dediler sigara puskevit falan aldilar formaliten mufettisin onunde dur kalk yaptim. 15 yasindan beri araba kullaniyorum bununda farki var tabi. Bide hocalardan biri amcamin arkadasi cikti :D gecemeyen arkadaslara onerim heycan kesinlikle yapmayin rahat oldugunuzu hocalara hissetirin saygilar


 23. 4202
  isimsiz

  laaa bu kesılen fuanlar yuzunden kackez sınavda kaldım bu ınsan o kadar para verıyo bı gecırmezmısınız sızın kadar oc bırısını gormedım bu adam sınava gırıyor kullan masınıda bılıyordur ne urastırıyorsunuz ınsanları be kardeşim bi seferde gecırverınde kurtulsun herkez boyle yavsaklık olmaz


 24. 4203
  volkan

  Kocaeli’de 27-28 eylüldeki Sınav ertelendi dediler kursumdan bu bilgi doğru mu ertelendiyse Türkiye genelinde ertlenmezmi


 25. 4204
  espanol

  cumartesi a2 motor için sınava girdim. 1.aşama olan slalom, platform vs kusursuz idi. 2.aşama olan trafikte sürüşe başladık. ilk 300-400 metreden sonra oldukça dik bir yokuş vardı. motor 2. viteste (motor biraz da eskiydi) gaz almadı ve 1.vitese takana kadar stop etti ve durduk. sonra kalkış yaptım ve yaklaşık 4.5 km lik güzergahı yine kusursuz bir şekilde, sinyaller trafik kontrolleri hız vs sıkıntısız geçirdim. ancak o stop ettirmeden dolayı kaldım. sadece bunun yüzünden kalmamalıydım diye düşünüyorum. kısmet sonrakine artık. aman deyim, ankara forumdaki a2 motor sınav güzergahının hemn başında bulunan dik yokuşa ya hızlıu bir şekilde 2.viteste girin ya da yokuşa çıkmadan 1′e atın öyle gidin.


Sayfa: « 1159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 [169]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş