4-5 Şubat Direksiyon Sınavı Sonuçları 2017

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

17 Aralık 2016 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 7-8 Ocak, 14-15 Ocak ve kalanlar için 21-22 Ocak ile 28-29 Ocak 2017 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“4-5 Şubat Direksiyon Sınavı Sonuçları 2017” yazısına 7.836 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 [314]

 1. 7812
  Firat

  Arkadaslar yaziliyida direksiyonuda tekte gectim yapmaniz gereken sinava ve direksiyon sinavina odaklanmaktir. Yapamam cok heyecanliyim dememelisin her seyi rahatlikta kuralina uygun yaparsaniz kazanirsiniz 35 dakikada ehliyet sahibi oluyorsun bundan daha iyi ne olabilir ki bunlari düşunun youtubeden farkli videolar izleyip direksiyon sinavi hakkinda bilgiler almak isinizi daha kolay yapacaktir emin olun hepinize basarilar dilerim …


 2. 7813
  EBRU

  ilk sınavda en son ışıklarda 2 kez stop ettirdiğim için kaldım o ana kadar parklar dahil herşey çok iyiydi çok üzüldüm ama bu bana iyi bir ders oldu ikinci sınava 15 gün sonra 19 kasımda girdim ufak hatalarım oldu ve yine ayrı yerlerde 2 kez stop ettirdim fakat 2 kez hakkım olduğundan sanırım parkuru tamamlayıp başlangıç yerine geldim ve geçtim..heyecan yapmayın bu çok zor fakat herşeyi berbat eden heyecan


 3. 7814
  Okan

  Ben Haziranda Aldim Tek Seferde Sıkıntısiz Aslinda Ehliyeti Aldiginiz Zaman Bu Sistemin Ne Kadar dogru Oldugunu Anlarsiniz Insanlar Kaza yada hata Yapmasinlar diye ugrasiyorlar bunun onune gecmeye calisiyorlar ama ibneligine birakann komisyoncular varsa ahiniz Tutar zaten Ins Hepiniz Gecersiniz Verilen para az Dehil Başarilar …!


 4. 7815
  Emre

  Dün girdim direksiyon sınavına ve geçmişim hocam çok yardımcı oldu komisyonda çok iyiydi 2 haftaya ehliyetimi alıyorum :D


 5. 7816
  Demili

  Arkadaşlar direksiyon sınavına 8 ay önce girdim ama benim başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi.her yeri başarıyla gectim.paçöz karının biriyle kavşakta burun buruna geldik allahtan carpmadim durdum.acelesi var gerizekalinin.bide arabayı kavşakta durdurup arabadan indi benle ve hocalarla bi güzel kavgaya tutuştu ohhh.butun piskolojimin içine etti ama ben soğuk kanliligimi korudum ve arabayı stop bile ettirmedim yoluma devam ettim ehliyetimide başarıyla aldım manyak karı hataliydi çünkü şimdi trafikte vızır vızır geziyorum inşallah o pacozle birdaha karsilasirim


 6. 7817
  GÖKHAN

  21.01.2017 DE YANİ CUMARTESİ DREKSİYON SINAVIM VAR İNŞALLAH GECERİM


 7. 7818
  Mustafa

  Arkadaşlar bende 30 dk önce sınava girdim herşey normaldi aynamı,emniyet kemerimi,koltuğumuayrladım 1 vitese taktım gazı ayarlayamadım stopp etti hocalar iyiydi bişey demedi ama ben çok heycanlandım 25 metere geri gttim olmayacak yerde yine stoop ettirdim heycandan yine bişeyyy demediler devam et dedi park yap bide onu görelim dediler parkta felan sıkıntı yoktu arbayı sürerken hakimiyettiim çok iyiydi acaba geççtimi acill yardım edebilirmisiniz .


 8. 7819
  kelebek

  Ben de bugün girdim. Ve parkta takıldım. Hocalar müdahale ettiler sınav boyunca. Kafam karıştı vr heyecan yaptım. Çok çalış dediler olmadı. .onlar müdahale etmese belki heyecan yapmazdım..


 9. 7820
  Pinar

  Arkadaşlar bende bugün girdim ilk girişim ve çok iyi sürdüm iyi dediler bundan sonrada böyle sürmeye dikkat et falan dediler ama sonucum hala açıklanmadı geçtim herhalde inş:):)


 10. 7821
  Alp

  Sonucu hala açıklanmayan var mı? Sürücü kursunu arıyorum açmıyorlar


 11. 7822
  Tayfun

  21 Ocaktan sınava girdim komisyon üyeleri ve kurstan bi hoca ile beraber 4 kişi vardık bana motor bölümünden birde bagaj kısmından sorular sordular reflektörün kaç metreye konulacağını sordu bende o heyecanla bildiğim şeyi unuttum yalnış söyledim sonra bindik arabaya ama hep aklımda o an var acaba sırf ondan da bırakırlar mı diye neyse aynalarımı ayarladım emniyet kemerini taktım bana göstergedeki işaretlerin ne olduğunu biliyomusun diye sordu biliyorum dedim onlardan hiç soru sormadı tamam çalıştır aracı dedi çalıştırdım sonra sinyal verip çıktım baya bi sürdüm sana fren yap diyince ani fren yap dedi adam frene bas diyince asıldım frene ani fren çünki stop ettirmedim aracı güzeldi devam et dedi sonra 25 mt geri gelme yerine geldik orda da arabayı kaydırmadan stop ettirmeden arkadaki hoca gel gel az daha gel diye yardımcı oldu ve onuda tamamladım yardımcı olma sebebi yerdeki çizgiler silinmişti gözükmüyodu çünkü sonra bayağı bir ilerledim takip mesafesine uydum park etme yeri bomboş bunuda tamamlayalım dedi sonra tek seferde park ettim kaldırımla tekerlek arasında boşluk bıraktım eğer kaldırıma çok yakın olursa indiriyolar arabadan ;) En son ise başladığım noktaya geri geldim ordada park ettim aracı sonra kontağı kapattım el frenini çektim vitesi boşa aldım sonra bana seni haksız yere bırakırsak itiraz edermisin diye sordular bende haksız olursa ederim dedim ama yine siz iyisini bilirsiniz diyip alttan aldım sınavdan 1 saat sonrada kurstan telefon geldi tebrikler geçmişsin dedi çok mutlu oldum çünkü kurstan sadece benle bir kişi direksiyon sınavını vermiş geri kalanlar hep kalmışlar sınavdan.Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim acaba neler yapmam gerekiyor artık ? Kurs bana en geç cuma gününe kadar evrakların gelir dedi de.


 12. 7823
  Ahmet

  Ben parkuru tamamlayıp hayırlı olsun dediler umarım geçmişimdir


 13. 7824
  Yüksel

  Sonuçlar aciklanmadimi daha.


 14. 7825
  Serkan

  Eger stop ettiricem arabayi diye korkuyosaniz gaza biraz daha fazla basin araba bagirmaya baslayinca stop isi aradan kalkiyor bende bu gun girdim 22.01.2017 de tek seferde meb inkinden gectim ama hocalarim kiyak hocaydi mesela park ederken bana cok yardimci oldular Allah Hepsinden Razi olsun yoksa bende kalirdim birazcik şansli gunumdu heralde ama herkes icin diyorum acele etmeyin sakin bi sekilde yola odaklanin ve hayatta komisyon uyelerinin yuzune bakmayin sahsen bana oyle dediler bende size oyle diyorum kalan Arkadaşlar icin şunuda diyim HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK Dert etmeyin ikinci sinavda gecersiniz Insallah Herkeze hayirli gunler dilerim.


 15. 7826
  Mustafa

  Çok çok kolaydı yaşım 19 ilk kez girdim. 0 hata ile bitirdim.


 16. 7827
  GÖKHAN

  21.01.2017 DE GİRDİGİM DREKSİYON SINAVINDA BAŞARILI OLDUM GECTİM HERKEZE TŞK


 17. 7828
  Mehmet

  22 ocakta sinava girdim . Herseyi yaptim dort dortluk sadece yokusta debriyaji cok kaldirdin salak gibi geri gitmesin die durdu adam hemen calistir dedi ilk yaptigim gibi yapmadim gaza yuklendim surdum yolu tamamladim kurs hocam gectin dedi ama genede kurt düsüyo içime geçtim mi acaba yolu tamamladim adamlar birsey demedi sizce gecmismiyim arkadaşlar :)


 18. 7829
  Güney

  sonuçlar açıklanmış ben başarılı bulunmuşum ki ciddi bir kusurum yoktu kasmayın rahat olun, can güvenliğinizi tehlikeye atabilecek sürüşlerden uzak durun yeter) umarım siz de başarılı olmuşsunuzdur. bundan sonraki girecek arkadaşlara da darısı başınıza diyelim)


 19. 7830
  Burak

  Bende 22ocak pazar günü girdim a2 direksiyon sınavına 7 ocakta kaldım ve gerekcem geçerli olmasına Rağmen komisyon hatası %80+ benim hatam %40- gibi çünkü kurs kaskı kafama çok büyük geldiği için Görüşüm kapandı 8 cizerken ayak koydum (yapilan sınav alanı yagmurlu eğimli ve karlı bi yerdi) denge ile alakaliymis Fasa fiso bize başka yerde yapılacak diyip boktan bi yolda yapılıyor noldu kaldın. 22ocaktada tam puan alıp direksiyon sınavınini geçmek bana koydu cidden komisyon hatası buradan belli çünkü ben 7 ocaktan sonra hiç motora binmedim ve sorunsuz geçtim kendi kaskimla geçerken önceki komisyon üyesinden bi abiyi gördüm gelip kusura bakma dedi demekki cidden onlarda hata yapabiliyormus en zor beimki oldu zaten telsiz polis telsizi ile karıştı duyamadim araçtaki konuşmaları güzergah da bildiğim gibi gittim öndeki bi diğer kurs arabasi (B) yokuşta ani fren yapınca bende kaldım yokuşta motorla 2 kere debriyaj yokladim 3 de gaz verip hemen kalıtım oradan yoksa kalkamazdim on freni bıraktığım gibi arkaya gidiyordu motor arkadada bizim kurs aracı takipte olduğu için biraz sıkıntı yaşadım yokuşta sadece ama en azından tam puan ile geçtim motorda zaten kmh saati yoktu ondan hizi mi devirle vevitesle ayrliyarak gittim motor sorusunda biraz heyecan yaptığım için far ve lamba isimlerini karistirdim ondan sonra onu geçince zaten heyecan kalmadı ekimde yazildim ve bu cuma alicam dosyayı ama bu surucurandevu kısmi çok kotu randevu kalmamiski internette cevre illerde bile en yakin tarih 0?.03.2017 gibi oluyor başka şekilde alma şansımız varmı randevu almadan bilen abilerim varsa yazarsa bizde yarearlanalim yoksa İstanbul gidicem oradan alicam belgeyi direksiyon sınavına giren herkese geçmiş olsun giriceklere tavsiyem heyecan olmasın olursa da tepki vermeyin fazla direksiyon da iken kimseyle Konuşayım demeyin ne komisyon uyesi ile nede bir başkası bi anlık dalgınlık yaparsınız inersiniz araçtan 2.hak yok çünkü stop ettiğinizde sorsunlar soruları tekrar cevaplayin :)


 20. 7831
  Gokhan

  Tek seferde Doman ettim ilk okul öğrencisiyim hem A2 Hem b aldum araba kulanmayi bilmiyordum sadace motor tecuben vardi unun icin araba sormem de sikinti cikmadi ve gectuim Tek seferde mutluyum


 21. 7832
  Sibel

  Bugün girdim girmeden önce bütün yorumları okudum herkes karamsar bişeyler yazmıstı ilk direksiyon dersimde hoca sen arabayı kaldıramazsın bile dedi sonra kendıne güvenin olsun yeter hocam dedim ve iyi öğrendimm şükür bugün geçtim işallah isteyen herkes alır


 22. 7833
  Furkan

  Sınav zamanına kadar adam akıllı direksiyona çalışamadım özel nedenlerden dolayı direksiyon derslerimi 2 güne sığdırdım bütün dersleri 2 gün içerisinde girdim birde bana bayan eğitmen verdiler 14 saatlik dersimin 12 saatini bayan hoca ile aldım ve bana hiç bir şey katmadı sürekli derslerde direksiyona frene müdahale ediyordu resmen trafikten beni korkutur oldu neyse ki son 2 saatimi başka bir hocaya verdiler adam 2 saatte bir şeyler öğretti aradan 2 hafta sonra sınava girdim tabi bu 2 hafta boşlukta araba ile çalışamadım kendimi geliştiremedim sınava kalmak için gittim geçtim o son 2 saat çok iyi değerlendirdim herşeyden önce kalıcam diye gittim ve sitres yapmadım az da olsa sınava girmeden önce kendime güvendim. 2 Kural var arkadaşlar kendinize güvenin ve sitres yani heyecan yapmayın cidden geçersiniz.


 23. 7834
  Hasan gürsoy

  Direksiyon sınavı erime 25 dakika erken geldim ve direksiyon hocanın. Yanına gittim müfettişlere tanıştım gayet iyi ve güler yüzlü insanlardı 0 hatayla gectim


 24. 7835
  UstaBoxor

  bayan arkadaşlarımızın kalması çok daha büyük olasılık çünkü aşırı heyecan yapıyorlar ben tek sefer girdim tamamladım ve geçtim . ( 5 Subat ) :D :D :D


 25. 7836
  Burhan

  Ben bugün girdim geçtim çok şükür hocalarımın çok faydası oldu onlardan allah razı olsun komisyoncular çok iyiydi allah onlardan da razı olsun :)


Sayfa: « 1304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 [314]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş