18-19 Haziran Direksiyon Sınavı Sonuçları 2016

Sınav Sonuçları Yorum Yap

Direksiyon Sınavı

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

14 Mayıs 2016 Ehliyet sınav sonucunda 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde 4-5 Haziran, 11-12 Haziran ve kalanlar için 18-19 Haziran ile 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler. Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“18-19 Haziran Direksiyon Sınavı Sonuçları 2016” yazısına 7.779 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 [312]

 1. 7755
  Muharrem bayram

  Ben ikisini de tek seferde geçtim


 2. 7756
  Bilal cavuş

  Benbe


 3. 7757
  Murat

  Ben ikisinide tek seferde geçtim biraz zordu ama normal olan da bu her direksion tutana ehliyet verme devri geçti çok güzelll


 4. 7758
  öfkeli aday

  ya arkadaş park ederken stop ettim diye bırakılırmı insan ya..zaten çok yavaş gitmemiz gerekiyor usta şöför bile stop ettirebilir..bence diğer insanların haytını tehlikeye sokmayacak ve trafiği aksatmayacak şekilde araç kullanmak öncelik olmalı..sen 1 500 tl para yatır park ederken stop etti diye diye kal yuh yani


 5. 7759
  ugur

  11 hazirandaki sınava girdim ilk başta heyacanlıydım direksiyona geçene kadar ilk girişimdi tek seferde tek bir hata yapmadan geçtim.Size söyleyeceğim şu pratik yapmadan bu sınavdan geçmeniz imkansız öyle 7-8 ders alarak geçemezsiniz ben daha önce hiç araba kullanmamış biri olarak kursa yazıldım 15 ders aldım onun haricinde başka araçla pratik yaptım sınav günü isterse komisyonun en illeti gelsin farketmezdi benim için çünkü şiir gibi araba kullandım ve geçtim herşey sizde bitiyor işin özü pratik pratik ..


 6. 7760
  ehliyet sinavi

  bugun direksiyon sinavina girdim ve kaldim. park etmeyi sorunsuz bir sekilde yapmama ragmen sinyalleri vermeme ragmen yolun yarisinda indirdiler.
  isin ozu komisyon uyeleri ve surucu kursu para pesinde. baska bisi degil. birde kendi aralarinda sifreli konusuyorlar neymis alarm 180. bir komisyon uyesi digerine parktan cikinca alarm 180 dedi. akli sira indirecekte hangi sebepten oldugunu soylerken agiz birligi yapacaklar. salak salak triplere giriyolar 3 kurus icin.su ramazan gununde hakkimi helal etmiyorum.


 7. 7761
  ♡Hastetim♡

  Sürüşüm hatasız dubalarin arasına girdim gayet düzgün bi şekilde kaldırımla mesafe çok teker çizgide değil diye bıraktılar bukadarda olmazki aslında bizi indirip kendileri park yapıp göstermeleri laZım bakalım girebileceklermi eskiden bakkaldan alır gibi ehliyet verenler şimdi bize neler yaptırıyor bence dubalar kaldırılmalı yada o mesafe çok dikkate alınmamalı gitti 230 tl. :(


 8. 7762
  kutayçetin

  12 haziranda direksiyon sınavına girdim basladıgım yerde bitirdim fakat sonucuyla ilgili 1 bilgi elime gecmedi


 9. 7763
  İsmail düzgel

  Sınaf sonucumu öğrenmek istiyorum


 10. 7764
  İsmail düzgel

  Sonuç


 11. 7765
  aylin

  merhabalar.dıreksıyon sınavlarından kalan arkadaslar tum sucu komısyona yuklemısler ıclerını ferahlatmıslar lakın ıs ole degıl.kendınızle yuzlesın bıraz hatayı kendınızde arayın ve kabullenın kı hata sızdeydı bu yuzden kaldınız.5 mayısta yapılan elektronık sınavdan 100 alarak gecmeyı basardım.oncesınde 10 gun boyunca gecmıs cıkmıs soruları cozdum kursun verdıgı kıtabı kac kez okudum hatırlamıyorum sonuc 100.
  18 hazıranda dıreksıyon sınavına gırdım.0 hata ıle bıtırdım.puanlama olsaydı oda 100 olacaktı.oncesınde 12 saat kurstan dıreksıyon egıtımı aldım.her hafta sonu kendı aracımızla koy yollarında pratıkler yaptım.taslardan dubalar ınsa edıp calıstım.sonuc olarak ovguyle sınavı gecmeyı basardım.
  kalkıslarımda aracı sarsmadım sınyallerımı unutmadım dogru yerlerde dogru hamleler yaptım.rampa kalkısta 1 cm dahı gerı kacırmadım ustelık kavrama ıle deıl usta soforler gıbı debrıyajı bırakıp gaza basarak kalktım duz yolda kalkıs yapr gıbı.parkta kaldırıma 5 cm kala paralel parkı bıtırdım.komısyon baskanı ve dısardakı mufettıs gordugum en ıyı parktı dedıler.vıtes degısımlerınde sallamadım bagrıtmadım yuksek devırde arac kullanmadım.yanımdakı komısyon uyelerı gorebılıcenız en ıllet ınsanlardı.duz yolda yanımdakı frene basıyordu ven dejrıyaj yapıp fren ararken ayagımın altında bulamayımda ıstop etıreyım dıye dusundu belkıde cok sukur hepsını kıvrak zekamla savusturdum.sonuc gectım cunku ben ıyıydım komısyonn vıcdanına sıgınıp gırmedım o sınava.o gıcık ıkılı tum cabalarına ragmen benı bırakacak neden bulamadılar ve gectım.demem o kı kaldıysanız sız komısyonun elıne koz verdıgınız ıcındır.bosuna kımseyı suclayıp gunaha gırmeyın.


 12. 7766
  aylin devamı

  sınavda gordugums eylerı anlatıyorum sıze.kımse kızmasın gucenmesın.hız lımıtı 70 km olan yolda 4.vıteste 60-70 km arası gıtmek varken 2.vıteste 50 km ıle gıdenlerı gordum.sınav sonu komısyona kufredıp bılerek braktı dıye aglıyolardı.parkta arkamdakı aracı arkadakı dubalara carparken gordum.aractan ındırıldı ve komısyonla kavga etmeye basladı sankı cok guzel yapmısta komısyon bırakmıs.sınav esnasında onumde 3-4 kısı daha vardı sınav aracı trafık ısıkalrında durduk en ondekı 2 arac yesıl ısıkta kalkamadı stop ettı.3 kez yesıl yandı bız gecene kadar sımdı bu ınsanlar komısyona kufredıyolar haram olsun paramız bırakılar bzı dıye.gercekten hakkı yenenlerı tenzıh edıyorum.ama kalan 10 kısıden 9 u kendı hataları yuzunden kalıyor.hatasız parkuru bıtırdıgınızde kımse sızı bırakamaz.yanınızdakı usta egıtınız bu ıs ıcın orada unutmayın.sınav oncesı cok calısın prattık yapın.bana youtube da ızledıgım ılerı surus teknıklerı cok yardımcı oldu mesela park teknıklerı cm cm anlatılan bloglar var onları takıp edın aklınıza yazın.hata yapmayın gecersınız.benım onerebılecegım bı kac sey var.parkı rampayı duzgun yapar sınyal vermeyı unutmaazsanız buyuk ıhtımalle gecersınız.serı bı sekılde aracı durdugu yerden kaldıramıyorsanız parkı on numara 5 yıldızda yapsanız kalırsınız.sınava gırecelere basarılar.


 13. 7767
  mehmet

  Allah bu sistemi getirene lanett etsin milletin sesini çıkarmadan resmen soyuyorlar.böyle sisteme lanet olsun


 14. 7768
  Okan

  19 haziran direksiyon sinavini tek seferde sifir hatayla gectim dosyam hazirlandiginda kurstan habrr vericekler gidicem cikarttirmaya :)


 15. 7769
  Okan

  Ben Cok sukur 19 haziranda gectim suan dosyami bekliyorum benim hic hatam olmadi sifir sikintiyla gectim komisyoncularda iyiydi allah gecemeyen arkadaslarima sabir versin insallah gecersiniz


 16. 7770
  kubra61

  Merhabalar bende çok şükür geçtim direksiyon sınavını ilk girişimde ama öğrenmek istediğim sonraki süreç nasıl ne kadara mal olacak bize ehliyet bilgisi olan varmı? ??


 17. 7771
  Okan

  600 diyolar ama emin degilim yaniltmak gibi olmasin


 18. 7772
  ehliyet

  ya bırakın bu ıslerı beddua etmelerı falan araba calısırken hala calıstırmaya calısan arabayı kaldıramayan sılkeleyen 10 dakıkalık sınavda 7 km yolda ıstop ettırmeden gıdemeyen sınyal vermeyen sozum ona heyanlanmısta unutmus bız nıye unutmadık.rampada gerı kacıran park yapamayan adam zaten kalsın usta.gecemesın hıcbı zaman bızım trafık canavarına ıhtıyacımız yok.zamanında bakkaldan alır gıbı alınan ehlıyetler yuzunden ortalık kazadan gecılmıyodu.bakıyosun onundekı sınav aracı kırmızıda bı duruyo kaldırabılene askolsun.kac yesıl gecıyo.sımdı bu adam kaldı dıye komısyon suclu olemı hadı ordan.cok kolay bır sınav bılakıs cok daha fazla agırlastırılmalı.


 19. 7773
  ehliyet-2

  bunlar arabayı kaldıramıcak ama komısyon anlayıs gostercek cunku usta sofor degıl.
  stop ettırcek ama komısyon anlayıslı olcak cunku usta sofor degıl.
  park yapamıcak cunku bunlar usta degıl 2 hamle az efendım.gecenede 2 hamle dostum rahat ol.o yaptıysa snde yap.
  kırmızıda durunca yesılde mol mol kalacak serı bı skeılde kalkıs yapamıcak trafıgın ….. koyacak ama komısyon anlayıs gosterecek cunku usta degıl.
  bende gıdıyım acık kalp amelıyatı yapıyım ama herıf olurse anlayıs ıstıyorum cunku usta bır doktor degılım.
  altınızdakı akulu araba degıl.gercek 4 tekerı olan saatte 150 km hıza cıkabılen bır nevı 4 tekerlı tabut.tasımayı bılmıyosan o tabuta gırmıceksın.


 20. 7774
  Okan

  Arkadaslar 2016 da ehliyetini cikartip stajer olan arkadalarim varmi


 21. 7775
  Emre

  Duran araca sinyal verilir mi ?


 22. 7776
  Kuzey

  Köprüden sağ tarafa dondum sinyal verdim sağ şeritte duran tır vardı onu geçtim ama sinyal vermedim diye bıraktılar beni böyle birşey mümkün mu acaba ???


 23. 7777
  Hatice

  Arkadaşlar bende bu 18 Haziran da direksiyon sınavına girdim olayı size direk anlatıyorum yalanım yok şu mübarek ramazan günü Allah sorsun diyorum onlara Bn ilk araba kontrol Felan yapıp aracı hareket ettirdim sağ tarafımda araçlar park şeklinde durduğu için orta şeritte devam ettim hızım 30 geçmemesi gerekn bi yoldu bnde devam ettim sonra aynadan gördüm sol tarafımdan büyük kamyon geliyodı ve baya bi hız yapmıştı bnde hızımı 20 ye düşürüp orta şeritte yavaş bi şekilde gidiyordum yanımdaki komisyon üyesi direk direksiyonu tutup sağ tarafa dogru sürmeye başladı ama sağ tarafta da araçlar dolu oldugu için geri bıraktı direksiyonu ve bana sağ çek ve in dedi arkada oturan diger komisyon hocası ve benim kurs hocam dediler ki ama bayanın bi suçu yok neden insin dediler oda direksiyon hakimiyeti yok deyip Bni bıraktı ama Bn gayet iyi gidiyordum direksiyonu 9 çeyrek pozisyon da sürüyorum ama bıraktılar Bn hakkımı helal etmiyorum


 24. 7778
  merverecep

  Bende 14 mayista sinava girdim ve sadece bi hafta kala test cozdum tabiki gectim 18 hazirandada direksiyon sinavini sıfır sorunsuz geçtim yani tek seferde ikisinide gectim sinavdan gecip gecmediginizi kurs yerini arayip ogrenebiliyosunuz ama puanlama var mi yok mu bilmiyorum bilen varsa soyleyebilir mi ?


 25. 7779
  Okan

  Merverecep direksiyonda puanlama yok ya kaldin ya gectin diyolar


Sayfa: « 1302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 [312]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş