29-30 Kasım 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı 18 Ekim 2014 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 1-2 Kasım, 8-9 Kasım ve kalanlar için 15-16 Kasım ve 22-23 Kasım 2014 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“29-30 Kasım 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 349 yorum yapılmış:

Sayfa: « 14 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]

 1. 325
  mobidik

  ya herkes ögrendi mi sonucu ? arayarak mı ögrendiniz arkadaşlar bana ne mesaj geldi ne başka bir şey :S


 2. 326
  Relaxingen

  Bu Cumartesi günü bende direksyon sınavına gireceğim 13 senelik Şöförlüğüm var eğer ki bırakırlarsa beni bu sınavda haberlere çıkarız Adıyaman’da müfettişe öldüresiye dayak diye konuşmakla olmaz icraat lazım bu soysuz ibine evlatlarına ;)


 3. 327
  mobidik

  Arkadaşlar ancak bugun ogrenebildim geçmişim ben de. Bikaç defa trafik sıkışıklığından stop ettirmiştim ama komisyon üyeleri iyiydi gemmiş bulundum. Kurs yerindek hocayla konuştum komisyon uyelerine göre değişiyor dedi onlara biz karışamıyoruz adaya sınav suresinde tiyo versek bazıları bizi susturuyor bazıları da kendisi bile tiyo vercek kadar iyi oluyor dedi. Umarım sınava girecek arkadaşlara iyi komisyon üyeleri gelir ve hakkınız varsa geçersiniz. Darısı başınıza, Herkese başarılar..


 4. 328
  ibrahim

  komisyon üyelerine hak etmeyenlere aldıkları paralar haram olsun tamamen bizede panik atak biri çıktı ve ışıklarda korkudan frene basarak stop ettirdi ve bizi eledi işte hak hukuk tamamen efendilerin keyfine kalmış sen istediğin kadar güzel kullan kursiyerin moralini bozup hataya sevk ediyorlar marifetmiş gibi eliyorlar


 5. 329
  Can

  Evet ehliyetimizide aldik :D komisyon üyeleri cok iyidi adamlar cok yardımcı oldu ilk sınavda kalmiştim ikinci oldugu için iltimas gösterdiler yardımcı oldular stop felan etmeden gayet güzel kullandik önümüzdeki diğer sürücü lavukları nekadar yavaş gitse dibine girsekte sınavı başari ile geçtik 15 gün sonra sertifikamız gelicekmiş ordan emniyet v.s trafik ehliyeti aliyoruz

  yeni ehliyet alicak olanlara Allah kolaylık versin.. cok zor iş :D

  yazili sınav : 90
  direksiyon : 2. girişte aldim puani bilmiyorum :d


 6. 330
  hasan

  Bugün bende direksiyon sınavına 2. defa girdim.gayet iyi geçti sadecebir hatam oldu araç hareket halindeyken dur komutuyla durdum tekrar kalkışta vitesi 1′e almayı unuttum.başka hatam olmadı diyebilirim.sonuç olarak kaldığımı öğrendim.Ben bu eğiten hocalara vede teftiş komisyonuna hakkımı helal etmiyorum.sadece milleti sömürüyorlar.ödediğim herbir kuruş haram olsun diyorum hakka adalete göre iş yapmıyorlarbunların hesabını soracak merci yokmu yazıklar olsun.


 7. 331
  Deniz

  Benimde 2.Sinavimdi parkuru tek bi hatayl tamamladım fakat bitakmış lar tamamen hocaların insafina kalmış en ufak bir hsta yüzünden burakmalari çok saçma resmen somuruyorlar insanları yazık günah o kadar paraya haksız kazanç hu kadari çok fazla verdiğim paraları helal etmiyorum sistem tamamen berbat bence gerçi başımızda halkı somuren bi devlet varken bu beş para etmez hoca olan insanlar bizi sömürür tabi


 8. 332
  Cam

  Şahsen ben akp’i tutan birisiyim her seçimde ona oy veririm halki sömürmesi v.s değil bu başa kim geliyorsa orayı sömürür deniz kardeşim emin ol ama kimsede T.C bukadar yükseklere getiremedik oyüzden oy veriyorum elbet kızdıgım bir nokta var bazı şeyleri yapmiyorlar mesela bu komisyon olayı kalkmalı, daha nice şeyler var ama adam hangisi ile uğraşsın :(

  yapicakb irşey yok arkadaşlar cok dikkat etmeniz gerekiyor


 9. 333
  Köse

  Onlara verdiğim para haram olsun. kardeşim ehlıyetsiz tam 2yıl boyunca trafikte gezdim bu güne kadar tek birkere bile olsun kaza yapmadım benim gibilerinide bırakıyorlarsa bu hocalar onlara tek bir sozum var inş başka bir zamanda karşılaşırız …!


 10. 334
  Gül

  18 ekimde yazılı sınava girdim 15 kasımda direksiyon sinavina girdim ve rampada bir istopta bıraktılar bir şans daha vermediler yol boyunca çok iyi kullandigimi söylediler. Çok büyük adaletsizlik önümdeki sınav aracı kavşakta rahat 3 4 kere istop etmiştir komisyon üyesi ben şimdiye indirmistim dedi. Onların insafina kaldı bu ehliyet işi 2 . sine gireceğim onu da gecemezsem daha girmeyi düşünmüyorum araba sürme hevesi bırakmadılar.


 11. 335
  Can

  Komisyon meselesini kaldırmaları lazım adamlarin insafına kalmişsiniz arkadaşlar, adamda para kazanmak için yapiyor ilk seferde geçebilen varmi acaba


 12. 336
  rmurats

  Arkadaşlar bu direksiyon sinavi benim 3. girişimdi.İlkinde sinavda, öğrendiğim arabadan farkli bir araba gelince baya stop ettirdim.Cünkü hem heyecanliydim hemde arabanin depraji farkli gelmişti bana.İkincisinde ise 1 kere stop ettirdim ve çevre yolunda vites 3 teyken devir 26-27 oldu diye biraktilar.Fakat 3. sinavda gayet iyi sürmeme rağmen direksiyon hakimiyeti zayif ve viteslerde güçlük cekiyor diye biraktilar.
  Benim son iki sinavima giren sinav hocalarina hakkimi helal etmiyorum.Haram zikkim olsun.Hic vicdan kalmamis bunlarda.Ya 150 lira fazla almak icin biraktilar ya da sirf tipim hoşlarina gitmediler diye biraktilar.


 13. 337
  meltem

  Yaa herseyi cok güzel yap.tam bitmesine 100 metre kala kırmızı isikta arabanin onu yarim metre çıktı diye tamsm yandin inn inn diye bir bagirdi ne yapacagimi sasirdim.bu ne ya sanki 4 gozle hata yapmami bekliyomus.hakkimi yediyse zehir zikkim olsun


 14. 338
  elif

  Kanunsuz bir sistem. Benimle birlikte sınava giren bir kişi Rampada stop ettiriyor arabayı. Geç bir şey olmaz diyorlar.Arabayı sorunsuz sürdüm babamdan yemediğim azarı 3 tane müffettişten yedim. Parka gelince suratları asık hepsinin 3 ü bir taraftan bağırıyor park edecekken heyecana geldim,en azından biraz yardım etselerdi çok güzel park ederdim.babamla Trafikte dolaşıyorum sıkıntı yok,park ediyorum sıkıntı yok ama onların ortasında sıkıntı çok büyük. Tek tavsiyem onların karşısında ezik durmayın. Para kazanıcak kapıyız sonuçta.


 15. 339
  emirhan

  Arkadaslar 29 kaslmda direksiyon slnavlna girdim hic bi hatamda yoktu ama blraktllar bu serefsizler para icin yaplyolar allah belalarlnl versin serefsiz clkarcllarln


 16. 340
  Can

  ALLAH herkeze nasip etsin arkadaşlar biz aldık kurtulduk darısı sizin başınıza

  i.hizliresim.com/J7dLQ5.jpg

  sertifikamı bugün aldım yarında ücretleri v.s yatirip randevu alicagiz


 17. 341
  aysegül

  Sevgili Arkadaşlar; bu sıkıntıyı BİMER ‘e hep birlikte getirelim. Neymiş efendim Avrupa standatlrını yakalamışız. 1 yıl önce kuzenim Avrupa da kuzenm ehlyet aldı. Eğitışde otobanda 180 km/sa hız yaptırmışlar. evet biz de en fazla elliye çıkıyoruz. daha 3 üçte birini yakalamısız tebrikler


 18. 342
  özcan

  slm arkdaşlar bende herşeyi başarıyla bitirdim parkı kalkışı geri gelmeyi türü bitirib geldik tamam dediler ve gene bırakdılar allah bunların belalarını verecek elbet bir gun


 19. 343
  özcan

  ben buna haksızlık derim insan tabiki bi iki kereyle pilot olacak deyilya bışey yok direksiyonda 20 yılık şoförda bazen hatası olur


 20. 344
  özcan

  resmen ben hiç bir zaman hakımı helal etmiyecem onlara allah bir gun hakımım alır onlardan işalah diyeceğim bu kadar


 21. 345
  fatmaA

  Arkadaşlar en kötü durumda olan benim sanırım benim 200 metre kala ış8klardan kalkışa hazırlanırken araba stop etti ve kendi hatamda değildi bundan eminim herşey kusursuz olmasina rağmen komisyondaki hocanın kendi kızıda tek bir hatasından kaldığı için benden biraz intikam almış oldu. Bende sizlere katiliyorm hiç bir şekilde hakkimi helal etmiyorum.
  Artık bir daha ki sınavda güler yüzlü komisyonlarımz olurda alırz ehliyetimizi.:-)


 22. 346
  Mert

  öncelikle iyi günler bir sorum olcak, ben A2 ve B ehliyetine beraber yazıldım yazılı sınavı geçtim fakat 4.hakkıma kadar araba direksiyon sınavını geçemedim ve kaldım. A2 direksiyon sınavına girme hakkım var mı yoksa A2 hakkımda mı yandı?


 23. 347
  yasemin

  1. girişimde hersey cok guzeldı park alanına geldıgımde hıc yapmadığım seyı yaptım stop ettırdım heyecandan hemen ındırdıler.2.gişimde hersyı tam olarak yaptım sorunsuz aracı başladığım yere getırdım ama ertesı gun ogrendım kı bırakmışlar hata olarak da sınyal vermemısım bole bısey var mı yaa çıldırdım ama elımızde hıc bırsey gelmiyor.ıtıraz hakkımız olması gerekiyor yetkılıler bunları artık gormelı komısyon ve meb hocaların keyfıne bırakılmalı sonuç :( bugun 3. hakkımı kullanıcagım umarım hayırlı sonuç olur herkes ıcın Allah ım fesat düşünen art nıyetlı komisyondan bızlerı korusun yardımcımız olsun …..


 24. 348
  kartaliçe

  benimde bugün ikinci girişimdi ilk girişimde her şeyi yapmıştım 2 dk sonra sınavım bitecekti ki ışıkların 2.sinden geçerken farkedemedim tam ben dönerken yanmış ışık tabi sınav bitti heyecanıyla ve çok kalabalık olması nedeniyle böyle bir hatam oldu kaldım.Her şey iyiydi fakat talihsizlik diye yorum yapmış arkadaki komisyon üyesi..Bugün ise ilk olan komisyonun aksine şeker gibi insanlardı ve yapmadığım şeyi yaptım rampada stop ettirdim 2 kez :( heyecanıma yeniden yenik düştüm komisyon iyi karşıladı ama müfettişe kalıyor iş dediler,yine illa bir talihsizlik olacak ya sınav bitimine yaklaşık olan yerde çukurlu yol vardı su dolmuş resmen gölet olmuştu yanımdaki komisyon çukura düşmeyelim sola geçelim dedi sol yanımdan da kamyon dönüyodu o sırada sağıma geçmiş olacak ki aynaya baktığımda sola geçerken birden başka arabayı yanımda buldum o kadar hızlı geldi ki bende panik yapmadan hafif sağa kaydım yanımdaki komisyon bile şaşırdı nasıl geldi bu diye, kaldırıma sürttü sanırım brodway bir araba ama önü pert olmuş önceden kaza yapmış zaten komisyon devam et diyince ettim sonra sağımdan gaza basmış geçiyodu geçerkende baya bir korna çaldı o sırada komisyonda adama bağırdı yaptığın kazayı bize ödeteceksin herhalde görmüyolar mı sınav aracı bu diyerek..yanımdaki komisyon moralimi bozmamak için mi bilmiyorum stop olayından sonra iyi kullanıyorsun elin hızlı ben arabada çok rahatım şu an ileride iyi sürücü olursun dedi belkide kaldım bi teselli olabilirdi; gerçekten bilemiyorum geri geri gidişimde de istediğimiz aslında bu dediler parkta da sorun olmadı en çok korktuğum parktı..Sınav bitince de kurs hocasına oradaki görevli sormuş nasıldı diye iyiydi demiş ailem oradaydı duymuş,arkadaki komisyonda indi sohbet etti bizimle hız iyi değil dikkatli ol ileride filan diye uyardı o araba konusunda da seninde hocanında hatasıydı bırak düşseydi çukura tamam yanındaki hocan sana kıyamadı düşme diye ama bu durumlarda arabayı düşünmeyeceksin pazartesi sonucunu öğrenirsin dedibende gerçekten görmedim ama çok haklısınız dedim çünkü o adam bize o hızla kesin vururdu eğer kendi fren yapmasaydı bende sağa kaçmasaydım,,geçtim mi kaldım mı şüpheli :( siz siz olun heyecan yapmamaya çalışın kaybetmenin sebebi tamamen heyecan..hele de komisyon iyiyse bunu çok iyi değerlendirin sohbet ediyolar zaten espri bile yaptılar başka sürücü kursunun arabasını gördüler az önce bunlar bizim park yerimizi kaptılar geçelim şunları hatta inip bi konuşalım bana da gelir misin sende diye güldüler her şey çok güzeldi de rampada o stoplar olmasaydı..daha dik rampada bile kaldırabilirken o hatayı yapmak çok üzdü beni :(


 25. 349
  Şule

  Dün bende 2.sınavıma girdim ve durma kalkmada yanımda oturan korkak komisyon birden frene bastı bu sebebten beni bırakırlarsa eğer gidip o komisyonu şikayet edicem.Adam hem korkuyor hemde yanıma oturuyor korkuyorlarsa eğer binmesinler arabaya bizide heycan yaptırıyorlar araba sollayacam sinyal veriyorum arkada araba yok 10defa arkaya dönüp baktı ve beni strese soktu yarın sonuçlarda belli olacak herşey kaderimiz resmen bunların elinde yazıklar olsun hepsinede.


Sayfa: « 14 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş