1-2 Mart 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı8 Şubat 2014 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 22-23 Şubat, 1-2 Mart ve kalanlar için 8-9 Mart ve 15-16 Mart 2014 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“1-2 Mart 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 226 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]

 1. 202
  Enes

  Ya 6-7 temmuz demiişlerdi sınava.Sonra 27 temmuz dediler .Şimdi ise 4 agustos bu nedir ya .Bunlar yuzunden 2 tane uçak bileti degiştirdim.Çoçuk oyuncagımı bu !!


 2. 203
  seher

  bugun direksiyon sınavına girdim bütün kurallara uydum herşey cok güzeldi sadece 2 kere stop ettirdim hani 100 uzerinden puanlama yapılacaktı bizde öyle bişey olmadı sadece başarılı basarısız olarak belirtiyorlarmış ve sonuç kaldım :( (


 3. 204
  Fatih

  Sonuçlar nerede yayınlanıyor peki


 4. 205
  Özgür Güler

  Bende şimdi girdim direksiyona 3 4 ağustos. Arabayı kaldırdım hiç stop ettirmedim sinyallerimi düzgün verdim geri geri’de park ettim arabayı. 3. vites’e hiç takmadım acaba kalırmıyım


 5. 206
  esra

  bende bugün girdim sınava yeni sistemetabi olduğumuzdan 100 üzerinden puanlama yok sadece başarılı yada başarısız olarak belirtiliyor sınav sonucunuda kursunuzdan öğrenebilirsiniz ve kesinlikle 30 dakika araba sürdürüyorlar ve çok zorluyolar yoldaki trafik levhalarını,arabadaki klima düğmesine kadar sordular ve yolda giderken birden vites küçülttürüyorlar ve küçültürken ne yapman gerektiğini dahi sordular ben geçtim sınavdan umarım hak eden herkez geçer


 6. 207
  okan

  merhaba ben direksiyon sınavını geçtiç 15 gün sonra sertifikayı alıcam acaba emniyet masrafları toplam kaç para net bi bilgi veren yok emniyet masrafları komple ne kadar.


 7. 208
  berna

  Okan bey toplamda 440 tl oduyosunuz nezaman girdiniz direksiyon sinavina ben 4 agustosta girdim daha sertifika gelmemis kursa


 8. 209
  Çilekeş Vatandaş

  DİREKSİYON SINAVI PUANLAMA CETVELİNİ DÜZENLEYEN ARKADAŞ ARTIK SİSTEM DEĞİŞTİ ÖYLE BİR PUANLAMA SİSTEMİ YOK 2 AŞAMADAN OLUŞAN SINAVDA CİDDİ HATALARDAN BİR KEZ,BASİT HATALARDAN 2 KEZ YAPINCA DİREK KALIYORSUNUZ…KISACA ARTIK EHLİYET SINAVLARI ÇOK ZOR.


 9. 210
  amaaann

  bende bugün girdim 2kadın vardı şansıma ve önde oturan meymenetsiz daha arabay çalıştırmadan öndeki direğe çarpma dedi aldırmadım ama bissürü şeye karıştı en en sonunda çenesiyle u dönüşü olan yerden kalktım ve dur dedi sonra bezmiş olcamki bir daha arabayı çalıştıramadım ve hemen hoca geçti yerime …stop ettirdimmi tamamm…birde sizin yanınada buluna kişiyede bağlı arkadaki daha genç bir hanımdı o daha anlayışlı duruyordu.lakin öndeki meymenetsiz ve yaşlıydı


 10. 211
  sebahat

  selam arkadaşlar ben 2. direksiyon sınavına girdim ilkinde meymeletsizler vardı 2. dede hiç yapmadığım istop ettirme olayını 5 kez yaptım bi güzel viteste sıkıntı vardı ve debriyaja basılı olmasına rağmen vitessin dişlilerinden bir türlü toparlıyamadım inanılmaz heyecan yapıyorum normalde arç kullanıyorum fakat sınav stresinden beynip uyuşup ayaklarım titriyor ne yapcam bilmem 2.heyet inanılmaz derece iyiydi ama tek hata kabul etmiyor ve geçirmiyorlar kesinlikle


 11. 212
  merve

  bende girdim ehliyet sınavından 90 aldım direksiyondan kaldım. yıllardır araba kullanıyordum adamlar neyimi beğenmediler bilmiyorum birşeyde söylemediler çok saçma bari hatamızı söylesinler…


 12. 213
  yunusemre

  Arkadaşlar cumartesi günü direksiyon sınavına gireceğim. Arkadaşım 3 kere stop ettirdiği halde geçtiğini söylüyor ama bu komisyona göre değişir mi ? Püf noktaları söyler misiniz. Teşekkürler


 13. 214
  sersefil

  bizde 4 kişi gecmiş birisi torpilliydi kızın babası arkadaki meymenetsizle gizlice konuştu ve kızım size emanet gibi laflar etti birbirlerine gülümseyerek ayrıldılar oda acemiydi bizle egitim aldı sonuç geçmiş o adama yazıklar olsun bide kurs yeterli eğitm vermedi yeni sistem bizde yok dendi sınav günu tamamen şok olduk onlarada aldıkları para haketmeleri temennilermle


 14. 215
  3D Oyuncu

  Hocam çok saolun bende direksiyon sınavına gireceğimde çok yardımcı oldunuz.


 15. 216
  ayşe

  teşekkürler


 16. 217
  gizem

  neden sen ayşa


 17. 218
  fado

  ii


 18. 219
  fado

  arkadaşlar ben bu gün girdim yazılıdan 92 almıştım direksiyonda iyi geçti hacalarda iyiydi hiç stop ettirmedim yokuşta aracı kaydırmadan kaldırdım u dönüşü ve geri gitmede fena değildi geri parkta öndekş dubaya hafif dokundum sonuçlar pazartesiymiş şansım nedir sizce meraktan iki gün uyumam artık


 19. 220
  can

  ben sıanavı yüksek puanla geçtim direksiyon sınavında tam duracağım sırada yandaki arabaya fazla yaklaştım hafif aynasına vurdum…geçermiyim sizce


 20. 221
  ege

  arkadaslar ben 8subattaki direksiyon sınavında aracı önümdeki aracın hatası yuzunden 2 kez stop ettirdim.onun dısında hic hatam olmadı ve gectim.genel olarak direksiyon hakimiyetine cok onem veriyorlar ve rahat olmanız gerek.kısacası onemli olan 3 nokta var hakimiyet,rahatlık ve sorunsuz park.bu 3ü düzgün oldugu sürece kalma ihtimaliniz yok :)


 21. 222
  ufukk

  sınavdan yeni çıktım 2 istop ettirdim el frenini indirmeyi unuttum kaldık heralde :D


 22. 223
  Ken

  Ben kaldım. Ama daha önce ömrü hayatımda kurs dışında araba kullanmamış ve arabaya yabancıydım. Snıva heyecanı da cabası. Bu yüzden sınav hocalarının camın buğusunu neyle çözersin sorusuna biraz apaşıp kaldım, kursun hocalarının araba içi bütün her şeyi göstermesi gerek bizlere. Dikiz aynasındaki polarize güneşi önleyen camı da soruyorlar ki varlığından bile habersizim. Müfettiş kolay memnun olmayan biri, ama bu bizleri mükemmel yapacak ise ne ala. Yokuş aşağı dururken aracı hangi viteste park ettirirsin diyor geri viteste dersiniz. Geri hiç dur kalk yapmamıştım yokuyukarı geri geri stop ettirdim iki kere. Şu debriyaj var ya ne saçma bir icat. Otomatik ile çalıştırsalar sınavı herkes geçer.


 23. 224
  Ken

  Bu arada biliyorsunuz ehlyetimiz olmadan hiç bir yerde özel direksiyon dersi verilmiyor. Konu komşu da düz vitesi olup size arabasını emanet edip pratik yaptırmamış ise işiniz kursun size ayırdığı zamana kalıyor. Toplamda 3 ila 5 saat arası bir zamanda 5+6 derse bölerek sınava kadar başarılı bir sürücü olmanız tabii ki mucize olur. Müfettişler size profesyonel sürücü gibi imtihan çekmesi abes ve yanlış Sonuçta kursun arabalarının da durumu vahim, araba ne kadar yeni model ve kaliteli sürüşünüz de bir o kadar kolay ve başarılı oluyor. Malum sınava kursta kullandığınız araba ile çıkma şartı var o araba da kötü ise işiniz harbi zor. Kursun bu konuda çok büyük yükümlülüğü oluyor, öğrenci iyi bile olsa araba işi bozabiliyor. Bir de sınav esnasında gerçekten trafik soruları sorulduğunu bilmiyordum, 96 aldığım yazılı sınavıdaki sorulara heyecandan tek bir şey söyleyemiyorsunuz sonuçta sözlü sınav yapıldığı için sözel cevap verirken şaşırıyorsunuz. Test doldurmak ile sözel cevap vermek üstelik amatör bir sürücü olarak yola mı bakayım birine mi cevap vereyim derken kaza yapmanız ve hata yapmanız muhtemel. Sürücü ile konuşulmasını doğru bulmuyorum müfettişlerin. Sürücü araba kullanırken bunlara cevap vermeme hakkına sahip bana göre. Sürüyorum yola konsantreyim diyebilir.


 24. 225
  İsocukk02

  Çok şükür sınava girmek bugün nasip oldu. Sınav 10.55′teydi. İzmir Osmangazi mahallesi güzergahındaydı. Kalktım yürüyerek gittim sınav yerine yarım saat önceden. Benden önce çıkan abla 10 dakika sonra gelmesin mi haliyle beni bir telaş sardı. Neyse komisyon üyeleriyle orda taburelerde sınav saatini bekledik.muhabbetbettik heyecanımı yendim biraz Allah razı olsun komisyon üyeleri çok iyi insanlardı sınavda sadece bir dik yokuşta kamyonet çıkınca istop ettirdim onun dışında hatam yoktu hatta erken bitti biraz daha turladık pazartesi açıklancakmış. İnşallah geçiyorum. Size de başarılar diliyorum çok kasmayın kendinizi ders alıyomuş gibi farzedin. Burdan Mehmet ve Hüseyin hocama İzzet ve Şahin abiye ve Kır saçlı müfettişe şükranlarımı sunuyorum :) )


 25. 226
  iht

  ben 5 nisanda direksiyona girdim. aynalar, kemer felan hepsini kontrol ettim kalkışı güzel yaptım. rampaya gelince 2 defa istop etti araba (şunuda belirteyim eğitimde verdikleri araçla sınavda verdikleri araç aynı değil). Ney se 3. de kalktım. Sinyal verişler vites atışlar direksiyon hakimiyetim gayet güzeldi. Park alanına yaklaştım önümde bi midibüs vardı. Müfettiş bekle o park etsin öyle sen gir dedi. Midibüs çıktı gitti bende aksilik kaldırıma çok yaklaştım. Aracı kaldırırken sağ tarafa dikkat etmedim. Kaldırıma çıkıp indik. Sağ kapılar hafif içeri girdi :( Benim napmam lazım


Sayfa: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş