18-19 Haziran 2016 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı 14 Mayıs 2016 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 4-5 Haziran, 11-12 Haziran ve kalanlar için 18-19 Haziran, 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“18-19 Haziran 2016 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 653 yorum yapılmış:

Sayfa: « 117 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27]

 1. 629
  Orhan

  Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,
  Sınava girmemiş veya kalan arkadaşlarıma birkaç şey söylemek istedim yorumları okudum herkes sistemden şikayetçi evet direksiyon sınavları zor ilk defa aracı kursta kullanacak bi insan için zor ama şunu unutmayın herşey sizde bitiyor çok soguk kanlı olmalısınız ve asla heyecan yapmayın ben bugün sınava girdim komisyon üyelerinden arkada oturanı çok alaycı gıcık biriydi sürekli benimle alay etti verdigim cevaplara güldü (aklınca sabrımı deniyor) sabır ettim yanımdaki komisyon üyesi gayet iyi biriydi o benim heyecanımı almak için benimle muhabbet etti gayette iyi geldi cok iyi anlaştık evet sınava gelelim başladık sınava araca bindik heyecan dorukta araç içinde sorular soruldu far klima vs.. Sonra verdim sinyalimi cıktım yola geri gelme falan herşey çok iyi kavşağa geldik yanımdaki hocam geçme dedi arkadaki komisyon üyesi bas lan gaza hadi geçsene diye bi tabirde bulundu yanımdaki hocam beni dinle dedi geçme bekle sonra geç iznini verdi ama o ara heyecan yaptım stop ettim yanıkdaki hocam cok iyi motive etti ama beni sıkıntı yok devam edelim stres yapma dedi sonra o unuttum hemen o anı ani fren park vs. Herşeyimi cok beğendi hocam vaktimiz cok bol yavas yavas gidelim dedi ve sonunda sınavı bitirdik 5-6 dk araç içinde bekledim en son hocam in arabadan şimdi git sevdiklerine tatlı ısmarla dedi o an anladım zaten geçtigimi cok güzel bi deneyim kazanmak çok güzel bi duygu allah herkese nasip etsin inşallah herkes başarır azim ve hırs heyecan panik yok stres yok sakin olun cidden gerisi oluyor asla ümidinizi kaybetmeyin onlarfa birer insan sonucta bi tek ben geçmiştim bizim sınavımızda diğer aday iki arkadaşım kalmıştı olsun dediler onlarda beni tebrik etti bende onlara tekrar şans diledim güzel bi anıydı benim için diğer girecek olan adaylara başarılar dilerim :)


 2. 630
  Fatma yazıcı

  Arkadaşlar bende bugun çok üzgünüm saatler ileri alınmış 11 de sınavım kurstan uyarmadılar saat 11 i beş geçe beni arıyolar fatma hanım sınava giremiyceksın eşim hemen 5 dakkaya götürdü saat 11 i 10 geçiyodu bitürlü kabül etmediler hepsi viçdansız sırf para için bırakıyolar bu kadar viçdansızlık olmaz 10 dakıka geç kaldım diye sinava giremedim kurslarda suçlu komisyoncularda ikisi sanki işbirligi yapmış


 3. 631
  Eda keserbi

  Bugün bende direksiyon sınavına girdim hersey güzel gidiyor tam kalkış mesafeme çok az süre kalınca hoca hemen inin lütfen dedi. Ve sebepte şu. Ani duruş ta arabayi istop ettirmem. Bunu şuanda usta yıllardır araba kullanan Şoförler de yapıyor. Ve ani durma anında araba tabikide istop edilebilir. Bu sizce duzeltilmeyecek birseymidir. Kurallara uyuluyorsa ve yol boyunca hiçbir uyarı almiyorsam. Sizce bu normalmidir. Bu ülkede illa torpil mi çevrilmesi lazım. soruyorum size. Ve ben denetimci o bayandan şikayetçi olmak istiyorum. denetimci kadın hicmi hata yapmiyordur. Çokmu usta sofordur. Asla. Benim egiticimdir tecrübeli olan o sadece eline dosya alıp sadece sağa sola baktı ama tek bi hatadan gıcık kaptı. Bukadar suratsiz ve bukadar aşık süratli bir gözlemci görmedim bu sansta bana vurdu. O bayandan nasıl şikayetçi olabilirim hukuksal yönden


 4. 632
  sdfsda

  Bugün girdim ve kursu aradım 100 almışım kurs parasını falan vermiyorlar mı ya


 5. 633
  nihat

  arkadaşlar ben bugün otobüs sınıfı için(D) direksiyon sınavına girdim hocalar gayet düzgün ve anlayışlı kişilerdi park esnasında 5 10 cm lik bi hatama rağmen hata sayılabilecek bi durum değilim değil dediler çünkü düğer kurallara uymam olacakkı ( kavşak kurallarına özellikle ışıklarda hata kabul edilemez gectiğime kanat getirmişler hem adana erkan sürücü kursu direksiyon hocalarına hemde denetmen hocalarına teşekkür ediyorum


 6. 634
  vefa

  Arkadaslar gercektende direksiyon sinavinda hepimizin kandirildigini dusunuyorum.cunku puanlama sistemi diye bisey var yani dubaya fazla yanastrdin yada arabayi stop ettin vs. Hepsi bahane Bunlarda yapilan hataya gore puan kirilir ama mufettislerin yasal olmayan yaptiklari sey tek bi hatada 30 puandan fazla puan kirmalaridir.yani sonuc olarak hepimiz sömürüluyoruz.milletin hakkini yiyorlar.buna izin verilmemeli diye dusunuyorum


 7. 635
  HAKAN

  komisyoncu hakan bey Trafik kurlarından ve ölümlerden bahsetmişiniz doğrudur ve katılıyorum ama iş parketme olunca insanda düşünmesi gerekiyor park etmede çizgiyle arsında 5 santim bile olmayan bir aracın nasıl olur da trafikte insanların can ve mal güvenliğini zarar vermiş oluruz bu hangi kuraldır hangi yasadır bana söylermisin ben genede hakkımı ellal etmiyorum cünkü türkiyenin hangi sokağında böyle cizgiler varki ona göre hareket edelim diyelim cizgi tam arabanın altına alamadık trafik polisi gelip aracını beş cm yanlış parketmişin ceza yazıyorum diyen bir trafik polisinle karşılaşan varsa bana allah aşkına söylesin bukadar insan haksızlıktan bahsediyor siz yok diyonuz biz cünkü aptalız siz aklılsınız


 8. 636
  Elıfım

  Ben gecen sene aldım İlk sınavda ve Puanlama yoktu gectı kaldı vardı sımdı puanlama cıkmıs allah yardım etsin adaylara bende park yaparken komisyondan hoca arabadan inip parkımı takıp etmisti o an cok heyecanlanmstm kı allahtan bakarmsm. .


 9. 637
  fatih

  Len adam ikinci viteste kirki bile gecmedim yuksek devir araba kullanmisim nerden kaldiriim diye onu dusumuyorlar insaallah onlarada allah ayni duyguyu tattirsin


 10. 638
  betül

  Bu sabah girdim sınava araç içini,motor içini herşeyi bildim rampada stop ettirmedim. Parka geldi sıra 2tane donuk suratlı komisyoncu geldi şansıma birde kurs öğretmenim vardı. Parkı sıkıntısız yaptım öndeki dubaya vurmadan daha kolay çıkmaktı aklımdaki arabayı hafif geri alıp öyle çıkmak istedim fakat teker kaldırıma değdi diye yaktılar sınavımı. Adil olmadığını söyledim kurs hocamda ikna etmeye çalıştı fakat kabul etmediler.kurs hocalarım çok beğeniyolardı derslerde hiç sıkıntı yaşamıyordum trafiğe çıktım bi kaç kez trafikte de sorun yaşamadım. Ama lanet gelsin komisyoncu mudur ne zıkkımdır onlara teker kaldırıma değdi diye yaktılar sınavımı gerçekten sömürülüyoruz. Tölerans tanılabilecek bir durumdu bakın hata bile demiyorum amacım sadece biraz daha geri alıp daha kolay çıkmaktı oldugum gibi çıkmaya çalışsaydım öndeki dubaya vurma ihtimalim daha yüksekti bu daha gözle görülür bir hata olacaktı heyecandan biraz öne gidip geri gelmek aklıma gelmedi ve insafsızlar yaktılar. Bence bu durum için bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum. Hata olarak görmüyorum bu durumu bence tölerans gösterilebilecek bir şeydi. En zoruma giden de bu hata sayılmayacak bir şey yüzünden indirdiler araçtan. Vicdansızlığın resmi yani bildiğiniz. Gerçekten bu insanlar dinlerini imanlarını paraya satarlar onu anlamış bulundum. İnsanların emekleri bu kadar sudan şeyler yüzünden silip atılacak kadar basit değil olamaz. Sonuçta burda bir emek söz konusu. Yeniden yatıralacak olan para da cabası tabii..
  Sisteminiz yerin dibine batsın. Hakkımızı yiyenlerden allah hesabını sorsun inşallah


 11. 639
  kokoş

  merhaba bende bugun direksiyon sınavına girdim bana göre hiç hatam yoksu 35 dk tamamladım indim umarım geçmişimdir ama beninm otomatik vitesti anladıgım kadarıyla viteslilerin zormuş..herkese bol şans..


 12. 640
  Yasemin

  Bende bugün bu stresli durumu atlattım kavşağa yaklaşırken bir sorun yaşadım az kalsın içten dönüyordum hataya meyil ettim diyelim


 13. 641
  Yasemin

  Bende bugün bu stresli durumu atlattım kavşağa yaklaşırken bir sorun yaşadım az kalsın içten dönüyordum hataya meyil ettim diyelim


 14. 642
  Yasemin

  Diyorlarki eğer sizi araçtan indirmediyseler tama demektir bu doğrumu daha önce girenler yorum yapın


 15. 643
  Esat

  Ben dün sınava girdim araca bindikten 10 dk sonra bi hata yaptım ve çek sag in aşaga dedi hoca ve kaldım.Araçtan indirmezlerse büyük ihtimal geçtin demektir


 16. 644
  Seda

  Bende dün girdim sınava sıkıntı olan yerleri sikintisiz geçtim fakat ufak tefek bi kaç hatam oldu acaba geçmiş miyimdir meraktan catlicam yaaa yarın belli olacak mış


 17. 645
  CARPEDİEM

  Dünkü sınavın kursiyerlerinndendim.Sınavda yanınıza oturan müfettiş te farkediyo tabiki ama herşey sizde bitiyo en önemli etken heyecan.Yanlışıda bu yüzden yapıyoruz hatayıda sınavdan önceki gece heyecan dan gözümü kırpmadım sabaha kadar ve hiç uyumadan kalktım gittim sınav yerine.Diğer sınava giren kişiler geldiçe onları stresli görüncce dha çok korkmya başladım.Başlayalım dedi benim ayaklar başladı titremeye bindim araca gözlerimi kapadım kafama başka bi olay soktum o anı o sınavı bi senaryoya çevirdim kafamda burdaki insanlar gerçek değil şuan olanlar gerçek değil dedim sınav başladı ve heyecan denen hiçbirşey kalmadı.İlk ışıklarda bir kere stop ettim tekrar kapadım gözlerimi yine aynı şeyleri düşündüm yanımdaki bişeyler söylesede duymuyodum geri geri 25 metreyi yokuşta kalkışı parkı kusursuz yaptım bitiş noktasına gittim ve yaşandı bitti dedim.Geçmiş olsun dedi indim araçtan sınava yanımda beni çalıştıran değilde farklı bir hoca vardı çok iyi araç kullanıyosun daha önce kullandığın belli dedi.Daha önce kullanmadım deyip elini sıkıp devam ettim.SOnuç başarılı…Uzun lafın kısası herşeyi kafada bitirmeniz gerekiyo


 18. 646
  Canan

  Ben 12 ve 24 haziranda direksiyon sinavina girdim ama benim evde arabam ve yanimda söför olan esim oldugu taktirde sinavi gecemiyorum yeni evlendim 3ay oldu simdi sinavdan gecemediyim icin bana yardimci olmuyor cunkü heyecan yapiyorum ve silyallerde.unutuyor yada yannis yöne yapiyorum ve kaliyorum artik esimde girme her seferinde kaliyorsun diyor cünkü cok pahali 2.10 tl veriyoruz acaba gercekten o kadarmidir ben zaten teoriktede en sonunda aldim 80 tl odedim 3 kez esimde artik daraldi girmemi istemiyor brn normelde kullaniyotum ama ehliyetsiz kullanmak istemiyorum nasilsa araba var ben bu nu kullanacagim neden yardimci olmuyorlar acaba bayan oldugumuz icinmi?…….


 19. 647
  bursa yıldırım

  Dun direksiyon sinavina girdim. Basladigim noktaya kadar ufak tefek hatalarla geldim. Aractan indirmediler. Kurs hocasi tamam bitti dedi. 2 haftaya kurstan dosyani al dedi. Gectim mi yani. Müfettişler birsey soylemedi olumlu olumsuz. Ne zaman belli olur sonuç bilen varmı


 20. 648
  Burak

  Yaa arkadaşlar ben b ehliyete yazılıcam sadece. Direksiyon sınavına giricem ama anlamadığım şey bu temmuz 30 doğumluyum ağustos 1 de yazıl 29 da direksiyona girersin diyolar daha erkene çekme şansımız yokmu acaba Bi bilgisi olan


 21. 649
  serdar y.

  16 TEMMUZ SINAVI ERTELENDI. BEN B SINIFINA EK A2 ALACAGIM SINAVDAN MUAFIM. DIREKSIYON SINAVIDA ERTELENDIMI PEKI.


 22. 650
  Guven

  Motorsiklet ile iki defa göbek isiklarda stop ettim bu kaç puanimi kurar ve hoca elindeki formu doldurmadan basarisiz yazdi puanlama sonucunda forum sonunada basarili yazdi ne demek bu simdi.


 23. 651
  Nur

  Yeni gelen yasayla oldukça büyük haksızlığa uğruyoruz bence bir kampanya başlatmalıyız madem puanlama sistemi var ne demek taşa değdin kaldın sen puanımı söyle 2 3 yıllık ehliyeti olan ama halen araç park edemeyen insanlar var sesimizi duyurmak için imza kampanyası şart


 24. 652
  Aycan

  Direksiyon sinavinda ilk önce araba dışı mi tanıtılıyor yoksa direk arac içi mi


 25. 653
  Aycan

  Direksiyon sinavinda ilk önce araba dışı mi tanıtılıyor yoksa direk arac içi mi bilgisi olanlar????


Sayfa: « 117 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş