28-29 Kasım 2015 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı 10 Ekim 2015 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 7-8 Kasım, 14-15 Kasım ve kalanlar için 21-22 Kasım ve 28-29 Kasım 2015 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“28-29 Kasım 2015 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 597 yorum yapılmış:

Sayfa: « 114 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24]

 1. 573
  sena

  Benim ikinci girisimdi iki gun once herseyi yaptim arabadan indirmediler bile sadece cok heycanliydim elim ayagim ttriyordu ama heycanm hata yaptrmadigi hlade bana aksam aradgmda basarisiz oldugmu soylediler bu nasil adalet


 2. 574
  Phenomenal

  Gencler bugun ilk kez direksiyon sinavina girdim normalde herkes bilir benim mukemmel bir sofor oldugumu ancak geri geri gelmek icin durdum onum arkam heryerim araba dolu sonra o komisyonun sansari dedi ki gel gel arkaya arkadaki cikiyor dedi bende gittim tekerin ucu hafif sekide kalldirima surttu sansar dediki in hocam siz gecin dedi sinirlendim dogal olarak ama bisey demedim kismet ben ki carsinin ortasunda daracik yere araba ssokan adamim ama isime karisdilar


 3. 575
  Tasci

  Bende suan 3.sinavi bekliyor ilk 2 sinavdan kaldim . ve ne ironiktirki 2 sinavdada sadece 1 tane hata yaptim ..ilk dinavdaki tek hatam park yaparken yeterince yanaşamamak oldu. Bunun suçlusu tamamen bana bunu ögreten hocaydi. Bana ögretirken 45derece döndür saat 9 yönünde döndür falan demisti. Bende onun dediklerini yaptim ezberden ve park olmadi.yanimda oturan dörtgöz bana dediki. İn . sinavi gecememek yetmiyormus gibi birde aşağılıyorlar ulan altüstü park yapamadim.sürüşümde bi sıkıntı yok neden indiriyosun .neyse Diger sinavdada arabayi gene cok iyo sürdüm yine hata parkta oldu . kaldırımın kenarında beyaz cizgi ve sari cizgi var .. Ben de yanlış biliyomuşum .ben zannediyodumki o sarı çizgiye tekerleği 0 yanaştırıcam .. Ve sari cizgiye yanastim .ama normalde tekerlek beyaz cizginin üzerinde yada kaldirimla beyaz cizgi arasinda olmasi lazimmis . arabadaki çok şey bildigini zanneden adam da bi anda dediki . hocam bi değişelim direksiyonu .. O sırada adamın bogazina dalasım geldi.sinir üzüntü korku heycan karmaşası duygular yaşadım . bugünde 3.sibava girmek icin direksiyon dersi aldim . ve allaha şükür ilk defa diger kırolar gibi çok şey bildigini zaneden hocalardan biri gelmedi.eda hoca diye cok iyi bir hocaydi.başta heycanlandim sonucta ben erkegim o kadin yani nasil rahat edicem dedim ama kadin gercekten cok iyi anlatti herseyi patk calistik.en az 20 defa park ettim hepsindede beyaz cizgiye park ettim . allahin izniylede haftaya 3.sibavi gecicem.ve sonunda lanet olası ehliyeti alıcam insallah basaririm


 4. 576
  harun

  Arkadaslar bende 28 ekim saat 08.10 da dreksiyon sinavina girdim ilk basta hersey cok guzeldi yolunda gidiyordu ayni zamanda müfettişlerin suratlar mahkeme duvari gibiydi her neyse cok güzel gidiyordum 25 metre geri gel dediler geldim sonra isiklara geldim ışık kirmizi yaniyordu yesil yandi ayagimi yavasca debrejden cektim tam gaza basacam araba istop etti ama ayagim daha debrejden tam kalkmadi bile ….. bebeleri hemen in dedi


 5. 577
  dilek öztürk

  3. sınavım olucak çok güzel kullanmama ragmen istop ettirme sorunum var şansıma aracımda benzinli. dizel arabada hiç ettirmiyorum ama kursun arabası başıma dert. onun dışında süper kullanıyorum park falan süper. benim anlamadığım 100 üzerindenmi puan alıyoruz yoksa 1 hatada bırakıyolarmı 2.sınavda stop ettirdim ondan kaldım.


 6. 578
  Hakkımı helal etmiyorum

  Hakkımı helal etmiyorum..Allaha havale ediyorum.


 7. 579
  Mehmet Selçuk

  15. Maddede izah edilen eğimli yolda hareket etme başarısızlığı oldu normalde 5 puan kırılması lazım beni diskalifiye ettiler.
  Allah bildiği gibi yapsın.
  Hakkı’m helal değildir.


 8. 580
  Derya

  sirf birakmak icin otruylar yaziklar olsun put gibi otrylr hakkimi helal etmiyorum


 9. 581
  gülcan

  AYNEN BENDE HELAL ETMİYORUM SON HAKKIMIDA YEDİKER SIRF PARA YENİDEN DÖNSÜN DİYE ZEHİR ZIKKIM OLSUN HEPSİNE BENDE BU GÜN GİRDİ M 7KASIMDA DOĞRU DÜZGÜN EĞİTMİYORLAR BİRDE ZORLAŞTIRIYORLAR AŞŞALIK HERİFLER MİLLETİ NASIL SÖMÜRECEKLERİNİ SAŞIRDILAR ARTIK HARAM YİYİCİLER


 10. 582
  bombacı

  girdim bombayı bıraktım gençler bombayı bırakın dinamiti patlattım


 11. 583
  Alp

  Puanlama uzerinnden degil rastgele kafasina gore birakiyolar ilk hatada birakiyolar 50 metre gidemeyenler var yaziklar olsun haram olsun


 12. 584
  Gamze

  Bende 14 kasımda giricem inşallah… kendime güveniyorum ama bu yazilari okuyunca içim sıkıldı… bu arada benim kursum direksiyon sinav ucreti diye 90 tl aldi. Milli egitimi aradim böyle bisey olamaz 60 tl almak zorundalar denildi. Yarın ki sınavı gecersem hemen ilçe milli egitime dilekce vericem. Fazla odedigim parayi geri alicam…


 13. 585
  etimesgut

  benden de 90 aldılar. ilçe emniyetimi ne belirliyormuş sınav ücretini yalana bak :(


 14. 586
  Leyla

  Ben bugün girdim sınava hala sinirliyim arabayı çok sakin ve kurallara uygun bir şekilde kullandım rampa kalkışında 1 cm bile geri kaçırmadım trafik çok yoğun olmasına rağmen hiç sıkıntı yaşamadım en son arabayıda park ettim inebilirsin araba biraz açıkta kaldı dediler okadar parkuru babanmı geldi 10 saatlik dersle otobanda sorunsuz bi şekilde sürmüşüm tolere edilebilir bi hata birde yüzsüz bi şekilde indikten sonra eşime sürüşü çok beğendim tek başına trafiğe çıkabilir çok rahat kullanıyor ama parkta biraz açıkta kaldı bidahaki sefere inşallah diyolar bunlar tamamen para tuzağı başka bi açıklaması yokkk sabahtan beri sövüyorum son kelimesine kadar hakediyolar madem parkta en ufak hatada bırakıyolar tek bir yere duba koysunlar sırayla girsinler on tane araba arka arkaya park etmeye çalışıyosun sonrada olmadı in çok sinirliyim çok bakalım iki hafta sonra ne olacak


 15. 587
  ferat

  milli egtim tamamen para topluyor
  ssadece torpilliler geçiyor


 16. 588
  Param helal olmasın

  Her şeyi doğru yaptım geri geri gıdıcem alana bile beni iki arabanın arasına yanaştırdı onu bile yaptım kırmızi ışikta bekliyorum bana sağa şeride gec dedi sınyal verdim geçicem araba sağıma yanaştî geçemedim bana kaldın dedi nasıl dedim yeşil yanınca hoca ilerle dedi son artık arabayı park edicem dubalara yanaşıyorum görevli ilerle dedi hoca dur dedi öbür görevli kapıyı açtı dur ilerle derken araba istop etti bi de bana dedigı araba hakimeyetim yok dediyor bilerek kalmam içi ellerinde geleni yaptılar haram olsun


 17. 589
  Adi Komisyon

  14 kasımda ilk sınavıma girdim tabi heyecanlıyız haliyle her neyse her kursdan arabalar var arka arkaya dizilmiş kalkışımızı yaptık herşey iyi güzel hafif de trafik var o gün sol tarafa sinyal verdim normal hız limitimle gidiyorum rampa kalkış ve geri geri gitme yapıcaz tabi sıra var önümdede araçlar var yanımdaki komisyondaki kişi hafif yanaş dedi tam kaldıracam arabayı freni sonuna kadar bastı ve araç istop etti ben kendi içimden galibe kaldım dedim her neyse geri geri gitmeyi yaptım aradından park etmeyide yaptım ondan sonra komisyondaki kişi istopda senin hatan yok benim hatam var dedi dedim bari iyi yırttık her neyse artık her zorlu adımı geçtik 1 tur atıcam ve aracı bırakacam tabi trafik fazlalaşdı o saatler sağ şeritdeyim sol şeridi kapat dedi komisyon bende tamam dedim sola sinyal verdim hızımıda azalttım bir anda önüme hızlı bir şekilde bir araç geçti o ara benim telaşlanacağıma komisyon hiç bir şey yokken kendisi telaşlandı bir anda frene bastılar telaşlı bir şekilde arkadaki komisyon böyle araç kullanılmaz dendi ve sağa çek dedi o ara tabi içimden iyi bir sövüyorum her neyse sağ çektim ve onlara benden daha fazla heyecanlısınız dedim ayrıca 10 saatlik bir eğitimden geçtim öyle yıllardır şöförlük yapmıyorum dedim ikisindende çıt çıkmadı tabi biraz daha toleranslı olabilirdiniz dedim ve çektim geldim açıkcası ben herşeyi iyi bilirim havasındalar ama hiç bir şey bilmiyorlar gerçekten bunları o gün yüz ifadesinden anladım bence meb kendi adamlarını iyi bir eğitsin yoksa kimse kolay kolay ehliyet alamayacak.


 18. 590
  Gamze

  14 Kasimda ilk direksiyon sinavima girdim. Hemde kurstan hiç ders almadan…. ve simdi bunun gururunu yaşıyorum. 100 tam puanla en başarılı kursiyer seçildim…


 19. 591
  Alper

  21 kasım saat 8.10 da sınavıma girdim. Herşey sorunsuzdu hiç istop ettirmedim. Yokuş kalkış geri manevra falan problemsizdi. Bakalım akşam saat 18.00-18.30 gibi belli olcakmış. Komisyon gayet güleryüzlü iyi kişilerdi. Zaten kuşkulandığım şey komisyondu.


 20. 592
  Reşat

  dün 2. kez direksiyon sınavına girdim. ilkinde rampada kalkarken çok ilginç bi şekilde ( diğer yorumlarda hiç görmedim) patinaj çektim diye indirdiler. alışkın olmadığım bir araba ya geriye kaydırıcam ya patinaj çektiricem bu çok normal. ama indirdiler. dün tekrar girdim. herşeyi sorunsuz yaptım turu tamamladım. Umarım iyi olur sonuç.


 21. 593
  öfkeli

  Bende dün girdim sinava dallamaya yol veriyım dedim ikinci vitesten bire almayı unuttum


 22. 594
  Sefer

  Sınava gayet iyi başladım herşey gayet iyi gidiyordu parkıda yaptım rampada kalkış yapacakken araba istop etti ve direk beni kaldırdı hani puan sistemliydi 40 yıllık şöför bile istop ettiriyor sırf biraz daha para koparmak için bi insanın duygusuyla parasıyla oynamak bu kadar basitmi bidaha ben nasıl 170 milyon veripte giriyim bu nasıl bi adalettir ya


 23. 595
  kerim

  arkadaslar merhaba bende bugün 4.kez direksiyon sinavina girdim daha öncekiler hep yokusda istop ettirdim yada araba yarim metre kaydiği icin beni biraktilar bugün hersey gzl gdiyodu park sorunsuz geri gelme vs hersey gzl yokusa geldigimde maalesef arac yine kaydi ve bana inin tamam dediler sonhakkim dosyam yancak dexim bide dalga gecer gbi yetersizsiniz calisin trafiye cikin diye ilginc laflar ettiler bi insan bukadar gerizekali olur eiyetsiz nasi trafiye cikicam hadi ciktik diyim allh korusun kaza yapsam ne olucak daha araba surmeyi bilmeyenleri basimiza mufettis diye vermisler bu devlettende bu beklenir zaten soygunculuktan baska bisey deyil gden emeklere yazik paraya yazik


 24. 596
  Kadirbey

  2 kere istop edim geri kalan tüm herşey iyi geçtim mi bilmıom komisyon idare ederdi


 25. 597
  ceylan

  Yazıklar olsun ki bunca insanın emeğiyle oynayıp haram paralara konuyorlar bi ikinci sans tanımıyorlar ya rabbim de onlara tanimasin zor şartlarda biseyler çabalıyoruz maddi manevi ışte bukadar kolay harcaniyoruz .


Sayfa: « 114 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş