2-3 Mayıs 2015 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı 22 Mart 2015 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 11-12 Nisan, 18-19 Nisan ve kalanlar için 25-26 Nisan ve 2-3 Mayıs 2015 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“2-3 Mayıs 2015 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 479 yorum yapılmış:

Sayfa: « 110 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20]

 1. 455
  zehra

  şu parkı en kolayın dan nasıl yapılır biri yazabilir mi


 2. 456
  isa

  Arkadaşlar 11 nisan Direksiyon Sınavına Girdim Ve Kaldım Bir daki Sınav Tarihi 25 nisan denildi ve sonradan 9 mayıs olmuş bir bilginiz varsa söyleyebilirmisizz


 3. 457
  merve

  Arkadaslar 12 nisan pazar günü park yüzünden sınavda kaldım böyle bir rezalet ne görüldü ne duyuldu. Meb’i şikayet edelim susmayalim. Alo 150 BİMER


 4. 458
  samet

  Arkadaşlar bn sınavı geçtim çok şukur sizlere tavsiyem devriyaçı iyi kullanın inanın acele etmeyin.sizlere bildiklerimi anlatabilseydim keşkem.Bildiklerimi sizlere anlatsam eminim sizlerde geçerdiniz.


 5. 459
  alı rıza ipekçı

  ya bn ümranıyede gırdım e sınıdı aldım bn otobus surdum ama çok kolaydı ama bu b sınıfı alannar çok zorlandı park yerlerınde ama bn hıç zorlanmadım geçdım dıreksıyonu ama b sınıgı alannar 100.de 70 kaldı ıyıkı e sınıfı aldım b sınıgı alsaydım gesın bnde kalırdım hıç araba surmedım ilk dega surdum hıl sınavda geç dım ilk dıreksıyonda aldım
  çok basıt aslında hıç heçan yapmayın bıkere surun arabayı yetıyo saten


 6. 460
  Muhammet Karayigit

  E sinifi b sinifina gore cok kolay arkadaslar direksiyona ciktiginda harekete gectiginde bunu rahatlikla hissedebiliyorsun Ayin 26sinda direksiyon sinavim warrr


 7. 461
  bıraktıyaa

  arabayı sonuna kadar sürdüm parkı yaptım ne debriyaj nede frene bastı en son yerime geldğimde ne oldu da kaldım yanınızamı kalıcak her yere şikayet ettim istop ettirme yetermiş hani ne olduda bıraktınn inş ceza alır parasında değilim sınav stresinden bıktımm 4 olduya insaf insaff :( (


 8. 462
  GERİSİ İNSAF

  Bne herşeyi yaptım duba rasına park ettıkten sonra çıkarken stop ettirdim indirdiler çok sınırlendım sonra milli eğitimin videosuna baktım adamlar aynen koymuş park çıkışı stop ettirirsen direk indirilirsin diye .Artık eksığımız neyse ona çalışıcaz.Ama bu demek değilki gözlemcilerin hiç kabahaeti yok hayır asa iyileride var kotulerıde ama inş tum kalbımle dua edıyorum bütün kalan arkadaşlara ve kendıme bir sonrakıne geçeriz umarım .Yinede aklım almıyo okdar hatadan sonra geçenler nasıl geçıyolar …


 9. 463
  bugrem

  Gayet güzel kalktım rahat rahat gidiyorum kırmızı ışık yandı durdum sonra yeşil ışıkta tam gectm adam nasıl geçersin sen dedi böyle bse yok ya ben kormuyum para tuzağı dediğiniz gbi Allah goruyo yedirmez kimseye kimsenin hakkini


 10. 464
  bir kerede halletttim

  ilk kez yazıldım tek seferde aldım,istop ettirmedim 30 dk kullandım heyecan yapmayın gerisi geliyor ama acıkcası dıreksıyon hocamı cıdden merak edıyorum az sinir etti beni adını soramadım :D


 11. 465
  2 dakika icin

  Sinavim 10:30 daydi.Ben ise sinavyerinde 10/32 de ordaydim ve bni iki dakika gec kaldin diye sinava almadilar 10 yasimdan beri araba kullaniyorum kesin gecerim dedim olmadi Allah bildigi gibi yapsin 160 lira kitledi serefsizler :(


 12. 466
  Elif ozbay

  Ya neler olsun bugun bende sınava girdim allahım millete 3 4 tür artırılırken ben 1 tür attım hatasız kullandım şimdi parka geçelim dedi sağa sinyalimi verip dubalara yanastım yagıştan ötürü ıslak aynalar dan dubaları görüpte ayarlayamadim bile aracı Oysaki parklarımda superdi suan o ufacık seyden dolayı beni bıraktıkları için ehliyet almaktan soğudum o kadar istiyoken ve kendime guveniyoken. .


 13. 467
  zeynep

  Arkadaşlar mrb benm merak ettiğim direksiyon sınavında 3 ve 4ü attırıyolarmı ben eğitim aldğmda sadece 1 ve 2 ye kadar öğrettiler bundan korkuyorum yardımcı olrmusunuz tşk.


 14. 468
  Mustafa özdemir

  2. Hakkmda arabayı aldığm yere getrdim fakat yne braktılar dünkü sınavm 4. Hakkmdı ve kaldım dosyam yandı sistem anamızı ağlattı, bide rezil oldum


 15. 469
  Teker kaldırımı sürttü

  Bu nasıl sistem anlamadım.herşey dört dörtlük oldu.park etme sırasında araç tekeri kaldırıma çarptı diye araçtan indirildim.en usta şöför bile kaldırama çarparak aracını park edebiliyor.bu nasıl vicdansızlıktır anlamadım.


 16. 470
  ozan

  Herşey para tuzağı inşallah 7 sülalesinden çıkar hepsinin


 17. 471
  nevin

  Bu durum gerçekten çok saçma önümde 20 tane araba adım adım gidiliyo zaten ilk hatada in arabadan demek kolay geliyo yeniden 160 lira ödicez ya çok iyi para en azından 2 veya 3 hata yapma hakkı olmalıydı kasımdan beri uğraşıyom bu neya son hakkım kaldı 2 saatlik eğitimle nasıl geçerim bilmiyorum geçemezsem ödediğim paralar mebe mi gidiyo nereye gidiyo bilmem ama helal etmiyorum 1 ay beklicem sadece 2 dakika kullandım arabayı 2 dakikada sürücü olamicamı yeterince anlayabilmişlerdir umarım arkadaşım 2 araba boyu gidebildi indirdiler arabadan ne anladılar ki acaba bende anlamak istiyorum


 18. 472
  nevin

  Okadar para ödüyoruz 1 ay bekliyoruz sınava girmek için 2 saat ders görüp sınava giriyoruz ve sonuç mükemmel olmamızı bekliyorlar madem sınav 30 dakikaya çıkarıldı 2 dakika sonra ne indiriyosun arabadan kardeşim şaka mı bu ya biri bana şaka yaptık gülümseyin desin


 19. 473
  Ayşe

  Arkadaşlar eğer araba hiç kullanmadıysanız 12 saat direksiyon dersi mutlaka alın ve park etmeye çok çalışın. Direksiyondan kalanların yüzde 70i park etmeden kalıyor ve park etmeyi yapamayınca sınavı bitiriyorlar


 20. 474
  burcu

  ben sınava gırınce cok rahattım parkı yaptım gerigeri 25 m geldım rahatlama oldu takı rampaya gelene kadar:(acele ettım sanırım araba stop ettı ındırdıler hayatımın en kötü anıydı butun şevkım kırıldı:(bu kadar ınsafsız olmasınlar ya hem emek hem para hemde morel gıdıyor 2. sınavda heves bırakmıyorlar sıze tavsıyem son ana kadar dıkkatlı olun acele etmeyın ıns mayısta tekrar sınav olur herkese başarılar…


 21. 475
  koray akalın

  26 nisan direksiyon sınavını geçtim dosyamı ne zaman alablirim


 22. 476
  YalnızKovboy

  2-3 Mayıs tarihlerinde başarısız olanlar tekrar ne zaman direksiyon sınavına girecek?

  Ayrıca yukarda eğimli yolda araç stop ettirildi diye sınavın başarısız olması da çok saçma .s 2. bir şans daha verilmeliydi..


 23. 477
  DaMLa

  Sıfır hata ile ilk girişimde geçtim ve komisyondan mükemmel sin övgüsü bile aldım ☺☺☺ herkese başarılar…


 24. 478
  ziya

  Ben Bugün girdim sınava demin aradilar Geçmişim çok kolay bence araba kullanmayi bilene .


 25. 479
  meral

  3 mayıs’ta girdim sınava. geri gidiş alanında tam 4 kez dur kalk yaptırdılar biraz daha ileri git diye diye en sonuncusunda dörtlüleri yakmayı unuttum bunun dışında hiç yanlışım olmadı.parkı tek hamlede yaptım ve ilk seferde geçtim.kalan arkadaşlar sadece sakin olun dersleri aldıysanız gerisi geliyor..herkese başarılar


Sayfa: « 110 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş