16-17 Ağustos 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı12 Temmuz 2014 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 2-3 Ağustos, 9-10 Ağustos ve kalanlar için 16-17 Ağustos ve 23-24 Ağustos 2014 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“16-17 Ağustos 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 259 yorum yapılmış:

Sayfa: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]

 1. 235
  yelda

  Arkadaşlar dün 3.sinavima da girdim ve yine kaldim:s hem de kirmizi isigi gormwdigim icin hemen indirdiler:s o kadar aptalca ve haksizliklarla dolu bir sistem ki. Stop ettirenler bile geçerken çok aptalca şeyler yuzunden kalmak çok sinir bozuyor. 2.sinavda da butun parkuru mukemmel tamamlayip komisyonun park ederken hem bana yardim maksadiyla karisip yanlis park etmeme sebep olup hem de sonradan sinavdan birakmasiyla buyuk bir hayal kirikligi ve yikima ugradim resmen:(( 3.hakkima da o kadar iyi hazirlanmisken ve yine o kadar iyi kullaniyorken kirmizi isigi gormemem de çok kotu oldu. Tolerans asla yok indirdiler hemen. Hem para hem zaman hem emek kaybi. Ki ben normalde araba kullaniyorum 6 aydir filan. İnsan isyan ediyor. Bu ulkede neden doğru yapilan bir şey yok…


 2. 236
  Deniz

  Arkadaşlar ben de dün girdim bu sınava ve geçtim. Bir kez yokuşta stop ettim.Yalnız heyecanlanmamak çok önemli rahat olup kullanırsanız geçersiniz. Yeni sistemde değerlendirme formu denilen bir şey var. formda ilk 20 kriterden bir tanesinde sorun olursa kalıyoruz.Eğer bu bölümde sorun Yoksa ikinci bölüm kriterleri ön palan çıkıyor.2. bölümde de 2 kriterde sorun oluşursa kalıyoruz.
  ilk 20 kriterden bi tanesinde sorun olursa kalıyoruz.Eğer bu bölümde sorun Yoksa ikinci bölüm kriterleri ön palan çıkıyor.2. bölümde de 2 kriterde sorun oluşursa kalıyoruz. değerlendirme formu da örnek olarak şu sitede verilmiş. bahcelisurucukursu.com/FileUpload/op56410/File/drk.deg.formu.pdf


 3. 237
  suna

  Yeni sistem gerçekten çok saçma arkadaslar


 4. 238
  Abdül SvtLı

  ßir göz gezdirin yazdıklarıma.
  Arkadaşlar ßen 6 temmuzda girdim ve direk olarak geçtim.
  evet ßazı kız arkadaşLarımız heycan yapıolar normaldir erkeklere oranla biz biraz daha yatkınız.
  Hocalar bazen ibne olabiliyor kusura bakmayın ama ßöyle.
  neymiş emniyet kemerini takmamışmış,heycan yapmış mış. kardeşim arabayı sürecek olan emniyet kemeri heycan değil sakin ol Heycanı yapan sensin !
  Diğer arkadaşlarda bu durumdan doLayı panikLiyorlar acaba ? acaba ßende heycan yapamıyım belli edermiyim ee buda sizi direk olarak hataya sürükLüyor.

  Arkadaşlar size diyeceğim.
  1-Heycan yapmayın rahat olun sakin sanki araba boşmuş gibi davranın (hız yapmayın ha) emniyet kemeri,aynalar ve koltuğa özen gösterin :)
  size ßir İPUCU “Arabayı stop ettirmemek için gazı normal kalkştan braz daha fazla dokunuyoruz debriyajdan yavaş yavaş çekiyoruz” araba stop etmez bu şekilde eder ama siz artık kalkmış olursunuz ve ayarlarsınız kendinizi :)
  2-Hocalar konuşuyor sizinlede konuşuyor sakın arkanıza dönüp ßakmayın aynadan bakım arkayı kontrol edin sorduklarına cevp verin ama gözünüz yolda olsun.
  3-Hani ßen insan sarrafıyım insanlardan az çok anlıyorum sizde ona göre davranın mesala çok konuşan biriyseniz karşınızda ki ciddi bir adam olabilir ve sizden gıcık kapabilir yine bırakır .

  Güzel KızLar çok şansLısınız demicem sizide bırakıolar :)

  neyse Arkadaşlar asLında hepinize ders vermek isterim hemde Bedava :) ama ne yazık ki bu kadar yapabilirim burdan Allah girecek tüm arkadaşlarımın yardımcısı olsun :) kaLmş ve Tekrar girecek olanlarında Nevşehir’den seLamlar


 5. 239
  berre

  Boyle sistem boyle hocalr oldugu surece kalmamiz cok normal. Adam keyfi birakiyor. Sen nasi psikolojiyle oturdugunun hic bi onemi yok. Tamam elin ayagin titriyosa verme ehliyeti ama seni arkadan meb serefsizinin takip ettigini surekli soylemeb ‘arkamzda yanimizda surda burda’ dyip istop ettittirnce ne gecti eline serefsiz adam ? 3 defa istop ettirene ehliyet ver.BENI heyecana zorla sok snra saga cek. Snra hakkini aramaya kalkinca 4 ay tutanak ye. Adalet arayan ne zamandan beri suclu oldu bu ulkede? Noldu ne gecti elinize ***ler *********lar aclar.


 6. 240
  vildan yılmaz

  merhaba arkadaşlar ;
  ben dün 2.kez girdim ilk girişimden çok daha güzel sürdüm bütün parkurları ilk hamlede yaptım tek hatam ani olarak vitesi 1 den 2 ye almam gerekirken hem 4 oldu. bir kere olmadı ya böyle devam etti. ama ben bunu araba almadan düzeltebilirdim .bu şekilde hiç bir umudum kalmadı. asgari ücrete çalış . her kalışta 100 tl .bu nasıl adalet. o zaman daha önce ehliyet alanlar tekrar girsin bütün hepsinin elinden alınır ehliyetleri. şayet bu adetse.psikolojik olarak 3,sınava girme isteğim kalmadı.bir de 3.sınav tarihi bayramdan sonraya geliyor. ben burda olmayabilirim. tekrar sınavı yazıyor ona hangi durumda olanlar giriyor


 7. 241
  vildan yılmaz

  bana tekrar sınavı hakkında bilgi vermenizi rica ederim. bu şekilde devam ederse üniversite gibi direksiyon sınavlarından çok güzel harç ücretleri alınır.


 8. 242
  Serpil

  Allah belasını wersın bunların, sınawa gırdim yıne arabayı cok iyi kaldırdım park alanına hatasz girdım, parkı yaptım sinyalimi sola werıp tam cıkıcktımkı heyecandan stop ettrdım we anında benı arabadan indrdıler , birde tüh cojta iyi kullanıyon demezlermi seytnlık baska bişi degıl çünki hocalar arasında konusurlarkn duydum 7 . Kere gıren bir bayanın defalarca stop ettıdıgı we buna dısardakı hocaların görmemek için arkalarını döndüklerini duydum harrrammm olsun MEB . Hep para kazanmk için


 9. 243
  ERSOY

  SELAMLAR ARKADAŞLAR SINAVİM COOK GUZEL GECDİ HERKESİN GECMESINI DİLERİM


 10. 244
  Bahar

  Ne kadar saçma bisistemdir bu arkadaş !!


 11. 245
  duygu

  merhaba, ben de direksiyon sınavı mağduruyum :( arabayı hiç stop ettirmedim, geri kaydırmadım, sinyalleri unutmadım, geri parkım normaldi, geri gidişte falso vermedim ama beni başarısız bulup bıraktılar. hocamız demişti zaten sınava gireceklerin yüzde 40 ı mecbur kalacak diye. torpili olan geçti. ben normalde de araç kullanıyorum ve kendime güvenim vardı torpil ihtiyacı duymadım, meb hakkımı helal etmiyorum ahirette görüşücez beni bırakan hocalarla…


 12. 246
  Berk

  bence çok doğru bir sistem olmuş ülkedeki araç sayısının artışının önüne geçmeye çalışıyorlar heralde, her ehliyetli bir araç alırsa trafiğin önüne geçilemez, çok iyi bir sistem olmuş


 13. 247
  şahin kolaç

  aceba gecermiyimmm…


 14. 248
  Mustafa

  Burada birçok yorum okudum.En az 6-7 ay önceden yeni sistem devreye girdi.Burada sınava girenlerin hiçbiri veya çoğu diyeyim. yeni sistemden habersiz galiba.yeni sistemde her aday a yarım saatlik süre veriliyor.2 bölüm halindeki uygulamaların üst bölümündense 1 hata alt bölümünden ise sadece 2 hata yapan kaybeder.eski puanlama sistemleri iptal.Bunu sürücü kurslarının söylediğini tahmin ediyorum.


 15. 249
  Züleyha

  Yarın sınav:(((


 16. 250
  marur

  Bin pişman oldum ehliyet almaya


 17. 251
  melda

  Ya insan birkere hata yapti diye indirilirmii.hangi vicdana sigar bu.çok yazik vala insanlik kalmamis ….allaha havale ediyorum ne dim


 18. 252
  ergun

  Selam arkadaslar benim kirk ayak komyonum var cok rahat kullaniyom anlamadim birsey var 2 tur attim 3 .turda rampada durdurdu sinyalimi verdim saga cektim dorluyu yaktim cok dik 1 vitesle kaltim munubus kalmadi arac 47 model komusyonda ki artik insanmi bilmiyom ama beni aractan arka koltuga oturttu bak nasil kalkiyomus gor bende ilkdefa biniyorum dedi kendisi araci kaldiramadi ama olafin ustune bozuldu yazik bizlere buna yekililerin bir el atmasi gerekir biz paramizi copte bulmuyoruz yazik


 19. 253
  fatih

  Park ederken sorun yaşadım. Daha park ettirmeden araçtan indirdiler dikkatli olun arkadaslar


 20. 254
  nilay

  arkadaşlar ülkemizde insan kayırmacılık ne zaman biter tabiki insan gibi insan olduğumuz zaman yazıklar olsun araç sürmesini bilmeyen lere komisyon üyeliği yaptırıyorlar vurdum duymazlık bi daha yazıklar olsun paramda haram olsun


 21. 255
  Ozan

  3. denememde geçtim sonunda hep geri parktan kalıyodum bu sefer her şeyi düzgün bir şekilde yaptım bir iki defa kalınca pes etmeyin sizde geçersiniz inşallah


 22. 256
  ibrahim

  Arkadaşlar ben konyalıyım konyada direksiyona girdim ne istop ettim ne hiz limitini aştim ne kirmizi isikta geçtim bu sonuç kaldim bu sistemin Allah ben lasini versin :( ((


 23. 257
  asiye

  Kalmisim.:( 6Eylulde son sinavim drksyon.


 24. 258
  ibrahim

  Asiye direksiyona girdiginde 5. Kez girdigini mırıldan iyi birde surus yaparsan buyuk ihtimalle gecirirler.


 25. 259
  hakan

  sınavda sacma komisyonda sacma 100 tane sürücü adayı arabasını aynı yerde sınava sokuyolar ben a2 ehliyeti almak icin girdim önümdeki otobusler hep onume krdı bitanesi aynaya bakmıyodu motor kücük diye kimse takmıyo kimse de düzgün kullanmayı bilmiyo zaten şans eseri kimseye bişey olmadı ama bu düzeltilmese bir sürücü adaynn hatası 20 aracın birbirine girmesine neden olabilir


Sayfa: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş