1-2 Ağustos 2015 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı 27 Haziran 2015 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 11-12 Temmuz, 25-26 Temmuz ve kalanlar için 1-2 Ağustos ve 8-9 Ağustos 2015 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“1-2 Ağustos 2015 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 515 yorum yapılmış:

Sayfa: « 111 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21]

 1. 491
  SELİN

  Bende 2 kez sınava girdim ilk sınavda heyecanlandım park yaparken arkadaki dubaya değdim ama ikinci sınavımda çok sakindim ve çok iyi kullandım. Sınav esnasında aniden önüme bir araç çıktı aracı çok kontrollü bir şekilde durdurdum ama panikle kalkış yaparken istop ettirdim. Soğuk kanlı bir şekilde aracı tekrar kaldırdım komisyon üyesi istop ettirdiniz sınava devam edemeyiz dedi. Araba kullanırken trafikte bi çok kişi aracı istop ettiriyor bunun nesi bu kadar kötü anlamadım. Önemli olan trafiği aksatmadan tekrar kalkış yapabilmektir. Çok saçma şeylere takılıyorlar.


 2. 492
  gamze

  Girdiğim 3. sınavımdı ve kaldım bu bırakma işini rutine bağladılar mutlaka hatam vardır ama nasıl bi hesaplama şekli anlamadım 100 üzerinden hesaplandığında 2 şer yada 5 er puan bile kırsa mutlaka 70 puandan geçerdim ama olmadı hakkımı helal etmiyorum yanımda oturan şahıs ne kadar biliyor acaba kendilerini sorgulasınlar tüm şevkim kırıldı anlayacağınız kurs ve yanımızda oturan şahıslar çete bunlar para koparmak için oynuyolar bizlerle


 3. 493
  derya

  en yakın direksiyon sınavı ne zaman bilgisi olan varmı arkadaşlar


 4. 494
  her yer pislik

  Seyfi senin için konuşmak kolay. yok ağlanmayın yok sızlanmayın. Adam gibi eğitim yok. kurs her seferinde sınav parasını arttırarak alıyor. Tamam her yer bilinçsiz sürücülerle dolu. Ona eyvallah. Ama insanlarında kanını emiyorlar resmen. Her yerde niye sürücü kursu var diyordum. Adamlar direksiyon sınavından kar ediyorlar. Ne de olsa herkes ehliyet alıyor müşterisi bitmeyen bir sektör. Evet herkes hatasız geçsin ama sürücü kurslarında müsamaha göstermesinler. bu ne ya para vermekten kurtulamadım bir türlü.


 5. 495
  simge

  Seyfi herhalde komisyon


 6. 496
  Ayhan Çöpoğlu

  Ben müfettiş olsam, inanın araba sürmeyi hevesli kişileri geçiririm. Zaten birinin tipinden anlarsınız ne için ehliyet aldığını. Birisi istop ettirdi diye yolda adam bırakılmaz. Hangimiz hata yapmıyoruz ki, binlerce Polis, binlerce devlet memuru kemer takmıyor, kurallara uymuyor. Gitsinler onları denetlesinler. Biz bir şeyler kazanmak için öğreniyoruz, adamlar bizi ümitsizliğe yoruyor. :/ Bence bu vicdana kalmış bir şey. Umarım herkese melek bir müfettiş gelir. :)


 7. 497
  4. hakkım

  4. hakkıma bu hafta sonu gireceğim. 1. hakkımda parktan kaldım, 2. hakkımda istop ettirdim, 3. hakkımda artık gerçekten çok güzel kullanıyordum, park alanında bıraktılar. Parkın tek hamlede yapılması, gerçekten çok mantıksız. Çünkü park keyfi bir şey, kendime daha geniş bir alan seçerim ya da park alanı içerisinde bir hamle daha yaparım. Sınavdaki park alanı ile eğitim yaptığım alanın ölçüleri birbirinden farklı idi ve normalde çok güzel park ederken sınavda edemedim. Bir dahaki sefer yine alan dar ise fotoğraflarını çekip hem kursu hem de müfettişleri şikayet etmeyi düşünüyorum, acaba nereye şikayet edebilirim?


 8. 498
  mehmet

  arkadaşlar ben D sınıfı ehhliyet almak için direksiyon sınavına girdim.parkuru çok iyi tamamladım park yerine geldim geri geri park ederken ortada tırın dorsesini sağa sola biraz çok oynattım ama sadece geri geri gittim dubaların ortasına aracı düz bir şekilde park ettim el firenini çekip araçtan indim sonuçlar açıklandığında kurs yerine gittim baktım hoca başarılı yazmış müfertiş üstüne başarısız yazıp değiştirmiş.başarısız yazdığı maddede:gerivites park kurallarına uymuyor.geri park kuralları nedir ALLAH aşkına aracı ile geri yapmadan dubalara çarpmadan geri geri gelip aracı düz bir şekilde dubaların arasına park ettikten sonra daha ne sorun kalıyo anlamadımki.


 9. 499
  Şafak

  bugun girdim direksiyon sinavina araci iyi kontrol ettim geri geri parla geldi sira tek seferde geri yanastim direksiyonu saga tollayip cizgiyi dumduz yaptim tamam dediler devam ettim yokus kalkisa geldi sira dur dedi sagda durdum kalk dedi zaten heycanliydim kaldirdim bise dedi korktum bi an elim ayagima dolasti stop ettim in asagi dediler onca seyi yaptim sorun yok rmniyet serinde kalkarken stop etmisim ne var bunda millet yolun ortasinda ediyor senelik soforlukleri oldugu halde bilincsiz sofor olmayalim tamamda ehliyet alipta kim direk tirafige cikacak kimin arabasi var ustune o kadar cesareti olucak sakin yollarda kullana kullana gelistiricez kendimizi bu sistem sadece para kazanmaya odakli baska birseye degil


 10. 500
  Fatih Kemal

  Bende sınava yarın gireceğim. Bugün bi arkadaşım girdi elendi. Nedeni ise park yaparken 50cmden biraz daha açıklık bıraktı onun dışında sürüşü mükkemmeldi. Bunlar komisyon başkanının sözleri. Bende bunları duyunca biraz heyecan yaptım ama bakacaz yarın. Biraz kendiniz birazda komisyoncular sizi idare ederse hiç sıkıntı çıkmaz ama komisyoncuların insafındayız..


 11. 501
  50CM ÇİZGİ

  50cm ÇİZGİ NEDEMEK YA PARK EDERKEN 50 CM DEN O BOYALI ÇİZGİNİN ÜSTÜNE GELDİM SAYMADILAR BU NE SAÇMALIKTIR BİDAKİNE GİRDİMDE SORACAM O HOCAMA YETERİNCE GİRDİMİ ÇİZGİ DİYE İNSAN GÖRÜNÜMLÜ MAHLUKATLAR HEPSİ BÖYLE SİSTEM OLMAZ OLSUN 50 CM İÇİNE GİR DİYOR ÇİZGİDE DURSA BATTI ZATEN


 12. 502
  Hevesi kırılan kız

  Ben de girdim dün sınava. Arabayı kaldırırken heyecandan el frenini unutmuşum. Öyle çalıstırdım sonra stop edince bozuntuya vermeden tekrar çalıstırdım.biraz heyecan oldu o hatadan. Neyse kaldirdim arabayi rahat bi sekilde. Isiklarda durucam yandaki hemen frene basti mudahale etti. Beni stres yapti. Neymis ne zaman durcakmisim ben. Ani hareketiyle stop ettirdi bana ama kendinden bildi yine inmedim. Park alanina geldik girerken az bisey çarpmisim dubaya girerken sesi bile duymadm ben ruzgardan sallaniyodu dedim onusaonuda kabul ettiler. Ama o yandaki hep bi laf soyleyp durdu yol boyunca . En son yer rampaydi heyecandan stop ettirdim. In dediler okdr zoruma gittiki sinavin son yerinde inip baslama yerine gitmek. Simdi o kdr korkuyorum ki o kadar trafigi gec. Geceme sinavi :(


 13. 503
  Fatih Kemal

  Bugün sınava girdim arkadaşlar. Başta gayet iyiydim bana araçlar yol verdi bende geçeyim derken hoca dur dur diye atladı firene bastı araba stop etti araba sağ çek dedi bizim kursun hocası itiraz etti devam ettim. Geri kalan her şey iyiydi. Arabayı park edip bıraktım yüksek ihtimal geçtim fakat sistem çok ağır çok büyük haksızlıklar oluyor. Sakın heyecan yapmayın arkadaşlar gerisini halledersiniz herkese başarılar şimdiden..


 14. 504
  Kübra

  Bugün girdim sınava çok da güzel gittim uzun düz yola geldiğim zaman yanımdaki 4e almama izin vermedi hiç devir 25 30 oldu hiç bi şekilde aldırmadı sonra da bana gaza baamaktan korkma demeye başladı yahu ben basıyorum ama vites yükseltmeyince araba bağırıyor o kadar saçmaydı ki yanımdaki tın tın gittik benden önce pedallara basıyor döncem yavaşlatcam baktım benden önce frene basmış bi de susmadı hiç sonra parka geldik ben kendim yeteri gördüğüm kadarıyla tam sağ yapıp geri geldim sola kırmaya başladım biraz daha sağa geri gel dedi elim ayağıma dolaştı stop ettirdim sussa daha iyi olcak ama karıştıkça boka sardı kaldım. Kaç yıllık şoförler bile yeri gelince stop ettiriyor hadi onu geçtim kaç yıldan beri araba kullanan kişi bile bu kadar titiz park etmiyor biz de park ede ede süre süre öğrencez yani daha bir haftadır araba sürmeye başlamışım usta şoför hareketleri beklemeleri çok saçma o komisyonun %60 bile bizden bekledikleri şekilde park edemiyodur eminim


 15. 505
  Hilal

  26 haziran direksiyon sinavinda ilk girisimde başarılı oldum. Yapmanız gereken herseyi doğru yaparsanız kimse sizi bırakmıyor arkadaşlar.geçenleri tebrik eder kalanlara bolşans dilerim


 16. 506
  Hilal

  Pardon 27 temmuz :)


 17. 507
  Rukiye

  Arkadaşlar bende 26 temmuz sınavına girdim. Herşey çok güzeldi hiç heyecanlı değildim parkı falan gayet güzel yaptım düz geri geri giderken bizim herzamanki çalıştığımız sınav yeri düz geri gitme yeti değişmiş ve ben bunu sınavda öğreniyorum orda şaşırdım ve dubaya çarptım hemen indirdiler itiraz ettim bi şans daha istedim ama vermedi. Bizim çalıştığımız yerde yapmadığım için kaldım acaba nereye şikayet etmem gerekiyo çok sinirlendim


 18. 508
  Büşra

  Arkadaşlar bende 25 temmuzda ki sınavda kalanlardanım şimdi kursa gittin sınav ücreti dışında başka para wermedim (70 tl) sizden 100-200 istemeleri çok saçma gidin konuşun zaten 2 ders vermek zorundalar bunun için ek ücret almaya hakları yok


 19. 509
  muteber

  Arkaşlar bende direksiyon sınavına girdim çok heyacanlandım arabayı kaldıramadım heyecanımı nasıl yenebilirim


 20. 510
  Bahozz ?

  Arkadaslar bi bilgi almak istiyorum bu haftasonu direksiyon sinavi varmi?


 21. 511
  İsimsiz

  Beyler 1 Ağustos Sabah sınava girdim beyler 2 hata yaptım bikere istop etti bide basladigim yere geldiğimde yolu kacirdim park geri geri yaptım herşey yaptım sadece 2 hata yaptım sizce gecmisimiyimdir. Hoca kagita bakmış başarılı diye görmüş sizce gecmisim


 22. 512
  Geçtim

  Arkadaşalar bende 3 çü girişim ve geçtim çok şükür 1- ramba da stop ettirdim 2- park ta ön dubaya çarptım 3-geçtim hocalar çok önemli onlarla iyi geçinin hataları görmezden geliyorlar bende öyle oldu yoksa ters yola girecektim az kalsın beni uyardılar bir kaç hatam oldu görmezden geldiler..


 23. 513
  Geçtim

  Yoksa çok zor sakin olun.


 24. 514
  İsimsiz

  Sjs


 25. 515
  İsimsiz

  Beyler 1 Ağustos Sabah sınava girdim beyler 2 hata yaptım bikere istop etti bide basladigim yere geldiğimde yolu kacirdim park geri geri yaptım herşey yaptım sadece 2 hata yaptım sizce gecmisimiyimdir. Hoca kagita bakmış başarılı diye görmüş sizce gecmisim


Sayfa: « 111 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş