29-30 Ekim 2016 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı 8 Ekim 2016 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 22-23 Ekim, 29-30 Ekim ve kalanlar için 5-6 Kasım, 12-13 Kasım 2016 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“29-30 Ekim 2016 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 659 yorum yapılmış:

Sayfa: « 117 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27]

 1. 635
  HAKAN

  komisyoncu hakan bey Trafik kurlarından ve ölümlerden bahsetmişiniz doğrudur ve katılıyorum ama iş parketme olunca insanda düşünmesi gerekiyor park etmede çizgiyle arsında 5 santim bile olmayan bir aracın nasıl olur da trafikte insanların can ve mal güvenliğini zarar vermiş oluruz bu hangi kuraldır hangi yasadır bana söylermisin ben genede hakkımı ellal etmiyorum cünkü türkiyenin hangi sokağında böyle cizgiler varki ona göre hareket edelim diyelim cizgi tam arabanın altına alamadık trafik polisi gelip aracını beş cm yanlış parketmişin ceza yazıyorum diyen bir trafik polisinle karşılaşan varsa bana allah aşkına söylesin bukadar insan haksızlıktan bahsediyor siz yok diyonuz biz cünkü aptalız siz aklılsınız


 2. 636
  Elıfım

  Ben gecen sene aldım İlk sınavda ve Puanlama yoktu gectı kaldı vardı sımdı puanlama cıkmıs allah yardım etsin adaylara bende park yaparken komisyondan hoca arabadan inip parkımı takıp etmisti o an cok heyecanlanmstm kı allahtan bakarmsm. .


 3. 637
  fatih

  Len adam ikinci viteste kirki bile gecmedim yuksek devir araba kullanmisim nerden kaldiriim diye onu dusumuyorlar insaallah onlarada allah ayni duyguyu tattirsin


 4. 638
  betül

  Bu sabah girdim sınava araç içini,motor içini herşeyi bildim rampada stop ettirmedim. Parka geldi sıra 2tane donuk suratlı komisyoncu geldi şansıma birde kurs öğretmenim vardı. Parkı sıkıntısız yaptım öndeki dubaya vurmadan daha kolay çıkmaktı aklımdaki arabayı hafif geri alıp öyle çıkmak istedim fakat teker kaldırıma değdi diye yaktılar sınavımı. Adil olmadığını söyledim kurs hocamda ikna etmeye çalıştı fakat kabul etmediler.kurs hocalarım çok beğeniyolardı derslerde hiç sıkıntı yaşamıyordum trafiğe çıktım bi kaç kez trafikte de sorun yaşamadım. Ama lanet gelsin komisyoncu mudur ne zıkkımdır onlara teker kaldırıma değdi diye yaktılar sınavımı gerçekten sömürülüyoruz. Tölerans tanılabilecek bir durumdu bakın hata bile demiyorum amacım sadece biraz daha geri alıp daha kolay çıkmaktı oldugum gibi çıkmaya çalışsaydım öndeki dubaya vurma ihtimalim daha yüksekti bu daha gözle görülür bir hata olacaktı heyecandan biraz öne gidip geri gelmek aklıma gelmedi ve insafsızlar yaktılar. Bence bu durum için bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum. Hata olarak görmüyorum bu durumu bence tölerans gösterilebilecek bir şeydi. En zoruma giden de bu hata sayılmayacak bir şey yüzünden indirdiler araçtan. Vicdansızlığın resmi yani bildiğiniz. Gerçekten bu insanlar dinlerini imanlarını paraya satarlar onu anlamış bulundum. İnsanların emekleri bu kadar sudan şeyler yüzünden silip atılacak kadar basit değil olamaz. Sonuçta burda bir emek söz konusu. Yeniden yatıralacak olan para da cabası tabii..
  Sisteminiz yerin dibine batsın. Hakkımızı yiyenlerden allah hesabını sorsun inşallah


 5. 639
  kokoş

  merhaba bende bugun direksiyon sınavına girdim bana göre hiç hatam yoksu 35 dk tamamladım indim umarım geçmişimdir ama beninm otomatik vitesti anladıgım kadarıyla viteslilerin zormuş..herkese bol şans..


 6. 640
  Yasemin

  Bende bugün bu stresli durumu atlattım kavşağa yaklaşırken bir sorun yaşadım az kalsın içten dönüyordum hataya meyil ettim diyelim


 7. 641
  Yasemin

  Bende bugün bu stresli durumu atlattım kavşağa yaklaşırken bir sorun yaşadım az kalsın içten dönüyordum hataya meyil ettim diyelim


 8. 642
  Yasemin

  Diyorlarki eğer sizi araçtan indirmediyseler tama demektir bu doğrumu daha önce girenler yorum yapın


 9. 643
  Esat

  Ben dün sınava girdim araca bindikten 10 dk sonra bi hata yaptım ve çek sag in aşaga dedi hoca ve kaldım.Araçtan indirmezlerse büyük ihtimal geçtin demektir


 10. 644
  Seda

  Bende dün girdim sınava sıkıntı olan yerleri sikintisiz geçtim fakat ufak tefek bi kaç hatam oldu acaba geçmiş miyimdir meraktan catlicam yaaa yarın belli olacak mış


 11. 645
  CARPEDİEM

  Dünkü sınavın kursiyerlerinndendim.Sınavda yanınıza oturan müfettiş te farkediyo tabiki ama herşey sizde bitiyo en önemli etken heyecan.Yanlışıda bu yüzden yapıyoruz hatayıda sınavdan önceki gece heyecan dan gözümü kırpmadım sabaha kadar ve hiç uyumadan kalktım gittim sınav yerine.Diğer sınava giren kişiler geldiçe onları stresli görüncce dha çok korkmya başladım.Başlayalım dedi benim ayaklar başladı titremeye bindim araca gözlerimi kapadım kafama başka bi olay soktum o anı o sınavı bi senaryoya çevirdim kafamda burdaki insanlar gerçek değil şuan olanlar gerçek değil dedim sınav başladı ve heyecan denen hiçbirşey kalmadı.İlk ışıklarda bir kere stop ettim tekrar kapadım gözlerimi yine aynı şeyleri düşündüm yanımdaki bişeyler söylesede duymuyodum geri geri 25 metreyi yokuşta kalkışı parkı kusursuz yaptım bitiş noktasına gittim ve yaşandı bitti dedim.Geçmiş olsun dedi indim araçtan sınava yanımda beni çalıştıran değilde farklı bir hoca vardı çok iyi araç kullanıyosun daha önce kullandığın belli dedi.Daha önce kullanmadım deyip elini sıkıp devam ettim.SOnuç başarılı…Uzun lafın kısası herşeyi kafada bitirmeniz gerekiyo


 12. 646
  Canan

  Ben 12 ve 24 haziranda direksiyon sinavina girdim ama benim evde arabam ve yanimda söför olan esim oldugu taktirde sinavi gecemiyorum yeni evlendim 3ay oldu simdi sinavdan gecemediyim icin bana yardimci olmuyor cunkü heyecan yapiyorum ve silyallerde.unutuyor yada yannis yöne yapiyorum ve kaliyorum artik esimde girme her seferinde kaliyorsun diyor cünkü cok pahali 2.10 tl veriyoruz acaba gercekten o kadarmidir ben zaten teoriktede en sonunda aldim 80 tl odedim 3 kez esimde artik daraldi girmemi istemiyor brn normelde kullaniyotum ama ehliyetsiz kullanmak istemiyorum nasilsa araba var ben bu nu kullanacagim neden yardimci olmuyorlar acaba bayan oldugumuz icinmi?…….


 13. 647
  bursa yıldırım

  Dun direksiyon sinavina girdim. Basladigim noktaya kadar ufak tefek hatalarla geldim. Aractan indirmediler. Kurs hocasi tamam bitti dedi. 2 haftaya kurstan dosyani al dedi. Gectim mi yani. Müfettişler birsey soylemedi olumlu olumsuz. Ne zaman belli olur sonuç bilen varmı


 14. 648
  Burak

  Yaa arkadaşlar ben b ehliyete yazılıcam sadece. Direksiyon sınavına giricem ama anlamadığım şey bu temmuz 30 doğumluyum ağustos 1 de yazıl 29 da direksiyona girersin diyolar daha erkene çekme şansımız yokmu acaba Bi bilgisi olan


 15. 649
  serdar y.

  16 TEMMUZ SINAVI ERTELENDI. BEN B SINIFINA EK A2 ALACAGIM SINAVDAN MUAFIM. DIREKSIYON SINAVIDA ERTELENDIMI PEKI.


 16. 650
  Guven

  Motorsiklet ile iki defa göbek isiklarda stop ettim bu kaç puanimi kurar ve hoca elindeki formu doldurmadan basarisiz yazdi puanlama sonucunda forum sonunada basarili yazdi ne demek bu simdi.


 17. 651
  Nur

  Yeni gelen yasayla oldukça büyük haksızlığa uğruyoruz bence bir kampanya başlatmalıyız madem puanlama sistemi var ne demek taşa değdin kaldın sen puanımı söyle 2 3 yıllık ehliyeti olan ama halen araç park edemeyen insanlar var sesimizi duyurmak için imza kampanyası şart


 18. 652
  Aycan

  Direksiyon sinavinda ilk önce araba dışı mi tanıtılıyor yoksa direk arac içi mi


 19. 653
  Süleyman Okyay

  Sürüşüm aracı kaldırmam yokuş yukarı geri geri gelmem yokuş yukarı kaldırmamda hiçbir sıkıntı yoktu sinyal vermelerim şerit değiştirmelerim virajlarda vites düşürmem düz yolda vites artırmam herşeyim tamamdı parkederken açıyı iyi alamadığım için geri geri gelirken ne kaldırıma dokundum ne dubaya dokundum ama kaldırıma aşırı yanaştım heyecandan kurtarma payım olmadığını düşündüm ve ileri alırken aracı dubaya dokundum maalesef geçmiş olsun seni aşağıya alalım dediler diğer arkadaşlarında dediği gibi madem puanlama sistemi var herşeyim düzgün parkım kötüyse park puanını düş o zaman belki diğerleri tamdır niye bırakıyorsunuz ki :/


 20. 654
  Özgür

  Bu gün girdim kaldım öndeki araç durdu ben de durdum kalkarken sola sinyal vermediimden bıraktılar böyle bi şey mi var kursta bile demediler ben nerden biliyim yolun ortasında sinyal mi verilirmiş bu sola dönecek anlamı taşır. HAKSIZLIĞIN DANISKASI. YAZIKLAR OLSUN


 21. 655
  Fatih

  Sene 2014.. yazili sinavindan 95 puan ile gecip…uygulamali direksiyon sinavindan 2 defa kaldim ve ben bir daha direksiyon sinavina kendi imkanlarimdan dolayi giremedim dosyam yanmismidir


 22. 656
  Nur

  @Özgür aynen beni de ışıklarda durdum yesil yandi tekrar hareket ederken sinyal vernedim die bıraktılar kursta ışıkta beklerken tekrar sinyal vermioduk kalkışta ki zaten verilmio bırakmak için bahane


 23. 657
  Şebnem

  2 Ekim de ilk kez direksiyon sınavina girdim. Hiç heyecanlanmadim. Araç tanıma ve trafikte kullanma tam not çünkü komisyon hocası hissettirdi ve ben de kendimden emindim. Ancak kursun personeli arkadaki hocaya benimle ilgili mesaj verir gibi kursiyerimiz daha önce hiç araç kullanmamış dedi. Gereksiz bir detaydi. Ehliyetsiz arac mi kullanicaz. Trafige kapali alanda direksiyon talimi icin aracim yok. Ayrica 12 saat egitime gore cok iyi arac surdum. Her neyse sira parka geldi beni sasirttilar az geri gel ileri gittin fazla gectin ne oluyor dedim. Ben hocanin ogrettigi sekilde girecektim. Sonra baktim ki yamuk park etmisim. Kurs personeli aractan in dedi. Komisyondaki hoca niye indiriyorsunuz dedi. Anlamadim beni indirme hakkini ona kim verdi. Komisyon hocasi yamuk bile olsa parkimi kabul etmisti. Her neyse isin ucunda 2 saatlik ozel ders parasi var tabi. Benim gibi 10 kisiyi biraktirsa 2000 tl para cebinde. Haram olsun. Cunku onemli olan trafikte kimsenin canini tehlikeye atmadan araci kullanmis olmamdi. Puan kirabilinirdi. Ustelik kursta geri park etmem mukemmeldi. Kurs personeli bunu gozardi ettirmemeliydi.


 24. 658
  Alican

  Arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba 18 yaşıma yeni girdim ve hemen sürücü kursuna yazıldım ehliyet sınavını 84 le geçtim direksiyon sunavınıda 2.hakkımda geçtim 1.hakkında parktan kaldım sebebi ise aracın ön sağ tekeri 1 cm kaldırıma sürtmüşüm ozaman girdiğimdeki komisyoncular iyiydi anlayışlı davrandılar ama geçmem içün yeterli olmadı her neyse 2.sefer girişimde ise bütün kurallara uydum aracı stop ettiremeden park alanına getirdim çok şükür parkıda yapıp geçtim demem o ki kalan arkadaşlar sistemden şikayetçi bende ilk kaldığımda bende çok üzülmüştüm ve sistemden şikayetçiydim ancak 2.hakkımda geçtiğimde anladım ki her şey sizde bitiyor biliyorum klişe şeyler gibi olacak ama sakin olun soğukkanlığınızı koruyun panik olmayın heyecanınızı mümkünse en alt seviyeye düşürün ve direksiyonunuzu yaşam için çevirin ve bütün kurallara uyun emin olun geçersiniz bu sistemin kötü yanı komisyoncuların belli bir standartı olmaması kimisine anlayışsız biri geliyor kimisine anlayışlı biri bana çok şükür anlayışlı komisyoncular geldi 2 hakımdada ama bu geçmeniz için engel değil çünkü ben hayatımda hiç araba sürmedim başladığımda vites atmayı bile bilmiyordum ama şükürler olsun 2. Hakımda geçtim her neyse size tavsiyem komisyoncularla polemiğe girmeyin ve sinyaller önemli onları unutmayın ve sakin olun panik yapmayın kalan arkadaşlarıma ve daha direksiyon sınavına ilk defa giren arkadaşlarıma başarılar diliyorum


 25. 659
  Nur

  Bende 2.sinavima gireceğim ve sonucu mutlaka ki buraya yazacağım ama gerçek şu ki puanlama sistemi die bir şey yok ilk hata da araçtan indiriliyorsunuz bazen hata bile denmeyecek şeyler kötü bir komisyona denk geldiyseniz hata sayılıyor


Sayfa: « 117 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş