1-2 Kasım 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı 18 Ekim 2014 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 1-2 Kasım, 8-9 Kasım ve kalanlar için 15-16 Kasım ve 22-23 Kasım 2014 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“1-2 Kasım 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 308 yorum yapılmış:

Sayfa: « 13 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13]

 1. 284
  sinavmagduri

  Ben de bugün sınava girdim parkı çok güzel yaptım içerdeki müfettişler ve hocam çok begendi ama çıkarken dubaya carptım . kalır mıyım? :(


 2. 285
  mutluyum

  arkadaşlar ben bugün ikinci kez girdim sınava. ilkinde kalmamın sebebi iki kez stop ettirdim birazda hızlıydım sanki
  ama bu sefer 40la gittim 3. vitese bile almadım düşünün yani. yalnız ben bu sefer hiç stop ettirmedim ve parkı da çok iyi yaptım. ufak tefek hatalarım vardı ama onu da hoşgördüler. mesela vitesi geri alırken resmen heyecandan cebelleştm vitesle. cahil gibi davrandım :D ya da geri geri 10 metre gidişi hiç beceremedim ama diyorum ya araba kullanmam muntazam düzenli ve yavaştı bi de yokuşta kırmızı ışıkta stop ettirmeyince geçirdiler. benden tavsiye çook yavaş gidin ve hatalarınızda panikleyip ayyyy amaaannn falan demeyin takmayın hatalarınızı. bol başarılar


 3. 286
  Hatice ♧(Başarı, Mutlu SoN)♧

  Slm Muğla bodrum bora sürücü kursundan 7 eylül 2014 direksiyon sınavına girdim 12 saatlik direksiyon eğitimimi sınava 2 gün kala bitirmiştim ve son günüm çok kötü geçmişti herşey güzel giderken nasıl böle olur diye çok üzülmüştüm 2gün araba kullanmadım yorumları okudukca stresle uyku uyumadım saçma gelebilir belki ama saatlerce sakız çiğnedim stresi bastırırmış sınav anında yanlız giderek kaldı gözüyle baktım kendime stres heycan panik hat sayfadayken sıram geldi arabada hocam yerine bora bey ve bodrum atatürk ilköğretim hocaları bir byn birde by vardı 30 dk süremde stresimi unutnak için sohbet ettik kavşak geri manevra yokuş kalkış dubalar geri geri gitme herşeyi kuralına göre eksiksiz yaptım konu konuyu açtıkca sohbetle stres espirilere dönüştü pozitif biriyim allah razı olsun en az hocalarımda benim gibiydi hatta bitişe geldigimde oleyyy işte bu bukadar dedigimde nereye daha kaporta ya açıcaz diyerek takıldılar banane banane valla sayılmaz diyerek gülmüştük teprik ettiler tek girişte almıştım mutluluktan fırladım arabada tlf mu kimliğimi suyumu bile unutmuştum hayatımdaki güzel anılarımdan biri oldu kendilerine çokkk çokk tşk ediyorum eğitim hocam Burak beye sabrından dolayı tşk ederim belki klasik bir söz ama heycan sitres bastırılınca oluyor arkadaşlar allah yardımcınız olsun Saygılarımla basarılarrr!


 4. 287
  MahmutBey

  Yarın sınav gircem allah yardımcınız olsun…


 5. 288
  Koray

  Tek bir hatalı sollamam bile yok arkadaşlar hatta bi ara hoca bas gazada çabuk bitirelim dedi ama son rampa yolunu karıştırdım o rampaya girmedim ve devam ettim hocalara sordum döneyim mi diye boşver dediler parkurdan kaç puan kırılır yada direk bırakırlar mı?


 6. 289
  parkedemeyen

  Arkadaşlar yarın gircem duba arasına park etmenin bi yöntemi varmı yardım ediyolarmı hiç ?


 7. 290
  par edersinn

  kardeşimm sağ aynanı ayarla yavas yavas gel ilk tam sağ sonra tam sol yap lakk içerdesin


 8. 291
  stop

  merhaba gubun sıvavım vardı benımde cok ıyı gıdıyordu ışiklarda 2kez 2cı fıtesle kalkınca araba sstop ettı kalırmıyım acaba hocalar bişi demedıler


 9. 292
  enes

  Merhaba, bende bugun motor sınavına girdim, müthiş yağmur vardı fakat kurs hocası şanslısın yağmur olduğu için dedi çok fazla teferruatlı incelemediler, gerçi baştan aşağı sırlsıklam oldum lakin sonucuna değdi. platformu yağmurdan dolayı neredeyse kimse geçemedi, bende yarım metre kala çıktım platformdan, devamında 7-8 km yaklaşık trafikte yol aldım, birkez ışıklarda vites geçmedi, motorda sıkıntı var dediler, bitişe gldiğimde 15 gün sonra gel sertifikanı al dedi kurs hocam, çok mutluyum darısı sizlerin başına.


 10. 293
  enes

  bu arada platform dediğimde bildiğiniz inşaat kalası, çok güldüm valla.. :)


 11. 294
  ismail

  ya iyi güzel ama ufak hatanın bedelinin bu kadar olmaması lazım kaybettiniz diyeceğine onu gösterip tekrar yapmaması gerektiğini söylemek daha mantıklı değilmi sizcede ..


 12. 295
  uzgunum

  slm hic bısey anlamıyorum dunyanın raconu kırık sankı taksı soforlugu yapacam hefesım vardı hocanın yanında kullanıyorum sınav gunu sıtresden bır kere ıstopda ın asagı dedıler komisyon hocaları hakaret edıp arabaya bınmeden sısrese sokuyolar kendımı savunan kısı degılım varmı boyle kural eskısehırde cakırlar kursu adı batsın asla tavsıye etmem haksız kazandıkları parayı helal etmıyorum allah bıldıgı gıbı yopsın


 13. 296
  SRA

  Madem park etme de 10 puan kaybediliyor neden parkı yapamadığımızda arabadan indirip bir daha ki sınava girersin diyorlar? Kendi koydukları puanlama sistemine uymuyorlar. Birbirleriyle çelişiyorlar.


 14. 297
  meryem kırtaş

  Ya normalde iyi sürüyodum ama sınavda iki kez istop ettirdim kaldın in dedi kendimi berbat hisdediyorum ben tekrar ne zaman sınava gircem acaba
  Ba


 15. 298
  yunus

  10 saat eğitim aldım, araca ilk bindiğimden beri hiç stop ettirmemiştim. Kurs başlamadan kendi aracımızda sürdüğümde bile stop ettirmedim. Sınavdan bu nedenle kalacağım hiç aklıma gelmezdi. Şaka gibi ya da bu işte bir iş var!!!!!!!!


 16. 299
  ömer

  slm bi sinavdan kaldim internetten baktim 39net beklerken 66 puanla kaldim bakalim ikinci sinavim ekim 18 icim de ne kazanirim hisi car ne kaybederim korkusu var kitabi aciyorum cogu bildigim sorular ama daraliyorum yaaavvvvvvvv


 17. 300
  Çivisi çıktı..

  Resmen para tuzağı.Ehliyet Avrupa standartlarına getireceğiz diye para tuzağına düşürüyorlar…Adayları MÜFETTİŞLER ZULALARDAN KOLLUYOR diye CELLAT gibi korkutuyorlar…Direksiyon eğitiminde 1 olan hata sınavda 5′e çıkıyor..Bu sistemde birde aracın yoksa 100 kere girsen geçemezsin…EHLİYETİ İYİ RANT KAPISI YAPMŞLAR…


 18. 301
  Çivisi çıktı..

  Ayrıca kursta yapılmayan ıvır zıvır şeyler yaptırıyorlar.Özellikle aracın içine binen kurs görevlisi sanki kalman için elinde geleni yapıyor(Rant var ya)…..En ilginç olanıda bu zaten..MİLLİ EĞİTİM BU SAÇMA SAPAN HEYECAN UYANDIRAN İŞTEN VAZGEÇSİN…BENCE KAZALAR BÖYLE UYGULAMA İLE ÖNLENEMEZ…İÇİNDE CANAVAR OLAN ADAM İSTERSE 50 YILLIK ŞÖFÖR OLSUN……….


 19. 302
  hazal

  Bugün ikinci direksiyon sinavima girdim.. sanırım yine kaldım.. çok iyi suruyodum. Resmen para tuzağı 1.5 saatlik özel derse (zorunluymus) 100 tl verdim. Araci terkederken stop ettirdim. Son DK .( artk istek elan kalmadı soğudum araç sürmekten


 20. 303
  mehmet

  yok bi kere stop ettirmişde in demişler en doğrusu şimdiye kadar bu uygulamaya geçilmediği hata iyiki vermiyorlar adam düzde stop ettiriyor rampayı geçtim


 21. 304
  Sivaslı

  Arkadaşlar bugün direksiyon sınavına girdim arabayı gayet güzel kullandım iyikalkış yaptım yaklaşık bi 15 dakika kullandım hız sınırlarımı aşmadım sinyalleri unutmadım hatalı sollama yapmadı geri geri gittim bi 10 metre onlardada sıkıntı yaşamadı daha sonra müfettiş soldan yokuş yukarı çıkmamı söyledi neyse sinyalimi verdim yolu kontrol edip geçtim normalde 1.vitesle geçtiğim yokuşu yukarı çıkarken 2. vitese taktım çabuk çıkayım diye ama araba stop etti bi daha çalıştırdım 1e aldım heycanlandım yine stop etti sonra müfett hocama heyecan yaptı sen sür dedi sonrasını hoca sürdü arabadan indikten sonra hocam geçtimmi kaldımmı sizce dedim hayır şeklinde kafasını salladı sonra heyecan yapmayacaktın dedi biz sana haber yolluyacağız sonucu dedi sizce geçtimmi kaldımmı?


 22. 305
  burak

  Arkadaşlar bugün sinava girdim ve sınavda sinyaller eksiksiz hakimiyetim çok iyidi müfettiş de beğendi bunu sadece rampada bi kez stop etti ama hemen toparlayip devam ettim sorun yok dediler sınav sonrası hocam çok güzeldi böyle rahat ve sakin olman iyiydi dediler sizce bi stop dan birakirlarmi tek hatam oydu


 23. 306
  Mehmet Ali

  Sivaslı ve burak nickli arkadaşlar umarım geçersiniz ama komisyonda görevli kişilerin insafına kalmış geçip kalmanız ama kalkışlarda özellikle rampalarda araba kalkmayınca stop eder geri kaçması durumlarda arkadaki araca çarpıp zarar vereceğinden dolayı başarısız diye bırakabilir yada rampada puan kırabilir en az 70 puan gerekiyor.


 24. 307
  Mehmet Ali

  Bu sınavı geçmenin en kolay yolu ilk etepta koltugunu kendinize göre ayarlayın emniyet kemerini takın aynaları kendinize göre ayarlayın dönüşlerde sinyallari unutmayın sınav olan yerde başka bir araçla bol bol pratik yapmak ve iki duba arasına güzel bi şekilde yanaşmak ramplarda ve trafik lambalarında dur kalklarda mümkün olugunca sarsıntısız ve stop ettirmeden araç kaldrımaya özen gösterin hatalı sollama.Şansınız bol olsun…


 25. 308
  Mehmet Ali

  Özellikle direksiyonda 4 defa kalan arkadaşların izleyecekleri 3 yol var.
  1.)Ben bu işi yapamıyacagım en iyi vazgeçeyim demek(Ben bunu önermiyorum kesinlikle dikkatli olun stress yapmayın başarılı olursunuz.
  2.)Başarısız oldgunuz yada begenmediginiz kursdan kaydınız sildirin başka bir kursa yazılmak.
  3.)Başarısız olup 4 kez kalanlar dosya kapatmadan kayıt sildirmeden 400 lira bir para ödeyip sadece direksiyon sınavına 4 kere daha girebilirsiniz.12 saatlik direksiyon dersi alıcaksınız yine sürücü kursunda.Tercih sizin.


Sayfa: « 13 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş