17-18 Haziran 2017 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı20 Mayıs 2017 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 3-4 Haziran, 10-11 Haziran, 17-18 Haziran, 1-2 Temmuz 2017 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“17-18 Haziran 2017 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 699 yorum yapılmış:

Sayfa: « 118 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28]

 1. 675
  Esma

  Ben girdim sınava son ana kadar çok iyiydi part ettirmede kaldım


 2. 676
  Hacı

  bugün sınava girdik arabayı birle kardırdım araba yürüdü arabaya 2 verdim araç stop etti in dediler indim.


 3. 677
  Hatice

  21 ocakta yani buğün direksiyon sınavına girdim . Kurslara her gün devamlı olarak gittim hiç bilmeden başlamıştım kursa sıfırdim diyebilirim. Kurslarda çok nadir park yapamadiğim olmuştu .sınavda o park alanına hesapladığını gibi giremedim ve kaldim . Cidde’n o park girişi çok önemli zaten onu yaptığın sürece başarılı oluyorsun . Artık ikinciye kaldı ama hiç umudum kalmadı diyebilirim.


 4. 678
  Veto

  Bende buğün girdim direksiyon sınavına kura boyunca hiç sollama yaptırmadi sınavda öndeki aracı geçmem istendi ve telaşlandim dışarısı çok soğuktu başta çok üşüdüm ve heyecan çok fazlaydı . İlk girişimdi.parkı yapamadim komisyondaki hocalar çok saçma sapan konuşmalar yapabiliyor. Birde sen bayandan komisyondaki kişi bekarsa konuşmalar kasıyor . Girdiğime gireceğime pişman oldum ikincide olurmu bilmiyorum artık .(


 5. 679
  Ayşe

  Komisyona seçilen insanların öncelikle sakin ve anlayışlı insanlardan seçilmesi gerekiyor.Kendileri iki duba arasına giremeyen aracını hareket ettirirken stop ettiren kişiler bizleri değerlendirme gibi bir hakka nasıl sahip olabiliyor? Anlamsız seçimler.Okul öğretmenleri ya da herhangi birileri komisyon üyesi nasıl olabiliyor?


 6. 680
  Cansu

  Ben de bugün girdim sınava . Öncelikle eğitmen hocama çok teşekkür ederim. O kadar sabırlı ve anlayışlı ki sadece kursun verdiği derslere katılabildim arabamız olmadığı için hiç pratik yapamadım . Çok iyi öğretti . Ama önemli olan bizde ki heyecan . Sınav anında heyecan yaptığımız an bir anda her şey olabiliyor . Komisyon üyelerim de şansıma çok tatlı Güler yüzlü insanlardı . Telaş yapmamam gerektiğini söylediler rahatlattılar. Çok rahat kullandım sohbet ede ede geldik . Şükür geçmişim . Öncelikle sınav eğitmenizi çok araştırın her şey onda bitiyor . Benim yaşadığım yerde nerdeyse herkes benim hocamdan almış eğitimi . Ve temel eğitim çok önemli nasıl öğrenirsek öyle gidermiş . Benim gibi kullanmayı bilmeyenler aileden değilde hocadan öğrenirlerse daha iyi olur .Babalar eğitimi çıkmayın eğer babanız çabuk sinirlenebiliyorsa . Sınav yerine 1 saat önce gidip arabada bekledim ısındım kendimi zihnen de rahatlattım . Eğer kaldıysanız telaş yapmayın .


 7. 681
  Zeynep

  Ben de 21 ocaktaki sınava Girdim. Ama Beşinci hakkımda geçtim. Nerdeyse dosyayı yakıyordum. Sınavdan sınava ders aldığım dışarda pratik yapmadığımdan birde gereksiz heyecan eklenince durum kötü oluyor haliyle yani herşeyin başı çok çalışmak ve pratik Evet herkes mükemmel araba kullanamaz ve hemen öğrenemez bunun için kimine az zaman kimi de çok emek ve zaman Harcaması gerekir. Bu arada özel dersler 80 tl. Zam gelmiş ve kurs öğretmeni önümüzdeki yıllarda çok daha zorlaşacağını söyledi. Bir an önce alabilmek en iyisi üç duba arasında sekiz ççizme şeklinde çok zordu drift yapıyosun resmen ha bide sınavdan önce redbull içmek acaip rahatlatıyo komisyonmuş sınavmış, heyecanmış hiç oralı bile olmuyosun yani en azından bende öyleydi


 8. 682
  GÖKHAN

  ARKADAŞLAR ÖNEMLİ OLAN PARK GERİ GERİ GELME SİNYAL VERME EMNİYET KEMERİ AYNA AYARI SINAVA GİRMEDEN ÖNCE ARACTA BUNLARI YAPIN BEN YAPTIM BAYA Bİ TEKRAR ŞUAN 18 YAŞIMDAYIM EHLİYETİ KAZANDIM
  OLABİLDİGİNİZCE ARACI YAVAŞ KULLANIN 1 VİTES VE 2 VİTESTEN YUKARI ATTIRMAYIN ARAÇ İÇİNDEKİ VE KAPUT ALTINDAKİ VE BAGAJ DAKİ MAZEMELERİ İYİ BİLİN ÇÜNKÜ NE KADAR BİLİRSENİZ OKADAR KAZANIRSINIZ


 9. 683
  Bahar şahin

  4 şubatta sınava girdim.herşeyi çok güzel yaptım 25 metre geri giderken 1 mmilim kaldırıma değdim için arabadan indirdiler 2.sınavda işallah başArılı olurum çok üzüldüm okadar güzel kullanıyordum ki arabayı depriyajdan nefret etmeme rağmen öğrendim .şuan ehliyeti olanlar Emin’im iki duba arasına park ederken zorlanırlar bu Yen’i sisteme biraz kolaylık getirilmesi lazım


 10. 684
  HİLAL ÇAMLI

  Puanlama sistemi yok..sarı alarm ve kırmızı alarm ..sarılarda ikinci hatada indiriliyorsunuz ,kırmızı da hemen indiriliyorsunuz…mesela ben park etme esnasında sinyal ve dörtlüyü yakmayı unuttuğum için direkt indirdi…üstelik direksiyonumu beğendiğini söyledi ama kural bu dedi..Diğer türlü kullanımımda sıkıntı yok. ikinci de de yine paralel park yerinde bu defa aracı doğru konumlandığıramadığım için indirdiler..arka teker kaldırıma sıfırdı..üçüncü de geçer miyim bilmiyorum..iyice özgüvenim kırıldı ..canım sıkılıyor..yine ne yaparsam yapayım en ufak bi hatadan kalacakmışım gibi geliyor..Allah yardımcımız olsun.


 11. 685
  HİLAL ÇAMLI

  HERŞEY SİZDE BİTİYOR HERŞEY SİZDE BİTİYOR DİYENLERE SESLENİYORUM!!! …NE HERŞEY BİZDE BİTİYOR YA..iYİ hocalara rastlamışlar, herşey bizde bitiyomuş he he…yanındaki komisyon sürekli hatanı ararsa, 40 yıldır araba kullanan babam da hata yapar. O liste ne öyle öküz gibi..harfi harfine uyuyorlar bi de şerefsizler..azcık müsaamaha yok..3.kez gireceğim..başladığımda ne güzel kullanıyordum sayelerinde panik olmaya başladım..Herkese reklam oldum..Kaç saat ağladım. hakkım haram olsun sonuna kadar…!!!!!


 12. 686
  salih

  arkadaşlar direksiyon sinavinda hızımız kaç olacak


 13. 687
  Emre

  Ali bey sinava 2-3 dakika gec kalinmis ise sinavinizi. Iptal edebilirmi ama Ben onceden 2-3 dakika gec kalicam diye haber verdim


 14. 688
  Halil

  5 marta bende geçtim bütün arkadaşlarada başarılar dilerim ehliyet almayı çok istiyorum inşallah kazasız belasız bir omur kullanırım saygılar herkeze


 15. 689
  Burcu

  Hakkınızı yedirmeyin kimseye yazık günah 2 tane dingil yanınıza oturuyor neymis sarı çizgiye teker gelmemis Allah sizi bildigi gibi yapsın insanları aptal yerine koyuyorsunuz ya elbet sizde hak ettiginizi bulursunuz ben şikayet edecem bakanlıga biliyorum hiç birsey cikmayacak ama hak sormak sonrada Allaha verecem


 16. 690
  Merve

  Çok şükürün bugün girdiğim direksiyon sınavını geçtim.okadar dua ettimki Rabbim dualarımı kabul etti.ayrıca hocalarınız yapamıyosunuz dersede takmayın.kendinize güvenin ve kontrollü hareket edin.gecen tek bayan bendim bu arada


 17. 691
  ALYA

  YA ARKADAŞLAR ÜZERİNDE KOSKOCAMAN SÜRÜCÜ ADAYI YAZIYOR!
  KORNA ÇALIP , SENİ 0/0 SOLLAMASI NE DEMEK
  DİKKAT DAGINIKLIGI OLUYOR İNSANDA SENDE SONUÇTA AYNI YOLDAN GEÇTİN AZICIK SAYGI LÜTFEN!


 18. 692
  Hakan

  Arkadaslar o araciniza binen serefsizlerin lafina uyup moralinizi bozmayin yada heyecan yapmayin kaldim ben bu yüzden


 19. 693
  Ahmet

  Arkadaşlar bende bugün direksiyon sınavında 2. Hakkımda geçtim size tavsiye edeceğim en önemli şey sakin olmak gerçi ne kadar sakin olmaya çalışsanızda heyecan oluyor ama sakin olmadan olmuyor.
  Arabayı tek başınıza sürüyor gibi


 20. 694
  gul

  Ben 3 sefer kaldım 4.girecegim. heyecan faktörü çok önemli. Kesinlikle heyecan yapmamalisiniz.


 21. 695
  Necdetadıyaman

  Sa ben şimdi 3 Haziran’da dreksiyon sınavına girçem ama 8 haziran da ehliyet elimde olurmu dijital sınav olcak yani


 22. 696
  Zeynep

  Sınav nasıl geçti arkadaşlar


 23. 697
  Emre nili

  Arkadaşlar merhaba, bugün girdim direksiyon sınavına ve ilk denemem de başarılı oldum. Bunun tek sebebi heyecan faktörümün olmaması. Size tek tavsiyem heyecanınIzı yenin ve unutmayın ki ne kadar heyecanlı görünürseniz yanınızda oturanlar o kadar üzerinize gelirler. O yüzden sakin ve yavaş kullanın bir yere yetişmiyorsunuz çünkü. Başarılar


 24. 698
  emrah

  O cocuklari ya hic uyarmiyolar hele picin biri arkaya oturmus habire puan kiriyo bi kere stop etirdim bi kerede le park tam yapamadim ama daha hamle yapma hakim vardi o cocugu tamam in dedi ya fitirdim vala bu nasil istir boyle


 25. 699
  Ahmed

  Aynı anda 2 ehliyet için kursa kayıt yaptırabilir miyiz ? B ve A2


Sayfa: « 118 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş