20-21 Eylül 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları

Sınav Bilgileri Yorum Yap

Direksiyon Sınavı 6 Eylül 2014 tarihli Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar için 20-21 Eylül, 27-28 Eylül ve kalanlar için 4-5 Ekim ve 11-12 Ekim 2014 tarihlerinde direksiyon sınavı yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları uyguladığınız sürece direksiyon sınavından geçmemeniz süpriz olur. İşte direksiyon sınavını geçmek için yardımcı bazı ipuçları:

 • Koltuk ve ayna ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takın.
 • Vites kolunu boşa aldıktan sonra kontak anahtarını çevirerek aracınızı çalıştırın.
 • Debriyaj pedalına basarak vitesi Bir’e alın. Aracın kalkış yönüne doğru sinyalinizi verin.
 • Hareket etmeden önce el frenini mutlaka indirin veya inik olduğunu kontrol edin.
 • Hareket edecek olan aracının debriyajını yavaş yavaş gevşeterek ve aynı zamanda hafif gaz vererek kalkın.
 • Gaz pedalına basın ve araınız devrini aldıktan sonra debriyaj pedalına basarak vites kolunu iki’ye alın. Bu işlemi mümkün olduğunda seri yapmaya çalışın. zira geç kalırsanız araç devirden düşecektir.
 • U dönüşü yapacağınız zaman gazı kesin ve vites kolunu bire alarak dönüş yapacağınız yöne doğru sinyalinizi verin, orta dikiz aynandan aracının arkasına bakarak yol müsait ise dönüşünüzü yapın.
 • U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip edin.
 • Aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalinizi verin.
 • Duruşlar (Park) için debriyaja basın ve geri görme aynasına bakarak müsaitse frene basarak durun.
 • Aracı terketmeden önce vites kolunu boşa alın, emniyet kemerini çıkarın ve El frenini çekin.
 • Araçtan inerken sol aynayla arkanızi mutlaka kontrol ederek çıkın.

DİREKSİYON İMTİHANI DEGERLENDİRME FORMU

Siz aracı kullanırken, sizi teftiş edip not verecek müfettişlerin elinde bulunan puanlama formunda şu kriterler ve puanlama sistemi yer alıyor:

Direksiyon Sınavı esnasında adayı gözetleyecek yetkili kişilerin elindeki formun içeriği 100 puan üzerinden değerlendirilecek şekildedir.
(Direksiyon Sınavı Puan Dağılımı – Direksiyon Sınavında Puanlama – Direksiyon puanı nasıl hesaplanır)
Sıralama: Sıra no – İmtihan Esnasında Değerlendirilecek Haller – Kötü Puan

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.

Direksiyon sınavı kaç puanlar geçilir?
Direksiyon sınavı nasıl geçilir?
Direksiyon sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?
==> 100 üzerinden 70 puanın altına düşen adaylar bu sınavda “başarısız” sayılırlar.
Başarısız olan adaylar için ileri bir tarihte bir sınav hakkı daha tanınmaktadır…

Ayrıca Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler:

 • Koltuğu, elinizi uzattığınızda bileğiniz direksiyonun en üst kısmına uzanacak konuma ayarlayın ve simetrik olarak, saat 3 ve 9 konumlarında tutun.
 • Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
 • Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
 • Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalı.
 • Yokuşları, çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın.
 • Şehirlerarası yollarda başka araçlara çok yaklaşmazsanız, onların yapacağı kazalara karışmamış olursunuz.
 • Aynalarınıza sık sık göz atın.
 • Hız yapanları yavaşlatmaya da çalışmayın.
 • Kısa süreli de olsa, aracınızı terk ederken güvenceye alın.
 • Yaklaşan farlara fazla bakmayın.
 • Bakışınızı yolun sağ kenarına yoğunlaştırın.
 • Geçişler dışında sol şeridi boşaltın.
 • Uykulu iken araç kullanmayın.
 • Gözleriniz bir noktada sabit kalıyorsa bu tehlike işaretidir.

Bu konuyu okuyanlar şunları da okudu:

“20-21 Eylül 2014 Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek noktalar-ipuçları” yazısına 282 yorum yapılmış:

Sayfa: « 12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12]

 1. 258
  ibrahim

  Asiye direksiyona girdiginde 5. Kez girdigini mırıldan iyi birde surus yaparsan buyuk ihtimalle gecirirler.


 2. 259
  hakan

  sınavda sacma komisyonda sacma 100 tane sürücü adayı arabasını aynı yerde sınava sokuyolar ben a2 ehliyeti almak icin girdim önümdeki otobusler hep onume krdı bitanesi aynaya bakmıyodu motor kücük diye kimse takmıyo kimse de düzgün kullanmayı bilmiyo zaten şans eseri kimseye bişey olmadı ama bu düzeltilmese bir sürücü adaynn hatası 20 aracın birbirine girmesine neden olabilir


 3. 260
  oğuz

  arkadaşlar ben sınavı geçtim dosya ne zaman çıkar 1 hafta olucak nerdeyse


 4. 261
  muhammed baki

  arkadaşlar malesef direksiyon sınavlarında komisyon insiyatifini kullanıyor ve bu da haksızlıklara mahal veriyor. eğe sizde haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız konuyu BİMER’e şikayet edin. ben öyle yaptım.


 5. 262
  gökhan sandal

  Bakın ben çoğu yorumu okudum henüz 16 yaşindayim. İçimi karartınız:-) .benim en büyük hayalim tır şoförü olmak ama duruma göre ehliyeti biraz zor alırım bana lütfen yardımcı olunn…


 6. 263
  texaslı

  arabayı kaldırırken baktınız araba titremeye başladı stop edecek hemen debriyajı kökleyin birde araba dizel ise zaten kolay kolay stop etmez.kalkarken ilk başta gaza basmadan debriyaj ile kaldırın arabayı hareket edince gaz verin


 7. 264
  pelin

  Benim direksiyon sinavim 31 agustos ta araba surmeyi biliyorum basarabilirim siye dusunyorum. Artik hocalarin vicdanina kalmis. Allah yardimcimz olsun. Eger bi hatam bile olmayip birakirlarsa itiraZ edcem.


 8. 265
  busra

  Gecen ayki direksiyon sınavından kaldim yarin yine sinav var normalde hocalarin dedigi tek şey sen geçersin evet gecerdim ama tum acemi kurs arabalari ayni anda yolu kaplarsa zaten insan stresli gecmesi biraz zor oluyo ayni anda tum kurs arabalari yolami cikar arkadas ya ne biçim bi sistem bu


 9. 266
  vakkas

  arkadaşlar ben arabayı dört dörtlük kullandım sinyalleri verdim dybaların arasına geri manevramda iyiydi tam dört yol ağzına gelmiştim önümden bitane araba vardı ben dörtlüleri yum yanımdaki kazma solada gidelim dedi bende soladım ama önüne kırmadım sağıma soluma baktıktan sonra geötim sonra önüne kırdım geçtim bana kaldın dediler


 10. 267
  Nur

  Merhaba arkadaşlar bugün bende girdim direksiyon sınavına çok güzel sürüyordum derken rampaya geldik durup kalkarken bir defa istop ettirdim ve bana in arabadan dediler seviyesizler bir defa lan millet torpile gidiyor da insan hali yazıklar olsun böyle sisteme zıkkım olsun haklıyırım haksız yere düşürüp para yiyen bu MEB e torpille alın anca


 11. 268
  nimet

  merhaba arkadaşlar.ben bütün parkuru tamamladım.sadece park yaparken araba stop etti.bu yüzden bıraktırdılar.ama bunun peşini bırakmicam.ayıptır.biz ne şartlarda para kazanıyoruz haberleri varmı acaba.o zaman yazılı sınavıda yüzde yüz yapsınlar.bakalım kimler ehliyet alıyo.yarın ilk işim milli eğitim müdürlüğüne gidip itiraz edicem.kabul edilmezse diyarbakırda 3 binliraya ehliyet veriliyo oradan alcam.devlet kazanacağına dolandırıcılar kazansın..


 12. 269
  hoca

  İnsan bi kere hata yapinca indirilirmi veya hocalari allaha havale ediyorum gibi cumleler kullanmisiz. arkadaslr bi hata ya seni ya karsindakini yada her ikinizi oldurur biraz duyarli olalim


 13. 270
  hatice

  Hocaaa parkuru Tamamlayanada kaldın diyon paraysa sorun verelim sende kurtul bizde..birsürü insan kontak çevirmeden verdiniz önceden bu sene bizemi gareziniz hem ralliyemi çıkıcagiz nedir bu elini vijdanina koy 4 kere kalmış bir kız her girişte para alma sende direksiyon saatlerini yükseklt hava şartına görede derr verrrrr! Sen öğrencini yeterince çalıştırma sonra bir istopda bırak dizellerde bu sorun yok bizim araba dizel denizliliyi kuruttum yollarda direksiyon çalışıyorum diye hocaaaa milli eğitim sizi bir denetlesin olmaz hocaw olmazzz..:-X:-X


 14. 271
  ayşe

  bende bıgün sınava girdim ikinci kez ilk seferde yanaş minibüse yol ver dedi yanaştım çok yanaştın in dedi ikinci kez girdim yokuşlarda gaza çok basıyorsun in dedi komisyona lütfen bu bir hata olamaz dedim bir hak daha verin dedim sağolsun verdi ama o sıra kursun hocası inmiş kapımı açıyordu pis heriff sonuç kaldım arkadaşlar BİMERE şikayet edelim dedikleri gibi bizden öncekiler vites bile değiştiremiyorken araba kullanıyor


 15. 272
  seda

  arkadaşlar üst üste yapılan stoplarda her seferinde 10 ar puan mı kırılıyor :/ öyle değil desin biri :(


 16. 273
  Alanya

  bukadar milletin hevesini kıracaklarına trafikte kuralsız kullananlara ceza yazsınlar adiler


 17. 274
  Yesim

  Arkadaslar ben malesef ki bugun direksiyon sinavindan kaldim ve ikinci sinav 27-28 eylulde. Fakat benim 26 eylulde ucak biletim var erasmusla polonyaya gidiyorum. Meb i arayip 27 eylulde girecegim sinava 13 eylulde girme gibi bi sansim yok mudur? Yine kaldigim sinav ucretimi odesem falan? :(


 18. 275
  arslan

  Milli eğitimin uyguladığı sistem şimdilik iyi yeni trafik magandaları istemiyoruz.. öğrende gel bilinçli sürücü ol canavar olma karşındakine yazık


 19. 276
  mstf

  SELAM ARKADAŞLAR BENDE YAZILI SINAVINDAN 80 ALRAK BİR SEFERDE GEÇTİM VE DİREKSİYONDA İLK SEFERİNDE İSTOP ETTİRDİM İKİNCİSİNDEDE YOKUŞDA İSTOP ETTİRDİM ANCAK ÜÇÜNCÜSÜNDE GEÇTİM DİYE SEVİNEREK SONRADAN HABER ALDIMKİ GENE KALMIŞIM ÜÇÜNCÜSÜNDE NERDE HATAM OLDUĞUNU BİLMİYORUM SİZCE 4. GEÇERMİYİM ARKADAŞLAR :) :)


 20. 277
  mstf

  BU NEKADAR İNCELEME HER KALMAYA 100 100 100 BU NE ASGARİ ÜCRETİ BU AY ORAYA YATIRDIM


 21. 278
  Osman

  Bende Cumartesi günü sınava gireceğim. Şans dileyin, umarım kazanırım.


 22. 279
  saira

  arkadaşlar torpile inanmıyorum çünkü ben meb merkezde çalışıyorum. bugüne kadarki komisyonların çoğu en ufak hatamda in dediler bana son sınavdada zaten başımda müfettiş dikildi parkımı beğenmedi . hiç hak tanımıyolar yok böle bişey inş sekizinci hakkıma kadar geçerim. tek umudum..


 23. 280
  mert

  kendileri yapsınlar parkı bakalım dubaları ezmezlerse neyim ha


 24. 281
  aynur

  Ya Allah aşkına bi kez istop ettim in dediler bu nasil vijdandir puanlama falan yok kaldırdılar birde bir ilk hatada in diyorlar sanki istop ettirmeden aldilar kendileri para verip ehliyet alan insanları da gördü bu ülke simdi de denetmen olarak görüyoruz boylelerini sen kullan desek dubaya çarpacak insanların ağzına bakiyoz basimizdakiler sağolsun herşeyin cilkini çıkarıyorlar orta yok ya parayla ehliyet dağıtırlar yada hic hatasız alin derler adaletinize tukureyim


 25. 282
  MEHNET

  BEN CE GÜZEL BİR ARAÇ SÜREN ARKADAŞLAR VARDI YANİ GÜZELDİ ….. herkse tavsiyemdir ehliyet alşması…


Sayfa: « 12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12]

Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.

WP Theme & Icons by N.Design Studio | Türkçe Çeviri: WP Arşiv
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş